SRT Yayın Akışı - 20.09.2018

SELİM GÜNDÜZALP’IN SEVGİLİ EVLERİ12 Ekim 2017 - 09:28, Perşembe


Semiha Özgür Sezer

İsmine yakışır bir başlık  için, ismini koymak yeter dedim.Muzlu Çikolata ve Kargalar da  yazdığı çok anlamlı ‘Sevgili Evler ‘i onun nezdinde Sakarya’ya ithaf ediyorum.

Dedi ki GÜNDÜZALP;

‘’Şimdi şöyle durup da bir bakın bakalım sefer tası gibi yükselen koskoca apartmanlara.Çocuklarını sevdiğini söyleyen aileler,o gözbebeği evlatları için hangi tedbiri almışlardır acaba bu mekanlarda?Hiç birini…Her mahallede camdan,balkondan düşen çocuk sayısı o kadar çok ki.Okuyoruz,duyuyoruz hep.Bu bir terbiye ,görgü meselesiydi.

Eski Osmanlı evlerini gösteren 100 sene öncesinin eski fotoğraflarına bakıp incelerseniz,çocukları korumak için  ne ince tedbirler düşünmüşler o insanlar pencerelerde.Yeni mimar arkadaşlara azıcık sistem etmek,hakkımızdır heralde.İlginç projeler üretsinler sözümüz yok am,a duvar gibi dümdüz evlerin bir yanına,göze hoş gelen şirinlik ilave etseler ne olur sanki?

Çocuklarını korumak için her türlü tedbirin alındığı bu eski evlere,ben şefkatli ve sevgili evler diyorum.Çünkü ruhtaki sefkat ve sevginin dışa yansıması,pencerelerde bile kendini gösteriyor.Diğerlerinide sevgisiz evler diye tarif ediyorum.Beni suçlu bulan olursa bu tarifin arkasında duracağım hep ta ki o aileler çocukları için tedbir alana kadar.’’

Bir yazar,yazılarını çocukluk üzerine yazıyor ve yazarken dahi muzlu çikolatanın kokusunu duyuyor ,oh ne güzel kokuyordu diyecek kadar kendinden geçiyorsa ve kargaların ağzından düşürdüğü anıları kitabına yazıyorsa;ne mutlu onu yetiştiren anne ve babaya.

Ne güzel bir baba ki, bisikletiyle sokakta kendisini özlemle beklediğini söyleyen,çikolata getirdiği günleri ölümsüzleştiren ve annesinden her sayfada bahsedebilen bir çocukluğun sahibi olmuş yazar var.

Örnek şahsiyetliğinde, çocukluğunun bu kadar değerli geçmesi en büyük etken.

Çocuklara anılar bırakın anlatabilecekleri,çocukluklarından kalma malzemeler ile büyük adamlar olabilme ortamını,malzemesini verin onlara.Muzlu çikolata verin çocuklarınıza.Bisikletle özlemle yolunuzu bekleyebilecekleri baba olun.En büyük sorunlardan biri kayıp babalar …

Tedbirinizi alın,camlarınıza şirin korumalar takın .Sevgisiz evde değil sevgili evlerde büyütün onları .

Sevgiler.

Bu yazı toplam 539 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız