SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

SAĞ DUYULULAR SİZİNLE ENGELSİZ ENGELLİLER5 Aralık 2019 - 05:13, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

            03.12.2019 dünya engelliler günü münasebeti ile tazelenen müsbet duygularımızın tezahüründen kaynaklanan üzüntü ile bir engelsiz engelliler günü nü daha yaşamış olduk. Engelsiz engellilerimiz hakkında yapılan araştırmaların sonuçları olarak daha çok zihinsel engellilerin toplum tarafından dışlandıklarını göstermektedir. Bu durumun değişmesi genel olarak engelliler özel olarak da zihinsel engelliler konusunda toplumsal algı ve tutumların iyileştirilmesi, engelli kişi ve ailelerinin toplumsal dışlanmışlıktan kurtarılması için toplumca yerine getirilecek sorumluluklara bağlıdır.

            Her şeyden önce kamusal alanda engelli kişilerin hareket serbestîsi sağlayacak önlemler alınmalıdır. Örneğin şehirlerdeki kaldırım ve kamu hizmet binaları engellilerin rahat hareket edecekleri şekilde düzenlenmelidir. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan eğitim müfredatı yeniden düzenlenerek engellilerin yaşamlarını daha rahat bir şekilde sürdürmelerini sağlayacak hale getirilmelidir.  Ayrıca bu merkezlerde verilen eğitim kişiye öz bakım beceresi kazandırmakla sınırlı kalmamalı; kişinin engel durumu ne olursa olsun kendi yetenek ve bilgi kapasitesini üretime katmasını yardımcı olacak imkânlar sağlamalıdır. İşyerlerine zorunlu engelli kişileri işe alma kotası getiren mevcut yasal düzenlemenin dışında engellilere sanat ve serbest ticaret alanlarında pozitif ayırımcılık tanıyacak yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

            Küçük yaştan itibaren toplumun tüm bireyleri engelliler konusunda bilinçlendirilmeli. Örneğin temel eğitim müfredatına haftada birkaç saat engelliler ve yaşamları konusunda eğitim verilmelidir. Kısaca engellilere yönelik var olan olumsuz toplumsal algının temelinde yatan önyargıların kırılması için engellilerin her alanda daha görünür hale getirmesini sağlayacak önlemler alınmalıdır. Bu konuda ilginç olan nokta özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan bazı eğitimci ve yöneticilerin de bazı ailelerin engelli çocuklarını sağlık durumlarında düzelme olması için değil, devletten aldıkları engelli yardımı için gönderdiklerini iddia ederek engelli çocuk sahibi aileleri suçlamasıdır.

            Engelli çocukları olan ailelere dışlayıcı bir şekilde yaklaşanların bir kısmı engelli çocuk için  sakat, deli, özürlü  sıfatları ile damgalayıcı ve küçümseyici kavramlar kullanmaktadır. Hatta velilerin dile getirdiği gibi engelli çocuk sokağa çıktığında hem diğer çocuklar tarafından dışlanmakta hem sokaktaki diğer insanlar onunla alay etmektedir. ‘’Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan  eğitimcilerin çoğunun ve duyarlı kişilerin bu konudaki tanıklığı sokaktaki engelli (özellikle zihinsel) kişilere yönelik alaycı yaklaşımın yaygın olduğunu göstermektedir:

              Sonuç olarak engelli kişileri algılamada toplum olarak hâlâ engelli davranışlar sergilenmeye devam etmektedir. Engellilerin bugünkü durumları “algısal felaket” kavramıyla ifade edilebilir. Engellilerin toplumsal algısı, engellilerin eğitim düzeylerinin düşük ve imkânsızlık içinde kalmalarına neden olmaktadır. Bu olumsuz algı sonucunda, engellilerin ve ailelerinin birçoğunun toplumdan soyutlanmasına ve sosyal haklarından yoksun kalmalarına neden olmaktadır. Konuya havi bir şiirimin ilk dörtlüğü ile yazımı tamamlıyorum. Saygılarımla

O yürekler yaralı,durmadan sevgi bekler.

Onlar mutlu olursa sevinçliyiz de bizler.

Bir tebessüme onlar neler neler vermezler.

-----Sevgi ile bakanlar bilin engelsizsiniz.

-----Size özürlü diyen, tek engelli sizsiniz. (h.m.)

 

 

Bu yazı toplam 912 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar