SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

ŞEHADETİN MÜBAREK OLSUN GÜZE 20 Haziran 2019 - 10:20, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Mısır'ın eski cumhurbaşkanı merhum Muhammed Mursi casuslukla suçlanarak yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilmiş, ertesi yıl darbeyle devrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi için "Emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu" dedi. 67 yaşında yaşamını yitiren Muhammed Mursi, 1951 yılında Nil Deltası'nın Şarkiya bölgesindeki El-Advah köyünde dünyaya geldi. Mursi, 1970'li yıllarda Kahire Üniversitesi'nde mühendislik okudu ve sonrasında ABD'ye giderek doktora yaptı. Mısır'a dönüşünde Zagazig Üniversitesi'nin mühendislik bölümünün başına geçti. Bilim kariyeri ile paralel olarak hızla Müslüman Kardeşler hareketinde de yükseldi.  2000-2005 döneminde harekete bağlı bağımsız milletvekili olarak Mısır Meclisi'nde görev yaptı.

                   Ortadoğu’daki kaos ile Suriye içinde gerçekleşen güç mücadelesi ve Mursi’nin devrilmesi, bunların tamamı İsrail’in yararınadır. ABD’nin Ortadoğu’daki düzeni iki ülkeye dayanıyordu: İsrail ve Mısır. Başkan Mübarek ise Amerika’nın tüm bölgeyi kontrolü altına alma planının bir parçasıydı, çünkü ABD ile İsrail’in kendisinden istedikleri her şeyi yaptı. Dolayısıyla Mübarek, ABD ile İsrail’in Ortadoğu’da güvenliği için bir taşeron görevi görüyordu. Müslüman Kardeşler’in iktidara gelmesi bu düzeni bozdu ve darbe yapıldı.”

             Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilmiş, ertesi yıl darbeyle devrilmişti.              "Mahkemeden gizli bir duruşma istemiştim. Mahkeme reddetti. Bitti, bu mahkemenin kararı. Ancak ülkemin güvenliği, selameti ve egemenliği için benimle mezara gidecek sırlarım var."deyişi de ülkesini kadar sevdiğinin bir tezahürüdür.

           Uluslararası kamuoyu Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin vefatını konuşurken, dönemin ABD yönetiminin darbe karşısındaki tavrı bir kez daha gündeme geldi.  Mursinin 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı yaptığı ve ardından İsrail ve ABD nin kuklası olarak Cumhurbaşkanı! Yaptıkları Mursiye ihnet eden Abdulfettah es-Sisi'nin gerçekleştirdiği darbe için o gün ABD Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten John Kerry, "Mısır ordusu demokrasiyi inşa ediyor." değerlendirmesini yapmıştı. Darbenin yaşandığı gün Pakistan'ı ziyaret eden Kerry, Geo News kanalına verdiği demeçte, "Mısır'ın kaos ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişinin ordudan duruma müdahale etmesini istediğini" savunarak, "Mısır'da ordu demokrasiyi yeniden inşa etmektedir" ifadesini kullanmıştı. ABD yönetiminin 2013 darbesine "darbe" nitelemesi yapmaması, ABD'nin Mısır'a yıllık 1,5 milyar dolar askeri yardımda bulunuyor olmasıyla ilişkili olarak değerlendirilmişti. ABD yasalarına göre yönetim, askeri bir darbe olduğunu kabul ettiği ülkeye dış yardım yapamadığı içindi.                   

                   ‘’Kur’an bizim anayasamız, Resul bizim liderimiz, cihad bizim yolumuz. Biz bu yola kefenimizle çıktık başveririzde başeğmeyiz,Gazzede’de yaşananlar karşısında elimiz kolumuz bağlı duramayız” Artık Türkiye ve Mısır, İsrail saldırılarına ortak tepki veriyor, masaya yumruğunu vuruyor ve kameraların önünde artık o eski liderler yok, düşmanlarım bana ne yapabilirler ki, ben cenneti yüreğimde taşıyorum, öldürülmem şehadettir diyordu.Bu hiç alışık olunmayan bir durumdu ve hemen dibindeki İsrail’in korkulu rüyası olmuştu.Çağın mazlumlarından Muhammed Mursi mısırda mahkeme salonunda şehadet şerbetini içti.Dünyasını karartan zalimlerin hem dünyalarını hem ahretlerini karartmak için Mevlasına yürüdü.Şehadetin Mübarek olsun güzel insan.Buna sebebiyet verenlerinde iki yakası bir araya gelmesin. Allah’ın(cc) laneti üzerlerine olsun inşallah. Suçsuz bir insana yapılan zulüm.Zalimler için Yaşasın Cehennem..Aminnn… Saygılarımla

Bu yazı toplam 1005 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar