SRT Yayın Akışı - 21.02.2020
Son Dakika

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER AY 10 MİLYON ZARAR EDERKEN…13 Ocak 2020 - 10:08, Pazartesi


Hüseyin Cumalı

Geçen hafta Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) basınla bir araya geldi. O toplantının soru-cevap kısmında SATSO Başkanı Akgün Altuğ’ya şunu sordum. Dedim ki, “SATSO bu kentin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu, hatta Sivil toplum Kuruluşlarının bu kentte amiral gemisidir. Siz SATSO olarak elbette Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin KDV İadesi’nden aldığı düşük payla ilgili girişimleriniz oluyor. Ama bu sorunun çözüm noktası için neden daha fazla girişimde bulunmuyorsunuz! Neden Ankara’da bir Sakarya lobisiyle bu işe çare aramıyorsunuz! Neden Büyükşehir Belediyesi her ay 10 milyon kaybederken daha fazla çırpınmıyorsunuz?”

*

Bu soru üzerine Başkan Altuğ, “Biz elbette bu sorunla ilgili girişimlerde bulunuyor ve devam ediyoruz. Hatta Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan kaç firma var. Toyota’sı, Tofaş’ı, Renault’u, Ford’u vesaire çoğunluğu bu bölge de zaten. Bence 15 taneyi geçmez. Sayın Cumhurbaşkanı 1 milyar dolar ihracatı aşan firmaların ihracattan dolayı alacakları katma değer vergisi iadelerini merkez ödesin. Merkez Ankara’dan alsınlar, sorun bitsin. Sorun çözülsün. Zaten bütün iller arasında en büyük sorun Sakarya’dır” diye konuştu.

*

Başkan Altuğ belki kalıcı olmasa bile sorunu kısa vadede çözecek bir çözüm ortayla koydu. Peki gelinen nokta ne! Elde var yine sıfır… Sakarya’nın ayda 10 milyon gibi bir kaybı olduğu bir ortamda bence kentin en sıkı gündem maddesi budur. Bu gündem maddesini dün basınla bir arayla gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da ele aldı. Yavuz, “Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, vekillerimiz, ilgili herkesle konuşuyoruz ama çözüm bulamadık. İnanın Başkan Ekrem Yüce ve milletvekili arkadaşlarımız bu işin üzerindeyiz. Hatta Cumhurbaşkanımızla bu konuyla ilgili birkaç kez görüştük ” dedi.

*

Şimdi burada bir duralım. Herkesi bir kenara koydum. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili gerekenin yapılması noktasında talimat veriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu konuya çok vakıf ve ilgileniyor. Ama bu sorun çözülmüyor. Sakarya’nın her ay 10 milyon TL zararı devam ediyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu ortamda daha fazla iş yapamıyor. İşte tam da bu noktada benim aklım bunu almıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘gereğini yapın’ diyecek. Bakan Albayrak bu işle ilgilenecek. Ne inşaat, ne proje, ne arsa, ne köprü gerekmeyen bu iş iki imzayla çözülmeyecek.

*

Şimdi size soruyorum. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan “gereğini yapın” dediği noktada Sakarya’nın hakkı olan KDV İadesi’ndeki değişiklik nasıl çözülmez! Şimdi “Biri bunu bana anlatsın” diyecem ama bana kimse bunu anlatamaz. Sakarya için “Huzur bulduğum kent” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul, Ankara gibi büyük illeri AK Parti kaybettiği bir ortamda Sakarya’dan yüzde 64 gibi rekor bir oy alan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan bu sıkıntıyı nasıl çözdürmez!

*

Bana göre bu iş altı üstü iki imza… Bakın bir daha yazayım. Altı üstü iki imza diyorum. Dün AK Parti Sakarya Milletvekillerinin bize anlattığı kanun maddeleri, mevzuat falan beni bağlamıyor. Biz isteyince AK Parti hükümetinin neler yaptığını biliyoruz. AK Partililer ille de ‘yok öyle değil, böyle’ diyor ve ‘bu iş çok zor’ diyorsa çözüm belli. SATSO’nun fikrini kısa vadede bile olsa uygulayın. İhracatı 1 milyar dolar ve üstündeki büyük firmalar KDV İadelerini Ankara’dan alsın. Sakarya’da KDV İadesi nedeniyle her ay kaybettiği 10 milyon TL’sini alsın. Sakarya Büyükşehir Belediyesi de her ay alamadığı 10 milyonu alsın ve Sakarya halkına hizmet etsin.  Bizim dediğimiz budur.

--------------------------------

AK Parti Milletvekilleri

 ne diyor,  ben ne diyorum!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu dün Elegant Restuarant’ta basınla buluştu.

*

Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Yavuz slayt eşliğinde AK Parti’nin neler yaptığını istatistiklerle anlattı. Yavuz’un anlattıklarını bugün yerel gazetelerde bulabilirsiniz. Biz şimdi gelelim mevzuya… AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz… Bu kısma dikkat edin. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un dün anlattığı çalışmalar ve projelerden birisi Bin Yataklı Şehir Hastanesi idi…

*

Sakarya’ya yapılacak olan bu hastanenin proje ihalesiyle birlikte ilk kazmanın yakın zamanda vurulacağını ve Türkiye’de bir çok hastaneler yerinde sayarken, Sakarya’nın Bin Yataklı Hastane yapımında yol aldığını dile getirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz konuşmasını bitirip, soru-cevap kısmına geldiğinde kendisine şu soruyu sordum. Dedim ki “Hemen komşumuz olan Kocaeli’de Bin Yataklı Şehir Hastanesi bitti. Bu yıl hizmete giriyor. Oysa bizde daha proje ihalesi yapılıp, ilk kazma vurulacak. Şimdi biz, neden bununla mutlu olalım!”

*

Soruyu tam da böyle sordum. Bence çok net ve art niyeti olmayan bir soruydu bu ve ekledim. Dedik ki, “Ben birileri gibi ‘AK Parti bir şey yapmıyor’ demiyorum. Aksine AK Parti hükümeti sağlık ve karayolu anlamında gerçekten önemli adımlar attı” diyorum. Ve buradan da ekleme yapayım. Eskiden 3 evini satıp kalp ameliyatı olan vatandaş, günümüzde kimliği verip kalp ameliyatı oluyor. Bunları AK Parti yaptı. Bu konuda kim ne derse desin. AK Parti sağlık ve karayolu anlamında bu ülkede önemli işlere imza attı.

*

İşte aynı AK Parti’den, bu kentte yüzde 64 oranında oy alan AK Parti’den şehir olarak daha fazla ve zamanında yatırım bekliyorum, bekliyoruz. Bin Yataklı Hastane Kocaeli’de hizmete girerken, bizimkinin daha temeli atılmamışsa Sakaryalı olarak bizim sitem hakkımız var. Kimse bu noktada kusura bakmayacak…

Bu yazı toplam 478 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar