SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

SAĞLIKTA İYİYİZ5 Ocak 2022 - 14:12, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

Her ne kadar Corona gündemde olsa da, hayatın rutin akışı, hastalığıyla sorunlarıyla devam ediyor. 

Araştırma hastanesinde yakınımın rahatsızlığı nedeniyle, refakatçı olarak kaldığım sürede gözlemlerimi yazmadan yapamadım. O süre içerisinde, doktorlara, güler yüzlü hemşirelere, hastabakıcılara ve devletime kaç kere dua ettim bilemezsiniz. 

Tabi doktorlardaki ilgiyi, hemşirelerdeki ilgi ve güler yüzü, sekreterlikte oturup bir şey sorulduğunda göz kaş çeviren oflayan, insan iletişiminde oldukça zayıf olan bazı kızlarımızı dışında tutuyorum üzülerek. Burada parantez açıp hasta yatan kişilerin ve yakınlarının her daim hastane köşelerinde olmadıklarından sizin için basit olan şeyleri bile bilmemeleri, sormaları kadar doğal bir şey yok. Ve zaten ki sizin görevinizde, üstelikte koridorun orta yerinde oluşunuzda bu nedenle. Tabi bu davranışlar bizim geçici süre işimizi aksatsa, rahatsız etse de orda gerçekten çalışan, yorulan ve güler yüzünü ekşitmeyen doktorundan tüm personeline attığınız bir çelmedir. Onların işini zorlaştırmaktır. Neyse parantezi burada kapatalım. 

Allah kimseyi düşürmesin tabi, ama düştüğünde de rahatsız bir ortam olsun istemiyor insan sıkıntı üzerine. Eskiden düşünüyorum da neydi o hastanelerin hali. Aman Allah’ım. Şimdi odaların her biri otel odası standardında. Oturduğunuz koltukların yatak oluşuna kadar her şey düşünülmüş. Yemekler derseniz hastalara göre titizlikle folyolanmış, gayet lezzetli ve hijyen. Personel hijyene, iletişime, disipline dikkat ediyor. Her şey o kadar kendi içinde sistemli ki, gün içerisinde itina ile tüm işlemler hastayı yormadan, bekletmeden, yalnız bırakılmayarak yapılıyor. Bunları anlatanları duyuyordum ama yaşamak başkaymış. Sağlıkta kesinlikle iyiyiz. 

EKSİLER

Sadece eksilerimiz gözlemlediğim, sağlık çalışanı yetersizliğinden dolayı hasta sayısının bir insana yüklenmeyecek kadar fazla olması doktorları fazlaca yoruyor. Bu yorgunluk verimliliği düşürüyor. Size şöyle bir örnek vereceğim; tekrarlayan baş ağrısı sebebiyle başarısıyla bilinen özel bir hastanenin ismini belirtmeyeceğim bir doktoruna gittim. Yoğunluk ve yorgunluktan çok konuşmama fırsat vermeden teşhisi koydu, ilaç vs verdi. Ayrıldım. İkinci seansa gittiğimde kendi koyduğu teşhisi reddedip ilkinde değildir dediği teşhisi koydu. E tabi çok yoğun, yorgundu. Kızmadım tabi. Çünkü benim nezdimde çok değerli ve inandığım bir doktor. Anlayabiliyorum. Ama yoğunluk arttıkça hasta ile diyalog azalıyor, verimlilik düşüyor. O yüzden doktorlarımıza mesleklerinden bezdirecek kadar yüklenildiğini düşünüyorum. Hasta ve doktor arasındaki çatışmalara da yol açan bir dinamik bence. Daha fazla atama gerekir. Bir şehirde bazen bir alanda bir veya iki uzman oluyor. Buda insanların hizmet almasını etkiliyor. Örneğin Psikiyatristlerin yetersizliği şehrimizde ciddi sorun. Herkesin maddi durumu yok ki, özele gidebilsin. Özeller de çok var. Ama devlet hastanelerinde büyük eksiklik. 

Netice itibariyle, devletimiz hastanelerde güzel bir sistem kurmuş ve bir personelin, ‘’ben burada işe başladıktan sonra çok kilo verdim, beşinci kattan sürekli hastayı ultrasona götürmekten’’ demesi her şeyi özetliyor. Her birine teşekkür ediyorum. Duanın bol olduğu yerde çalıştıklarını unutmasınlar. 

 

Bu yazı toplam 110 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar