SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

SABAH SPORU VE FAYDALARI16 Eylül 2021 - 04:14, Perşembe


Ertuğrul Akgün

Sabah sporu ve faydaları özellikle yağ yakımı konusunda karşımıza çıkar. Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş olan vücutta tek enerji kaynağı depolamış olduğumuz yağlardır. Dolayısıyla sabah aç karnına yapılacak olan egzersizler, koşular, kardiyo çalışmaları çok aşırıya kaçılmadan uygulandığı takdirde bize çok iyi seviyede bir yağ yakımı sağlayacaktır. Sabahları yataktan kalkıp egzersiz yapmak ilk başlarda itici ve itici olduğu kadar da zor olabilir. Ama bir kere alışıldıktan sonra bu iş bir vazgeçilmez haline gelecektir. Kalbi aşırı zorlamadan yapılacak olan egzersizler, yürüyüşler ve koşular ve bunların sonrasında da yapılacak olan yavaş ve sakin bir gerdirme güne çok daha zinde ve enerjik olarak başlamamızı sağlayacaktır. Her şeyden önce geceden saatimizi normal saatinden yarım saat öncesine kurarak, kendimize zaman ayırmaya karar verdiğimiz anda psikolojimizi düzeltecek bir şeyler yapmış oluruz. Bu sporu mümkün olduğunca yalnız başımıza yapmalı ve ruhumuzu iyice dinlendirmeliyiz. Her şeyden önce güne nasıl başlarsak günün öyle geçeceğini zaten yılların tecrübesi olarak fark etmişinizdir. Sabahları alarmın bizi sadece yataktan kaldırmak için çalmasına artık bir son vermeli ve alarma kendimize zaman ayırmanın bir yolu olarak bakmalıyız. Güne spor yaparak başladığınızda, çevrenizdeki yataktan kalktığı gibi günün telaşesine düşmüş olan insanlara bir bakın. Üzerlerindeki stresi gözlemleyin ve sizin spor yaparak nasıl mutluluk hormonu salgılamış olduğunuzu fark edin. Emin olun ki çok daha enerjik ve çok daha güler yüzlüsünüz.

Sabah Sporu Nasıl Yapılmalıdır?

Sabah sporunu ne için yaptığınız çok önemlidir. Amacınız yağ yakmak ise kalktığınızda aç karnına yapacağınız 20-30 dakikalık hafif tempo koşular ve üzerine yapacağınız gerdirme size yardımcı olacaktır. Yağlarınızdan nasıl hızlı bir şekilde kurtulduğunuza inanamayacaksınız.  Belirli bir süre sonra kondisyon seviyeniz artacak ve interval koşulara başlayabileceksiniz. Tabi ki bu durumda her şeyden önemlisi bir sağlık probleminiz olmadığını doktora onaylatmanızdır. Bundan sonra sabahları interval koşular ve sonrasında gerdirmelerinizi yapın ve belinizin haftada 1 cm inceldiğine şahit olun. Eğer böyle bir amacınız yok ise daha sade egzersizler ile güne hazır hale gelebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yapacağınız egzersizler büyüme hormonunuzu ateşleyecek, insülin hassaslığınızı geliştirecektir. Her şeyden önce sabah sporu yataktan kalkar kalkmaz uygulanmalıdır. Bundan kastımız gözünüzü açar açmaz spor yapmanız değildir. Şahsi temizliğinizi tamamlayıp sonra spora başlamanızdır. Ama yataktan kalktıktan sonra kahvaltı süresini çok aşırı geçirmemekte fayda var. Dolayısıyla şahsi temizliğinizi yaptıktan hemen sonra spora başlamalısınız. Burada bahsedilen sabah egzersizleri uzun süreli ve yorucu egzersizler olmamalıdır. Tekrar sayıları çok fazla olmamalıdır. Unutmayalım ki amacımız güne hazırlanmak. Bu sebeple yapacağımız egzersizler 10 dakika civarında olmalıdır. Seçeceğimiz hareketlerde kıstasımız isteğimiz olmalıdır. Yani eğer o gün göğüs kası çalışmayı planlıyorsak, göğüs kaslarını hafiften ateşleyecek hareketler planlayabiliriz. Unutmayalım ki amacımız kası yormak ya da bitirmek değil.  Yavaş bir şekilde yapılacak olan şınavlar (örneğin:5-10 tekrar ve 1 set olarak) göğüs kaslarımızı uyandıracaktır. Eğer o gün spor yapmayı düşünmüyorsak, fiziğimizde değişiklik yapmak istediğimiz bölgeyi seçmeliyiz. Örneğin omuzlarımızın daha geniş olmasını istiyorsak bir kaç omuz egzersizini birer setten uygulayabiliriz.

Bu yazı toplam 245 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar