SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

ŞEYTAN İNSANA HANGİ KAPIDAN GELİR7 Aralık 2021 - 17:39, Salı


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

İmtihan dünyasındayız, imtihanı kazanmak için mücadele şarttır. Mücadele düşmanla yapılır. Kim kuvvetli ise mücadeleyi kazanan odur. Bizim düşmanımız insan yüzünden saltanatını melekliğini kaybeden iblistir. Şeytanın ta kendisidir.

Rabbimiz bu olayı bize Kuran'da şöyle haber veriyor."Biz meleklere adem'e secde ediniz dedik."bütün melekler secde ettiler, şeytan yani diğer adı ile iblis secde etmedi. Ben ondan da iyiyim dedi. Rabbim de ona in oradan (meleklik makamından) sana melek olarak büyüklük taslamak gerekmez. Çünkü sen alçağın tekisin dedi.  Şeytan da kabirlerden dirilip kalkıncaya kadar yani mahşere kadar mühlet ver dedi. Rabbim mühlet verdi. Şeytan da dedi ki. Onları aldıracağım ve onları saptırmak için sana gelen dosdoğru yol üzerinde oturacağım dedi. Araf suresi 12-13-14-15 ayetleri

Dikkat ediniz şeytan meyhane, kumarhane, zinahane, faizhaneye giden yol demiyor, hakka giden yol üzerinde oturacağım diyor. O halde şeytan inananların düşmanıdır. Peki neden meyhane ve diğer kötüye giden yolda oturmuyorsun diye şeytana sorulunca cevap çok enteresan: şeytan diyor ki oraya gidenler zaten benden. İşte düşmanımızı kısaca tanıdık. Peki şeytan inanan insana, müslümana hangi kapıdan gelir.

Şu kapılardan gelir:

1) hırs ve kötü zan kapısından gelir. Biz bu kapıyı Allah'a güvenmek ve kanaatkar insan olmakla kapatacağız. Rabbimiz diyor ki: "yeryüzünde her canlının rızkı Allah üzerindedir." O halde hırs sahibi olmayalım.

2) dünya hayatının zevkine dalma kapısından gelir. Biz bu kapıyı ölüm var deyip ahirete hazırlanmak ile kapatacağız. Hiçbir nefis ne zaman nerede öleceğini bilmez.

3) rahat dünya nimetlerine talip olmak kapısından gelir. Bu kapıyı da bir gün elimizdeki her nimet gidecek ve ahirette hesabı verilecek düşünce ve inancı ile kapatalım.

4) kardeşleri hafife alıp onların hakkını yemek ve onlara saygısızlık yapma kapısından gelir. Bu kapıyı da hemen onların gasp ettiğimiz haklarını vererek helalleşerek kapatalım.

5) Haset kapısından gelir. Bu kapıyı da ben bir başkasına verilene, ne kadar haset edersem edeyim, Allah'ın kullarına verdiği nimet taksimine mani olamam diyerek kapatalım.

Peygamberimiz SAV Haset ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi kulun amelini yakar kül eder buyuruyor.

6) Riya gösteriş kapısından gelir. Sana amelini güzel gösterir senden başkası böyle amel yapamaz der. Buna bir misal vereyim.

Görev yaptığım bir yerde cemaatimizden biri mezarlığa bir çam dikmiş. Ne zaman bir cenaze olsa, mezarlığa gitsek bu çamı diken kişi, cemaatten rastgele birini kolundan tutar çamı gösterir ve bu çamı ben diktim der. Defalarca böyle yaptı. Bir gün bir baktık ki çam kurumuş. Yani riyakarın riyasına gösterişine çam bile dayanamadı. Ve kurudu. Evet riya bütün amelleri kurutur.

Rabbimiz Kur'an'ın da bir kimse Allah'a c.c. kavuşmak isterse amelini Allah rızası için yapsın buyuruyor.

7) şeytan cimrilik kapısından gelir. Rabbimiz mümin kimse israfta yapmayacak, tamamen elindekini sımsıkı da tutup cimrilik yapmayacak buyuruyor.

Bu kapıyı da Allah'ın bize verdiği nimetleri olmayanlara da vererek paylaşarak kapatalım.

8) şeytan kibir kapısından gelir. Bir kimse kibirli olursa şeytana benzemiş olur. Şeytanı; meleklikten eden kibirdir. Biz birbirimize üstünlük taslamayalım.

Allah'ın yanındaki makamımızı kazanarak bu kibir kapısını şeytana kapatalım.

9) şeytan tamah kapısından gelir. Her şey benim olsun demek inanca zarar verir. İnsanların elinde olanı değil Allah'ın yanında olana güvenerek şeytanın tamah kapısını kapatalım.

Bu 9 kapı şeytanın müslümana geldiği kapılardır.

Bu yazı toplam 117 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar