SRT Yayın Akışı - 01.12.2021
Son Dakika

SARAYIN GİDERLERİNİ KİM ÖDÜYOR?2 Ekim 2021 - 00:42, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, son yapılan zamlardan sonra hayat pahalılığı kendini fazlasıyla hissettirir oldu. İnsanlar geçim derdine düşerken, artık herkes harcadığı her kaleme dikkat etmeye başladı diyebiliriz.

Peki bu süreçte Cumhurbaşkanımızın ikametgahında (saray diyen de var, külliye diyende) yapılan harcamaların durumu hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Sayıştay'ın Cumhurbaşkanlığı'na ilişkin 2020 yılı denetim raporu yayınlandı. Raporda yer alan mali tablolara göre Cumhurbaşkanlığı'nın 2020 yılında toplam gideri 2 milyar 896 milyon lira olurken, geliri ise 96 milyon lira oldu, kasa 2 milyar 800 milyon açık verdi.

Cumhurbaşkanlığı'nın “beslenme, gıda amaçlı ve mutfakta kullanılan tüketim malzemeleri” için yaptığı harcama 2019'da 3 milyon lirayken 2020'de 5.4 milyon liraya yükseldi.

Saray'ın temizlik ekipmanları gideri 4.1 milyon liradan 7 milyon liraya çıktı.

Koronavirüs nedeniyle maske, dezenfektan, test kiti alımları artan Cumhurbaşkanlığı'nın tıbbi malzeme ve laboratuvar sarf malzemeleri giderleri 10 kat artarak 51 milyon liraya yükseldi.

Saray'ın kırtasiye masrafları 3.1 milyon liradan 4.1 milyon liraya çıktı. Cumhurbaşkanlığı'nın bitki ve ağaçlar için yapılan zirai madde harcaması ise 771 bin liradan 9 milyon liraya yükseldi.

Giyecek, mefruşat ve tuhafiye malzemeleri giderleri 13 milyon liradan 15.5 milyon liraya, spor malzemeleri masrafları 65 bin liradan 249 bin liraya, bakım onarım harcamaları 11 milyon liradan 32 milyon liraya çıktı.

Evet değerli dostlar, burada yapılan harcamalarla şu kadar fabrika yapılır, şu kadar öğrenciye burs verilir… vb gibi cümleler kurmayacağım. Biliyorum ki, rakamlar ne kadar yüksek olursa olsun bunların zorunlu olduğunu iddia edenler olacaktır. Ne diyelim saygı duyacağız…

Fakat bu sefer harcamaların bir senede arttığı oranlara bakalım. Buna göre bir enflasyon belirlediğimizde acaba sarayın enflasyonu ile Devletimizin işçisine, memuruna, emeklisine zam yaparken değerlendirmeye aldığı enflasyon oranları tutuyor mu?

Sorunun cevabını açıklamaya gerek yok diye düşünüyor ve bu harcamalar karşısında bizler de çok çalışalım, vergimizi verelim diyorum!

 

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 288 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar