SRT Yayın Akışı - 25.09.2020
Son Dakika

Sait Tanış Kültür Merkezi30 Kasım 2019 - 07:37, Cumartesi


Murat Beyaz

Kültür; toplumun tarih süreci içinde üreterek nesillere aktardığı her tür maddi ve manevi özeliklerin bütünüdür. Toplumların hüviyetini oluşturarak diğerlerinden farklı kılar. Toplumun yaşayış ve düşünce şeklini çerçeveler. Yaşayış ve düşünce uzantısında oluşan eserleri de bünyesinde barındırır. Kültür aktarılabilir, süreklidir, bütünleştiricidir. Ve sosyalleşmenin de ana unsurudur.

 

Kültür Merkezlerinin amacıda, toplumsal yaşamın gergefinde etkileşimlere ortam sağlamak sureti ile farklı niteliklerdeki kültürel ve sanatsal faaliyetlere bir bütünlük içinde zemin oluşturmak, örnek teşkil etmek ve bu doğrultuda mekȧn olarak hizmet vermektir.

 

Sait Tanış Kültür Merkezi de, Ada’mızın kıymet arz eden bu mekȧnlarından olup,  iki katlı ahşap yapısı, geniş ve ferah bahçesi ile Kurtuluş Mahallesi, Bankalar Cad. No:39 Adapazarı/Sakarya adresinde konumlanmış olarak 2010 yılından beri şehrin kültürel-sosyal etkinliklerine hizmet etmekte. Her dem de amade.

Bu bina, 1929 Adapazarı doğumlu, ilkokul mezunu, inşaat malzemesi ticareti ile meşgul, çarşı eşrafından merhum Sait Tanış’a aittir. Fedakȧr, çalışkan, dindar, yardımsever ve gösterişsiz mizacı ile bütünleştirici bir tüccar olan Sait Tanış, aynı zamanda yardım kuruluşlarının ve üniversite öğrencilerinin yardım talebinde bulunduğu ilk kişilerin başında da gelen bir hayr’sever. 1990 yılında satın aldığı binayı çok sevdiği üniversite öğrencilerine bedelsiz tahsis edecek kadar da gani gönüllü…

 

Kültürel miras niteliğinde olan bina, 1999 depreminde hasar görerek 2009 yılına kadar metruk kalmış, 2002 yılında Sait Tanış’ın vefatı ile de ailesine tevdi olunmuş. Tanış Ailesi, hayatı boyunca insanlara faydalı olmaya çalışmış olan babalarının adını yaşatmak adına bu mülkü kültür merkezine dönüştürme kararı alarak Kültür Bakanlığı’nın %20 desteği ile altı ay gibi bir süre içinde aslına uygun olarak restore ettirmiş. 2010 yılı Ocak ayı itibarı ile de ‘Sait Tanış Kültür Merkezi’ adıyla kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamış.      

Bu merkezde yapılan her faaliyet bilȧbedel(bedelsiz) olup, tek amaç kültür hizmetidir.

Ada Fikir Kulübü, Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi, SAÜ Sinerji Kulübü, Yardımsevenler Derneği, Kent Konseyi, Kent Gençlik Meclisi, Kent Kadınlar Meclisi, Sait Tanış Kültür Merkezi Tasavvuf Müziği Korosu olağan toplantılarını burada gerçekleştiren kurumlardır. Ayrıca gerek TYB Sakarya Şubesi gerekse Ada Fikir Kulübü’nün ev sahipliğinde yerel-ulusal ve uluslar arası nitelikte söyleşi ve imza günleri de tertiplenmektedir. 

 

Sait Tanış Kültür Merkezi 29 Kasım 2019 Cuma(dün) akşamı da Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi’nin konuğu olarak ulusal edebiyat dergilerinden Ihlamur Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Sayın Hakan Sarı’yı ağarladı. Hakan Sarı, Bünyan/ Kayseri’de Ihlamur Dergisi’nin kuruluşunu, yayın sürecini dile getirerek, dergilerin edebiyatımızdaki yeri ve değeri hususunda değerlendirmeler yaptı. Adapazarı’nın yetiştirdiği yazarlardan Sayın Fahri Tuna’nın da yer aldığı programda, Ihlamur Dergisi Kasım/2019 tarihli 84. Fahri Tuna Özel Sayısı’nın hazırlanma aşamaları anlatıldı. 124 sayfalık bu özel sayıda, 9 ülkeden 43 yazar, şair ve akademisyenin kaleme aldığı 30 Fahri Tuna portresi nitelikli anı ve izlenim, Fahri Tuna’nın kitaplarına ait 11 inceleme ve Fahri Tuna ile yapılan 2 söyleşi bulunmakta. Ayrıca yine farklı ülke, şehir ve görevlerden 32 dostunun da Fahri Tuna’ya ilişkin kısa görüş ve değerlendirmeleri mevcut.

 

Vefa ve kadirşinaslık değeri ve arşivsel niteliği ile ziyadesiyle kıymet arz eden Ihlamur Dergisi 84.Fahri Tuna Özel Sayısı için Adapazarlı bir edebiyatsever olarak şahsım adına Hakan Sarı Bey’i ve Ihlamur Dergisi ekibini tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyor ve baki muhabbetle selamlıyorum.

 

Nice sanatçılarımızın da hayatta iken değeri bilinmesi ve değerli olduğunun hissettirilmesi dilek ve temennisi ile…

 

Bilvesile Tanış Ailesi’ne teşekkür, merhum Sait Tanış’a rahmet ve şükranla.

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1351 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar