SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

ŞEYTANIN DOSTLARI2 Ekim 2020 - 01:35, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Şeytanın düşmanlarını geçen yazımızda anlattık.

Bugünün yazısında da şeytanı lanetin dostlarından söz edeceğiz.

Önce şunu söylemek isterim ki Allah'ım bizleri Ümmeti Muhammed'i lanet iblisin dostu olmaktan muhafaza etsin.

Kardeşlerim şeytanın dostu veya düşmanı olmak her şeyden evvel bizim elimizdedir.

Mücadele edeceğiz. Düşman ne kadar kuvvetli olursa olsun, bizim de ona göre iman, Kur'an ve rabbimiz var. İmanımızı amellerimiz ile nurlandırıcağız. Ahlakımızı Kur'an'a göre ayarlayacağız. Rabbimizin rahmet kapısından başka kapıya gitmeyeceğiz. Ve ondan başka hiç kimsenin huzurunda eğilmeyeceğiz. Ondan başka hiç kimseden yardım istemeyeceğiz. Şeytanın vesvesesinden tuzağından kurtulmak için Rabbimiz Kuranında müminun suresinde peygamber efendimize şöyle söyle diye bir ayet gönderiyor. Şeytanın hilesinden vesvesesinden kurtulmak için bu sözü herkes ezberlesin. Rabbimiz buyuruyor ki "ya Muhammed sav şöyle söyle" Rabbim şeytanın vesvese ile (kalbimi) dürtmesinden ve şeytanın yanımda durmasından sana sığınırım.”

İşte biz bu yolda yürürsek karşımıza hangi düşman çıkarsa çıksın Allah'ın c.c. izniyle bize hiçbir zarar veremez

Peygamberimiz sav "Allah ile beraber ol gerisine aldırış etme"

Allah'ı c.c. bulan hiçbir şey kaybetmez. Allah'tan uzaklaşan ise her şeyini kaybeder. Fakat biz yine de düşmanın silahlarını bileceğiz ona göre hazırlıklı olacağız. Şimdi şeytan lanetinin dostlarını öğrenelim. Şeytanın 10 tane dostu vardır.

1) şeytanın ilk dostu zalim idarecilerdir. İdaresinde Haktan ayrılan, idare ettiklerine zulmeden, çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç demeden en zehirli ve yakıcı silahlarla öldüren zalim idareciler şeytanın dostlarıdır. Cehennemde beraberce ebedi yanacaklardır. Yaşasın zalimler için cehennem.

2) kibirli, zengin kazandığı her şeyini kendisinden bilen rızkı verenin Allah cc değil başkasından bilen, Karun gibi yerin dibine batacaktır. Bunlar şeytanın dostudur. Bunlar zekat sadaka vermez. Kendisinden yardım isteyenlere Allah cc versin derler. Sanki ona Allah cc vermiyormuş gibi yaşarlar.

3) Hain tüccar, ticaretine hile ve sahtekarlık karıştıran, karaborsa yapan, malını stok yapıp vatandaş daralınca fahiş fiyattan satan hain tüccar şeytanın dostudur.

4) içki içenler, şarap, rakı, bira ve benzeri sarhoşluk veren herşey içen, şeytan pisliği olan, alkol içen herkes, şeytanın dostudur.

5) şarkı söyleyen kadınlar, kadının konuşma sesi haram değildir. Fakat yüksek sesle kahkaha ile gülmek nefse ve şehvete yol açan, açık kıyafet, şarkı ve türkü söylemek kadına caiz değildir ve şeytanın dostluğunu kazandırır.

6) zina edenler. Kardeşlerim, zina kadar cemiyeti ve aileleri kökten çökerten, nesilleri yok eden başka bir haram yoktur. Rabbimiz"zinaya yaklaşmayın buyuruyor, zinaya yaklaşmak haramdır. Zina yapmak ise tamamen felakettir. Devletin ve yetkili kişilerin bir İslam ülkesinde fuhuş evleri açılmasına izin vermesi o ülkenin her an felakete sürüklenmesine sebep olur. Şeytanında en büyük dostlarıdır.

7) yetim malı yiyenler, peygamberimiz sav "kim ki bir yetimin başını okşarsa avucunun içinde geçen saçlar kadar sevap amel defterine yazılır. Böyle bir sevap varken yetimin malını bile bile yiyen ateş yemiş sayılır. Şeytanın da en büyük dostu olur.

8) namaz kılmaya ağır davrananlar,  şeytanın insana en çok musallat olduğu ibadet namazdır.Namaz kılmasına mani olamayan şeytan bunu başaramazsa namazını geciktirmek için onu namaza ağır hareket ettirir.  Peygamberimiz SAV"en faziletli ibadet vaktinde kılınan namazdır buyuruyor. Bu sevaptan mahrum etmek için çalışan şeytana uyan bir kimse şeytanın en büyük dostudur.

 

9) zekatını, sebze ve meyveden verilen öşürü vermeyenler, şeytanın en büyük dostudur

10) dünyalık işlerde uzun uzun emeller kurup ahiret için uzun amelli olmayanlar şeytanın en büyük dostudur. Şeytanı lanet diyor ki; işte bu sayılan 10 kişi benim en sevdiğim arkadaşım ve kardeşlerimdir

Bir ayetle bitirelim

"Ey iman edenler şeytanın adımlarına adımınızı uydurmayın O sizin en büyük düşmanınızdır"

Cumanız mübarek olsun selam ve sevgiyle kalın.

Bu yazı toplam 245 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar