SRT Yayın Akışı - 31.05.2020
Son Dakika

SALGIN ve EBA 31 Mart 2020 - 05:37, Salı


İbrahim KALKAN

Korona vakasının daha dünyanın gündemine girmediği zamanlarda yazılarımda belirtmiştim; sosyal ağların ve dijital materyallerin eğitimde etkili şekilde kullanılmasının elzem olduğunu. Devletin uzaktan eğitim modelini lise ve altı eğitim kurumlarında da yardımcı eğitim sistemi, yardımcı kaynak olarak kullanılabileceğini ve hatta kullanmak zorunda olduğunu belirtmiştim. Tabi ki o zaman kimsenin aklında da benim aklımda da bir salgın hikayesi felan yoktu. Bu fikir zaten ilk defa tarafımca ortaya atılmış bir fikir  değildir. Yıllardır yurtdışından ve içinden onlarca akademisyen bu fikir üzerine makaleler yazmışlar, çalışmalar yapmışlar. raporlar sunmuşlar. Bu sistemin gerekliliği bilim adamları tarafından kabul görmüşken, teknoloji hayatımızın her yerine girmişken eğitimden dışlanmaması gerekirdi.

 Maalesef olmaz denen oldu; küresel bir salgın oldu. Kimsenin aklına bu derecede bu sisteme mahkum olunacağı gelmemişti. Afetler oldu bugüne kadar elbet; ama sonuçları itibariyle telafisi kısa zamanda mümkün afetler oldu. Görüyoruz ki bugün MEB, salgın sebebiyle ani bir şekilde böyle büyük çaplı bir dönüşüm başlatmak zorunda kaldı. Doğrusu bu kısa ve hızlı dönüşüm olabildiğince de başarılı. Ancak on dokuz milyon öğrencinin sisteme birden yüklenmesiyle eba.gov.tr web adresi hizmet göremez hale geldi. Neyseki TRT sayesinde dersleri takip etme şansı bulduk. Aslına bakarsanız eba web adresinin devlet yatırımıyla altyapısı güçlendirilmeli ve daha kapasiteli ve daha işlevsel hale getirilmeli.  Öğrenciler hesap adı ve şifre ile girince kendi sınıfıyla ilgili dersleri bir bütün halinde görmeli. Yani bir öğrenci dünkü dersi kaçırmışsa o dersi veya dersleri bugün veya herhangi başka bir zamanda izleyebilmeli ve öğrenme eksikliklerini telafi edebilmeli. İlgili video izlenince o dersin yoklamasında öğrenci otomatikman var yazılmalı, dersi izlemeyen öğrenciler o derse girmemiş sayılmalı. Belirli bir devamsızlık yapılması sonucunda -örgün eğitimde olduğu gibi- öğrenciye uyarılar gönderilerek dersi takip etmesi sağlanmalı. Yine öğretmenler kendi hesabına girince kendi sınıflarını görebilmeli ve kimlerin dersleri izlediğini kimlerin izlemediğini görebilmeli. Youtube gibi mecralarda tamamen masrafsız bir şekilde ilgili sınıf için sürekli tekrar yayını yapan kanallar oluşturulmalı. Mesela imam hatip lisesi 9. sınıf kanalı. Bu kanal sadece imam hatip lisesi dokuzuncu sınıfına hitap etmeli, herhangi bir kafa karışıklığına mahal vermemeli. Bu kanala giren öğrenci tüm geçmiş derslerini bu kanaldan telafi edebilmeli. Bunlar gerçekleştirilince bütün problem çözülecek mi tabi ki mümkün değil; ancak yola çıkmadan eksiklikleri ve kusurları görmek de mümkün değil.

İnşallah salgını en kısa sürede, en az can kaybı ve en az vaka ile atlatır ve salgın öncesi gibi öğrenciler okullarına ve öğretmenler öğrencilerine kavuşur. Yine herkes işine güvenle, huzurla gider, yine güzel günlerde rahatça dışarı çıkar, gezeriz. Yine büyüklerimizin yanına mutlulukla gider, ellerinden rahatça öperiz. Şimdilik biraz daha sabretmek durumundayız. Evde kalın, esenlikle kalın.

 

Bu yazı toplam 1751 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar