SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

SEÇİM ANKETLERİ BAŞLADI21 Ağustos 2021 - 02:11, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, seçimler yaklaşırken araştırma şirketlerinin yapmış olduğu anket çalışmalarını da duymaya başladık.

Metropoll Araştırma Şirketi, Temmuz 2021 Türkiye'nin Nabzı anketinin sonuçlarını açıkladı. 28 ilde 19-23 Haziran tarihleri arasında tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemiyle yapılan araştırmada 1740 kişiye “Bu pazar günü milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirseniz?” diye soruldu. Buna göre;

AKP: 29.3 - CHP: 19 - İYİ Parti: 10.2 - HDP: 9.7 - MHP: 7.3 - Saadet Partisi: 1.2 - DEVA Partisi: 0.9 - Kararsız: 8 - Protesto oy: 5.6 - Cevap yok: 7.4 şeklinde sonuçlar ortaya çıktı.

Ankete katılanların yüzde 21'i kararsız, protesto oy ve cevap vermeyenlerden oluştu. 24 Haziran 2018 Milletvekili Seçimi’nde yüzde 53.66’ya ulaşan Cumhur İttifakı‘nın (AKP+MHP) oy oranı 36.6’ya geriledi. Aynı seçimde yüzde 33.95’e ulaşan Millet İttifakı'nın (CHP+İYİ Parti+ Saadet Partisi) oy oranı yüzde 30.4’e düştü.

Metropoll Araştırma Şirketi CEO'su Özer Sencar’ın, anket sonuçlarını paylaşırken, “Bu araştırma Erdoğan'ın Diyarbakır seyahatinden sonra orman yangınları ve sel felaketlerinden önce yapılmıştır” şeklinde bildirimde bulunması da çok manidar olarak değerlendirilebilir.

Bu seçim anketi çalışması iki ay önce yapıldığında daha afet bölgelerine çay yardımı yapılmamıştı. Yani burada çay yardımı almayan halkın tepki oylaması da olabilir!

Diğer önemli bir konu da, yine bu seçim anketi yapıldığında ülkemize şu anki kadar mülteci akını olmamıştı.

Bu gelişmelerden sonra halkımızın seçimlere etkisini, tepkisini ve iktidara yönelik sevgisini yorumlamayı sizlere bırakıyorum.

 

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 297 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar