SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

SADECE ANILAR KALDI21 Haziran 2021 - 02:08, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

     Haftanın ilk yazısında, okurlarımı günlük politikadan, genel siyasetten uzaklaştırayım istedim.Siyaset yazmaya da zaten gerek yok. Herkes  yüksek perde konuşmaya devam ediyor. Bu günün konusu Sakarya  olsun istedim

     

Yazacak o kadar çok şey var ki hangisinden başlayayım diye klavye bana  ben klavyeye bakıyorum

      Bu gün Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100’üncü yılı

Adapazarı  Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun  dediği gibi  herkesin bu şehirde  anısı vardır. asırlardır aynı anılara ve acılara ortak olduk.

   Hepimiz bu güzel ve büyük hikâyenin bir parçasıyız. Sokakları sevgide ve muhabbette birleşen bu güzel şehre gönül verenler daima kardeşçe yaşamanın en güzel örneklerini sergilemiştir. Bizlere bu güzel şehri kahramanlıklarıyla emanet eden ecdadımızın aziz hatırasını kurtuluşumuzun 100’üncü yılında yâd edeceği diyor.

   İyide ecdatlarımızın bize emanet bıraktığı hiçbir fabrika kalmadı.  Sadece anıları kaldı

        

Adapazarı Şeker Fabrikası Anonim Şirketi Türk Ticaret Kanununa göre 16 Ocak 1952 tarihinde kurulmuştur. Fabrikanın temeli 12 Eylül 1952 'de atılmış; 11 Ekim 1953 tarihinde işletmeye alınarak şeker üretimine başlamıştır. Şimdi ise özelleştirildi.

 

 Adapazarı Traktör Fabrikası 1914 yılında Adapazarı'nda DA-TA (Demir Araba-Tahta Araba) Fabrikası olarak açılmıştır. 1944 yılında TZDK'na bağlanarak SAZ (Sakarya Alat-ı Zıraiye) adıyla, tarım alet ve makineleri üretmeye devam etmiştir. 1962 den itibaren Ford marka traktörleri ithal ederek servis hizmeti vermeye başlamıştır. Özelleştirme kararı alınmadan önce 1999 yılında 3004 adet traktör üreten TZDK'na ait Sakarya Traktör Sanayi İşletmesi’nin Adapazarı’ndaki Traktör İşletme Müdürlüğü ve Tarım Makinaları Fabrikasının üretimi, 2002 yılında 220'ye düşürülerek sonrada kapatılmıştır.

 

 

Tank Palet Fabrikası 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda tanklarımız paletlerinde çıkan sorun nedeniyle ilerleyemedi. Hayırsever bir yurttaşımız Sakarya'daki arazisini TSK'ya bağışladı. Halkımız fabrika kurulması için yardım yarışı yaptı. Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası böyle kuruldu. 1975'de bu fabrika için Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Başbakan Süleyman Demirel talimat verdi. Fabrika manevi bir öneme de sahiptir' Fabrikanın kurulmasına neden olan tanklarımızdan biri halen Beşparmak Dağları'nda duruyor. Sakarya'da yerli ve milli üretim yapan Tank Palet Fabrikası'nın iş adamı Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye devredildi.

 

 Ekim 1951'de Vagon Tamir Atölyesi olarak faaliyete geçen, 1961 yılında Adapazarı Demiryolu Fabrikası (ADF), 1975 yılında Adapazarı Vagon Sanayi Müessesesi(ADVAS) adını alan TÜVASAŞ 1986 yılından Haziran 2020'ye kadar 34 yıl TÜVASAŞ adıyla Sakarya'nın en önemli sanayi kuruluşlarından biri olarak varlığını sürdürdü.

 2020  yılında Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün bağlı işletmelerinden Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş.'nin birleştirilmesi suretiyle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi'nin (TÜRASAŞ) kurulmasına Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile karar verildi.

  Sürekli eleştiriliyor ya muhalefetin hiçbir çivisi yok diye

 Bunların hepsini muhalefet yapmış.

 Ama AKP iktidarı döneminde  devlet eliyle  hiçbir fabrika yapılmamıştır. 

Ama  özelleştirmeler bu iktidar döneminde yapılmıştır.

 

Lafa gelince hepimiz  Sakarya’yı  çok seviyoruz

      Sakarya  sevmek; yalnızca  Sakaryalıyım  demekle olmuyor.  Sakarya’nın deresini, fabrikasını, yeşilini, ormanını, ağacını,  değerlerini insanını,  kadınını, çocuğunu korumakla

oluyor

     Sevmek; gözlerindeki hüzün, yüreklerindeki kaygı, yanaklarından aşağı inen kahır gözyaşlarını, kazaları cinayetlere dur demekle oluyor.

     Sevmek; Bu hafta neler oldu, neler öğrendik sorusuna katma değer sayılan

olumlu yanıtlar vermekle oluyor.

        Sevmek; insanların zihninde ideal bir toplum nasıl olur sorusuna yanıt

aramakla, onu yerleştirmekle oluyor. Daha iyi bir Sakarya  nasıl olur sorusuna yanıt

vermekle oluyor...

      Sakarya ‘yı  sevmek  Sakarya’nın kazanımları tek tek elden çıkarken gıkını bile çıkarmayanların bu kazanımlara ihtiyacı olduğu halde konuşmaktan korkmakla da olmuyor.

 

 Sakarya’nın  fabrikaları  tek tek elden çıkarken Ben orada çalışmıyorum deyip sırtını  dönmekle de olmuyor.

    Bu fabrikalar sadece çalışanların ekmek kapısı değil, bu fabrikalar tüm ülkenin gururuydu.

Lafa gelince yerli ve milliyiz icraatta ise hiç yokuz.

Bu yazı toplam 197 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar