SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

ŞEYTANIN DÜŞMANLARI22 Eylül 2021 - 17:06, Çarşamba


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Peygamberimize, Allah cc şeytanı gönderdi. Git Peygamberim sana ne sorarsa onlara cevap ver dedi.

Lanet şeytan bu Emir üzerine Peygamberimize geldi. Peygamberimiz de ona şunu sordu. Ya mel'un! ümmetimden ne kadar düşmanın var ve kimlerdir? Şeytan Bu soruya şöyle cevap verdi: 15 tane düşmanım var ve onlar da şunlardır.

1) önce en büyük düşmanın ümmetlerinin peygamberi olarak sensin dedi. Çünkü sen alemlere rahmet olarak geldin, ümmetlerini hidayete erdirmek için gece gündüz uğraşıyorsun. Onlara çok düşkünsün. Sen peygamber olarak geldin, benim işim zorlaştı.Onun için baş düşmanım sensin ya Muhammed dedi.  Öyleyse Biz de şeytana düşman olmamız için Peygamberimizin yolundan gideceğiz.

2) adil imamlar benim düşmanımdır. Adil imam demek adaletli önder demektir. Evde anne baba, mahallede muhtar, kazada kaymakam, vilayette vali, bir ülkede en baştaki cumhurbaşkanına kadar herkes imamdır.

İşlerini görevlerini Allah'ın c.c. emrine uygun olarak yapan herkes adaletli önderdir ve şeytanın da en büyük düşmanıdır.

3) mütevazi zengin. Malı ile, parasıyla, serveti ile şımarmayan, dünyalığı arttıkça kendisini alçaltan asla malla mülkle övünmeyen paranın bir el kiri olduğunu kabul eden zekatını ve öşürünü, sadakasını Allah'ın c.c. emrettiği ölçüde veren alçakgönüllü zengin, şeytanın düşmanıdır.

4) doğru sözlü tüccar. Ticaretinde yalan söylemeyen hile yapmayan kimseyi aldatmayan kendisini rabbinin devamlı gördüğünü unutmayan, ticaretini doğrulukla yürüten tüccar şeytanın düşmanıdır.

5) Allah'tan korkan alim. İlim adamı verdiği fetvalarda çok dikkatli olacak, çıkar için menfaat için ilmini satmayacak. İlim nimetini kendisine nasip eden Rabbimden korkacak. Etrafına ışık saçacak şeytanın da en büyük düşmanı olacak.

6) nasihat eden mümin: Peygamberimiz sav din nasihattir buyurdular. Herkes her mümin doğru bildiğini diğer insanlara, kırmadan yanlışa düşmeden anlatacak. Rabbimiz iyiliği emreden kötülükten uzaklaştırarak insanlara nasihat edenlere müjdeler olsun buyuruyor. Nasihat her mümin erkek ve kadına farzdır.

7) merhametli müminler: şeytan merhametli insanları sevmez. Biz onun devamlı düşmanı kalmamız için Rabbimize kulak verelim. "Kendi aranızda merhametli olun."buyuruyor. Peygamberimiz de ,siz yeryüzündekilere , insan ve hayvanata acıyın ki gökyüzündekiler de size acısın. Şeytan da size düşman olsun.

8) tövbesinde sabit kalanlar şeytanın düşmanıdır. Çünkü o rabbine tövbe etmedi, ebedi ateşte kalacak. Biz ise tevbe edip tevbemizde durursak şeytan bizi sevmez.

9) haramdan sakınan kimse de şeytanın düşmanıdır.

10) daima abdestli gezen kimse şeytanın düşmanıdır. Rabbimiz tevrat'ta Musa peygambere diyor ki " ya Musa başına bir bela gelirse bil ki abdestin olmadığı içindir." Daima abdestli olana şeytan ve kötü insanlar zarar veremez.

11) çok sadaka veren müminler şeytanın düşmanıdır. Az sadaka çok belayı def eder. Peygamberimiz sav sadaka malı artırır buyuruyor.

12) güzel huylu ahlaklı olanlar şeytanın düşmanıdır. Aişe anamıza sormuşlar peygamberimizin ahlakı nasıldır diye. Bakınız Aişe anamız ne cevap vermiş. Siz hiç Kur'an okumuyor musunuz? İşte peygamberin ahlakı Kur'an'ın ta kendisidir. Biz de Kur'an ahlakına sahip isek düşman olarak şeytan bizi kabul eder

13) insanlara faydalı olanlar şeytanın düşmanıdır. Peygamberimiz sav "insanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır buyuruyor.

14) daima Kur'an okuyana şeytan düşmandır. Çünkü Kur'an okuyan Allah cc ile konuşan ve ona yakın olandır.

15) insanlar uykudayken gece kalkıp gece namazı kılarak ibadet eden de şeytanın düşmanıdır.

Aziz kardeşlerim

Şeytanın dilinden düşmanlarını öğrendik. Biz de bu 15 kişiden olalım. Lanetin düşmanı olmayı Rabbim bize nasip etsin.

Bu yazı toplam 99 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar