SRT Yayın Akışı - 05.12.2020
Son Dakika

SAKARYA’NIN 21 YILI19 Ağustos 2020 - 04:03, Çarşamba


Taner İltaş

Hepimizin hayatında derin izler bırakan asrın felaketi olarak bilinen 17 Ağustos Depremi’nin  üzerinden tam 21 yıl geçti.

Felaket gecesinde binlerce insanımızı 45 saniye içinde kaybettik. Binlerce insanımız yaralandı.

Hayatına devam edenler ise o kara geceyi hiçbir zaman unutmadı.

Geride kalan 21 yıllık süre zarfında şehirde birçok şey değişti. Şehrin çehresi, kimliği, altyapısı, üstyapısı.

Birçok şey zamanın olağan akışı içinde değişime uğradı.

Deprem güvenliği kavramı da 17 Ağustos felaketi ile hayatlarımıza girdi.  Her defasında güvenli bir şehir oluşturulması gerektiği yönünde ülkeyi ve şehri yönetenlere çağrıda bulunuldu.

Çünkü bilimsel veriler dikkate alındığında, Sakarya bir deprem şehriydi. Bunu da en acı bir şekilde 17 Ağustos gecesi yaşamıştı.

Ancak şöyle geriye dönüp bakıldığında deprem güvenliği açısından kayda değer, ciddi bir adım atılmadı.

Yatay mimarinin ön plana çıkartılması, kat sınırlaması, afet sonrası yapılacak olan müdahalelerin daha planlı ve organize şekilde icra edilmesi adına gerçekleştirilen çalışmaların dışında ‘işte şimdi oldu’ denilecek bir şey ortaya konulamadı.

Aslında yara belliydi, tedavi netti.

Sakarya’nın deprem güvenli bir kent olması için her şeyden önce çok iyi planlanmış, bütün şehri kapsayan bir kentsel dönüşüme ihtiyacı vardı.

Ancak neredeyse çeyrek yüzyıla yakın bir zaman geçmesine rağmen, icra makamlarında oturan beyefendiler hiç oralı olmadı.

Basın defalarca kez haber yaptı. Şehrin aklı başında isimleri, her fırsatta kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu dile getirdi.

Ama kimse üstüne düşeni yapmadı.

Neticede geldiğimiz nokta bu. Zaman akıp gidiyor. Her geçen gün yeni bir depreme yaklaşıyoruz.

Bilim insanları sürekli tehlikeden bahsediyor. Yani ne zamanı durdurabiliriz, ne de depremi engelleyebiliriz.

Ancak depremden korunabiliriz.

Peki geçmişi bir tarafa bırakalım şimdi. Bugünü konuşalım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, görevlerinde yeni isimler. Henüz 1,5 yılı bile doldurmadılar.

Sorumlulukları ve yükleri gerçekten ağır. Kendilerinden öncekilerin, kentsel dönüşüm konusunda hiçbir adım atmamaları, Yüce ve Işıksu’nun işini daha da zor kıldı.

Çünkü kentsel dönüşüm çok meşakkatli bir iş. Ama can güvenliğini düşünüyorsanız mutlaka bu işe başlamanız gerekiyor.

Şükür ki iki başkan da omuzlarındaki yükün ağırlığının farkında. Her şeyden önce kentsel dönüşümün ciddiyetinin ve şehir için mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğinin bilincindeler.

Yaptıkları açıklamalar hep bu yönde. Belediye başkanlarının söyledikleri gelecek için umut veriyor.

İki başkan da kentsel dönüşümü gerçekleştirmeyi planlıyor. İnşallah bu kararlı duruşlarından ve hedeflerinden vazgeçmezler.

Ancak ne kadar umutlansam da kafama bazı sorular da takılmıyor değil.

Basit bir mantıkla düşünürsek; Türkiye ekonomik açıdan oldukça zorlu günler geçiriyor. Ne kadar bazı şeyler iyi gösterilmeye çalışılsa da gerçekten kriz içindeyiz.

Haliyle devlet kaynakları açısından da sıkıntılı bir dönemde bulunuyoruz. Geçmişte, ekonomik açıdan o kadar refah içindeyken kentsel dönüşüm yapılmadı da şimdi bu yoklukta nasıl yapılacak?

Sonuçta kentsel dönüşüm denilen şey öyle belediye imkanları ile altından kalkabileceğiniz bir iş değil. Devlet desteği olmadan böyle bir yükü taşıyabilmek çok mümkün görünmüyor.

İnşallah bununla ilgili de alternatif bir çözüm planı masada duruyordur.

Bu yazı toplam 977 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar