SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

SEN AÇ KAL, İHALECİ YAŞASIN!9 Nisan 2022 - 00:12, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, Kamu tarafından müteahhitlere verilen ihaleler, yollar ve köprülerden alınan ücretler, araç geçmemesi durumunda Devlet tarafından ödenecek bedeller ve buna benzer kamuyu zarara uğratma ihtimali yüksek anlaşmalar ülkemizde son zamanlarda gündemi fazlasıyla meşgul ediyor.

Siyasi iktidar bu konuda tüm eleştirilere rağmen geri adım atmazken daha da olumsuz açıklamalar yapmaya devam ediyor. Geçen günlerde yapılan açıklamayı sizlerle paylaşmak isterim.

Kamuya köprü, yol, bina yapan müteahhitlere geçen yılın son 6 ayı için getirilen fiyat farkı kararnamesinden sonra şimdi de 2022 için yeni bir fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye hakkı geliyor.

Sene başında AKP’nin 18 maddelik ekonomi paketi kapsamında Meclis’e sunulan kanun teklifi ile müteahhitlere Hazine’den kur farkı ödemesi gelmiş; 2021’in son 6 ayında yapılmış işler için yüzde 3 ila 5 oranında ek fiyat farkı kararnamesi çıkmıştı. Ancak bu oranları düşük bulan ve yeni bir düzenleme talep eden inşaat sektörü için ‘müjde’ Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Bursa’da iş dünyasıyla bir araya gelen Nebati, kamuya iş yapan müteahhitler için yeni bir fiyat farkı düzenlemesi ve tasfiye hakkının geleceğini, çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Kamuya iş yapan müteahhitlerin bir kısmının sözleşmelerinde fiyat farkı yokken, çoğunda ise TÜFE ve ÜFE endekslerine dayalı bir fiyat farkı uygulaması zaten mevcut.

İktidar, işçisine emeklisine senede bir zam yapmayı uygun görürken, büyük müteahhitlerimize zam için kararname çalışmaları yapmaktan erinmiyor. Üstelik bu ödemeler dar gelirli vatandaşlarımızın vergileri ile oluyor.

Değerli dostlar, et almak pahali derdik, şimdi sebze dahi alamaz konuma geldik. Olsun önemi yok değil mi? Önemli olan Devletimize vergi ödeyebilmek ve iktidarın da bu vergilerimizi geçiş garantili anlaşmalarla ve yeni kararnamelerle ihaleci müteahhitlere verebilmesi!

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 300 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar