SRT Yayın Akışı - 20.02.2020
Son Dakika

Seçime giderken!18 Haziran 2019 - 10:32, Salı


İsmail MÜFTÜOĞLU

Allah (CC) buyurur ki; 
“Yalnız Allah’a dayanın, güvenin” (Müzemmil/9) / “İnsanları uyarın” (Müddesir/2) / “Kur’an’la öğüt verin” (Alak/9) / “Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın” (Araf/56) / “Zalimlere eğilim göstermeyin” (Hud/113) / “Sürüye dönüşmeyin” (Bakara/104) “Adil olun” (Enam/152) “Dosdoğru olun” (Şura/15-16)

Malum, 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek için, seçim sandığına revan olacağız. Seçim sandığı başına giderken herkes, yukarıda sıraladığımız ayetlere bakarak ağırbaşlı, vakarlı davranmalı, taşkınlıklara meydan verebilecek hareketlerden uzak durmalıdır.
Ayrıca insanlar zulüm yerine adaleti, düşmanlık yerine kardeşliği, sürtüşme yerine dayanışmayı düşünerek oyunu kullanmalıdır. Peygamberimiz de; “İnsan nasıl davranırsa onun karşılığını görür” buyurmaktadır. 
Aslında insanların birbirini kollaması, gözetmesi erdemli olmanın gereğidir. İnsanların arasına nifak sokmaya, aralarında husumetin hükümran olmasına çalışmak, insan onuru ile ve Müslümanlıkla asla bağdaşmaz. 
Gerçek şudur ki, Allah; “İman edip iyi işler yapanların biz ecrini zayi etmeyiz” (Kehf/30) buyurmaktadır. Ayrıca belirtelim ki; “Ancak müminler kardeştir.” (Hucurat/10) Keza bizler bir duvarın tuğlaları gibi birbirimizle kenetlenmeli, birbirimizin derdi ile dertlenmeli, sevinci ile de sevinmeliyiz. Yanlışta değil, doğruda birleşmeli, siyasi taassupla hareket etmeyip, hakkı tutup kaldırmalıyız ve sadece doğrunun yanında yer almalıyız.
Sandık başına giderken arz edilen hususlara dikkat etmez, birbirimize yardımcı olmaz ve kenetlenmezsek, o zaman sosyal, siyasal ve ekonomik güçlerimizi kaybeder, müstemleke ülke haline düşeriz. Ayakta duramaz, yok olup gideriz.
Onun için herkes sebep, siyasi düşünce ne olursa olsun ayrışmaktan, ötekileştirmekten uzak durarak, sadece haklı olanın yanında yer almalıdır. Allah da; “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın, bölünüp parçalanmayın” (Ali İmran/103) buyurmaktadır.
Yukarıda zikredilen ayetler herkese şamildir. Seçim günü herkes siyasi taassuptan uzaklaşarak;
• Çalandan, soyandan, soydurandan, sömürenden, sömürtenlerden,
• Millet fertlerini birbirine karşı kışkırtanlardan, milleti kamplaştıranlardan,
• Kul hakkı yiyenlerden, amme mülkünden müstefit olanlardan,
• Yalan konuşarak milleti ajite edenlerden, adaleti zayıflatanlardan, milleti ümitsizliğe sürükleyenlerden,
• Eşitlik anlayışını yozlaştıranlardan, helal-haram ölçüsü dışında palazlananlardan,
uzak durarak, Nisa/58 emri uyarınca emaneti ehline vermelidir. Zira Allah kul haklarını ihlal edenlere, sebep ne olursa olsun kamuya ait malları zimmetine geçirenlere yardım edilemeyeceğini, çeşitli ayetlerle beyan buyurmuştur. Çünkü bu fiilleri işleyenlere zalim denir. Allah da zalimleri sevmez.(Şura/40)
Şeytanların iğvasına kapılmadan oy kullanılması aklın gereğidir. Unutmamak gerekir ki; “Kim hıyanet ederse, kıyamet günü, hıyanet ettiği şeyle birlikte gelir. Sonra da hiçbir haksızlığa uğratılmaksızın herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir.” (Ali İmran/161)
Görüldüğü gibi, ammeye ait mallara ve devlet hazinesine ihanet edenleri, Allah tehdit etmektedir. Yalan konuşarak, gerçekleri saptıranlar, gücü hak haline getirenlere yaklaşanlar, onlara yandaşlık yapanlar, onları makamlara getirmeye çalışanlar tehdit altındadır. 
Onun için deriz ki; seçimler doğruyu bulma yarışı olmalıdır. Seçimler layık olmayanları makamlara taşımak için yapılmamalıdır. Seçimlerde dünyevileşmekten uzak, Allah rızasını istihsal için oy kullanılmalıdır. Bu düşünceler içinde seçim sandığına gidilmesi ve oy kullanılması en doğru olandır. 
Peygamberimiz de; “… Bize zulmedenlerden öcümüzü sen al Allah’ım. Bize düşmanlık edenlere karşı bize sen yardımcı ol Allah’ım. Bizi musibetlere uğratma, bize acımayanları üzerimize musallat etme Allah’ım” diye dua ederdi. Biz de bu duaya âmin diyoruz.
Bütün bunlara rağmen, nefsimize uyarak oy kullanacak olursak, sonumuz hüsrana dönüşür. Çünkü hazreti peygamber; “Allah Kur’an’la bazı kavimleri yükseltir, bazılarını da alçaltır” buyurmaktadır. 
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Bu yazı toplam 2491 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar