SRT Yayın Akışı - 25.10.2020
Son Dakika

ŞEYTAN İNSAN NE ZAMAN GALİP GELİR10 Eylül 2020 - 06:18, Perşembe


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

Bu dünya rahat etmek yeri değildir. Elbette ki bütün yollar düz gitmez. Dünya hayat yolunun inişi, yokuşu, düzü, dikenlisi olacaktır. Hepsinde imtihan vardır. Düşmanımız şeytamdır. Şiddetli ve dehşetlidir. Müslümana saldırır. Uzaktan saldırır, yaklaşamaz. Fakat Allaha kullukta Peygambere ümmetlikte gevşeklik olduğu an gelir kalbine oturur. Mısırda fi-zilalil Kuran(Kuranın gölgesinde) anlamına gelen tefsiri yazan seyyit kutup şehit edildi. Onu kötü emellerine alet edemeyenler şehit ettiler. Son sözünün ne olduğunu soranlara şu cevabı vermiş; Allah yolunda mücadele yolu dikenlidir. Ayağıma hiç diken batmasın rahat olayım diyenler cennet menziline ulaşamazlar. Çünkü şeytan onlara galip gelmiştir. Şeytan kalbi imanlı, günü 5 vakit namazlı, ahlakı Kur’an ve Hz. Muhammed (S.A.V) ahlakı olanları sevmez. Onlara düşmandır. Şöyle bir hadise anlatılır, Musa peygamber şeytana şöyle bir soru sordu; bana öyle bir günahı anlat ki ademoğlu onu işlediği zaman sen ona galip gelmiş olasn. İblis yani şeytan şu cevabı verdi, şu 3 günahı işleyen galip gelirim

  1. İnsanın kendini beğenmesi: kendini beğenen başkasını hakir ve küçük görür. Kendini dev aynasında görür. Kendini beğenen insan kibir elbisesini giyer aynen şeytana benzer. Şeytan olarak bende ona galip gelirim. Rabbimiz buyuruyor ki; şeytanın size galip gelmesini istemiyorsanız kibirliliği bırakın. Allah yanında takvaca üstün olun. O zaman Şeytan size galip gelemez. Mal mülk para makam bizi üstün yapamaz. Malda yalan mülkde yalan. Bu dünyadan götüreceğimiz dünyalık sadece 3-5 metre kefen olacak.
  2. Bir Müslüman yaptığı ameli çok görürse ben ona karşı galip gelirim. Biz rabbimize ne kadar amel edersek edelim onun bir nimetinin dahi karşılığını ödeyemeyiz. Hiçbir zaman yaptığımız amelleri gözümüzde büyütmeyelim her daim allahın rızanına uygun amellerimize ölünceye kadar devam edelim. Rabbimiz bizim bir amelimizi bin amel yapar ve defterimize yazdırır. Şeytan diyor ki; Ben bir Müslümana amel yapmaktan men edemezsem ona yaptığı amelleri gözünde çok gösteririm. Senden başkası ameli böyle yapamaz sen 2 kere hacca 3 kere umreye gittin derim. Onu bu şekilde aldatarak ona galip gelirim.
  3. Müslümana günahını unuttururum. Ona tevbe ettirmemek için elimden geleni yaparım.

Kardeşlerim bu knuda peygamberimize kulak verelim. Ölüm gelmeden önce günahlarımızdan dolayı Allaha tevbe etmeye acele ediniz. Şeytanda diyor ki; acele etme. Daha yaşın genç. Yarın yaparsın, telaş etme gibi aldatıcı sözlerle müslümana galip gelmek için elinden geleni yapar. Bu yalan ve aldatıcı sözlere inanan Müslümana şeytan galip gelmek için elinden geleni yapar. Bu yalan ve aldatıcı sözlerle Müslümana Galip gelme için elinden geleni yapar. Bu yalan ve aldatıcı sözlere inanan Müslümana şeytan galip gelir. Bize düşen bu konuda şeytanla mücadele edip şeytana biz galip gelelim.

Aziz dostlarım,

Rabbimiz Kuranında buyuruyor ki, şeytan bir insana galip gelmek için insana der ki; kafir ol, Allahın(c.c) emrettiklerinin dinleme, yasakladıklarından kaçınma. Emeline ulaşıncada, ben senden uzağım bana yaklaşma. Ben Allahtan korkarım der ve çeker gider. Buraya kadar şeytanın bize kurduğu tuzakları anlattık. Kendimizi beğenmeyelim, kibirli olmayalım, amelimiz çok görmeyelim, daim amel üzerine amel edelim. Günahımızı unutmayalım. Tevbeyi ihmal etmeyelim. Böylece şeytan bize galip gelemez.

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 380 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar