SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

SAKARYA HER SEÇİM ÖNCESİ UÇUYOR4 Şubat 2019 - 10:05, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

31  Mart seçimlerine sayılı günler kala siyaset iyice kızıştı. Adaylar açıklandı. Her seçimde olduğu gibi  iktidar partisi adayları  Sakarya’nın uçuşa geçeceğini  söylüyorlar.  Muhalefet ise soruyor “17 yıldır  iktidardasınız  madem elinizde böyle bir imkan vardı şimdiye  kadar neden uçuramadınız?”  

      Gecen yıl  24  Haziran öncesi Sakarya’nın iki milletvekili ile ayrı ayrı röportaj  gerçekleştirdim. Biri iktidar partisinden diğeri ise  muhalefettendi. Röportajlarımın  ağırlıklı olarak konusu tabi ki Sakarya idi.  İktidar milletvekili : Sakarya halkı AK Parti’ye yönelik tercihte bulunuyorsa demek ki AK Parti Sakarya’ya iyi hizmet veriyor. Ben Sakarya’nın 16 yıllık süreç içinde iyi hizmet alan şehirlerden birisi olduğu kanaatindeyim.

Muhalefet  ise Sakarya için şunları söylemişti: Okulları sağlam değil, eğitimi berbat, sanayisi gelişmemiş, turizm yok. Eskiden çok sık göç alırdı şimdi çok sık göç veriyoruz. Bu kadar zenginliğe sahip ama bu kadar sorunlu ve hiç çözüm olanağı yaratılmayan bir şehirdir Sakarya.

      Şehrin yedi milletvekili var. 4’ü iktidar partisinden,  biri  MHP  biri İYİ Parti ve CHP’den yani muhalefetten. MHP’yi muhalefetten  saymıyorum.  

İktidar ile muhalefet arasında görüş ayrılığı olması kadar doğal bir şey yok ama, Sakarya üzerinde nasıl aralarında bu kadar fikir ayrılığı olur, anlayamıyorum doğrusu!

Muhalefet eleştirecek, iktidar savunacak tamam ama her ne kadar farklı partilerden de olsa iki ayrı vekilin ortaya koyduğu hangi Sakarya daha gerçekçi?

    İktidarın  yerel yönetimlerini gayet başarılı bulduğu, her geçen gün gelişmekte olduğunu söylediği Sakarya’da mı yoksa  muhalefetin eğitimi ile sağlığı ile tarımı ile ulaşımı ile kötü bir durumda olduğunu ifade ettiği Sakarya’da mı yaşıyoruz!

       Söylemek istediğim, ait olduğumuz parti ya da ideoloji bizi gerçeklerden uzaklaştırmamalıdır.

Bana göre ne iktidarın  bahsettiği gibi uçuyoruz, yıldızımız parlıyor; ne de muhalefetin dediği gibi kötü durumdayız.

Aslında buna da pek takılmıyorum.

Takıldığım nokta; Sakarya hepimizin ortak değeri. Bu şehir bizim ve bunu el birliği ile kalkındırmalıyız.

        Muhalefeti, iktidarı, sanayicisi, işadamı,  hiç fark etmez.

Günü kurtarmak adına yapılan açıklamalar ya da atılan adımların ne bu şehre bir faydası olur ne de kişilerin kendisine.

Herkes lafa geldiğinde ‘önce Sakarya’ diyor ama iş icraata gelince farklı  öncelikler devreye giriyor.

     Sakarya bugüne kadar hak ettiği noktaya gelememiş bir şehirdir. Ama öyle yerlerde sürünen de bir şehir değil.

       Anlamsız siyasi kavgalar, iç çekişmeler, ‘üzüm yemek önemli değil, bağcıyı dövelim de ne olursa olsun’ anlayışı yüzünden bugüne kadar çok zaman kaybetmiştir.

       Zaman kaybı da bu şehrin çıtasının daha da yükselmesini önlemiştir.

Türkiye’de  sistem değişti. Ve  bu yeni sistemle birlikte  yerel yönetimlerin önemi daha da arttı

       Ben işin AKP, CHP MHP  ya da İYİ  kısmıyla ilgilenmiyorum.

Kim, hangi icra makamında yer alıyorsa; ondan icraat bekliyorum. Daha iyisinin olması için.

Çünkü bu şehir bunu hak ediyor.

       31 Mart yerel seçimleri  ülke açısından büyük önem taşıyor elbette ama ben Sakarya için çok daha fazla önemli olduğunu düşünüyorum. 

-------------------------------

 

GÜÇLÜ HAFIZAYA SAHİP OLMAK

Çağımızın vebası, bir çuval doluluğunda beyine sahip olmak.Rahat kafaya sahip olamamak,omuzlarımızda ki  ağırlık,hayattan zevk almama gibi sıkıntılar  ile bize külfet durumunda.Hafızamız ise o kadar yıpranıyor ki,kaça bölüneceğini bilemediğinden frekanslar tümden karmaşık oluyor.Peki hafızamızı nasıl korumalıyız?Öncelikle Hafızamızı engelleyen unsurları tanımak gerekir.

  Beyine yeterli malzemenin sağlanmaması: Kullandığı oksijenin büyük bir kısmı ,beynimiz tarafından kullanılır.Beynimiz çok miktarda oksijen,glikoz,bazı enzimleri kullanır.Bu malzemeler yeterli olmadığında beyin fonksiyonlarını sağlıklı gerçekleştiremez.

     Beyin kapasitesinin eksik kullanılması:Son yapılan alıştırmalar beyin kapasitemizin çok az bir kısmını kullandığımız göstermektedir.Beynimizin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmadığımızda kapasitesinin daha artacağı bildirilmektedir. Beynimizin daha çok mantık ve matematiksel düşünme biçiminin bulunduğu sol lobunu kullanıyoruz. Sanat,ritim renk gibi olguların bulunduğu sağ lobunu aktive etmemiz gerek.

       Beyin kapasitesinin zayıflatılması: TV seyretmek, Kontrolsüz hayal kurmak,cinsel imgelere saplanmak.

          Sistemsiz düşünme alışkanlığı; Sistemli düşünen kişi bilgi parçaları arasındaki ilişkileri kurabilen ,bilginin nereye yerleştirileceğini bilen kişidir. Ezberlemek en tipik sistemsiz öğrenme biçimidir.

           Bütün bunlar gösteriyor ki;güçlü bir hafızaya sahip olabilmek ya da hafızamızı güçlendirmek elimizde.Yapmamız gerekenler ise basitçe sıralarsak dengeli beslenmek,sağlıklı bir yaşam,stresi azaltmak,okumak,araştırmak,bulmaca çözmek,beynimizi yavaşlatan unsurlardan uzak olmak.

Bu yazı toplam 778 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar