SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

Şiir Şöleni14 Aralık 2019 - 08:34, Cumartesi


Murat Beyaz

“İnsan bir romanı bir kez okur, iki kez, beş kez okur. Ama sevdiği, aklında tuttuğu dizeleri bin kez. On bin kez.” Cemal Süreya

Geçen hafta, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü konulu kaleme aldığım yazı dolayısıyla değinemedim. 4 Aralık Çarşamba günü ve akşamı olmak üzere şehrimizde kademeli olarak “Sakaryalı Şairlerin Şiir Şöleni” programı tertip edildi.

İlki, 4 Aralık sabahı Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleşen programın ikinci ayağı aynı günün akşamı Ramada Otel’de yapıldı.

Adapazarı Kaymakamlığı, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi’nin katkıları ile gerçekleşen şiir programına katılım hayli geniş oldu. Sakarya’nın kültürel dokusu ve şiire kattığı çeşitlilik, Sakaryalı Şairler’in icra ettiği şiirler ile de hissedildi.

 

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı

D.Mehmet Doğan, Merkez Valileri Orhan Alimoğlu ve Hasan Duruer, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, TYB Sakarya Şube Başkanı Prof. Dr. Hasan Salih Sağlam, okul müdürleri, şair, yazar ve konukların yer aldığı şiir şöleninde programın açılış konuşmasını Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Prof. Dr. Sayın Hasan Salih Sağlam yaptı. Ardından Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Sayın D. Mehmet Doğan “Şiir bütün edebiyatların başlangıcını oluşturuyor. ‘Her şeyden önce söz vardı’ derler ya, edebiyatta da önce şiir vardı. Şiir, bilhassa yazı olmayan dönemde hatırda kalacak metinler demektir, şiirler ezberlenir, vezni vardır, kafiyesi vardır. Dolayısıyla akılda kalır, mümkün olduğu kadar muhtasar müfit anlatmak esastır. O yüzden ilk edebi metinler şiirlerdir. Bizim ilk metinlerimiz siyasi teori diyebileceğimiz metinler, siyasetname diyebileceğimiz metinler olsa da, şiirleri fazla kayda geçirmemiş olabileceğimizi düşünüyorum. Bir de zaten siyasetname diyebileceğimiz metinlerde de şiir havası hissedebilirsiniz, onlar da az sözle çok şey anlatan metinlerdir” diyerek şölene katılan herkese teşekkür etti.

 

Sakarya Valisi Sayın Ahmet Hamdi Nayir da söz alarak ”Bu kadar güzel bir ortamda edebiyata gönül vermiş insanlarla böylesi bir gecenin yaşanıyor olmasından şahsım adına mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu Birliğin hedefleri içerisinde elbette okur-yazar fertlerden oluşan bir toplum oluşturma gayreti bulunuyor. Bu yalnızca bizim değil, dünyanın bütün ülkelerinin, bütün milletlerinin varmak istediği bir gayedir. Bu Birliğin de öyle bir toplumun oluşumu için kendilerine düşen görevleri yaptığını görüyoruz. İlk emri ‘Oku’ olan bir inancın mensupları olarak bizler de, katıldığımız her programda okur-yazar olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, aşılamaya çalışıyoruz.”dedi. Ve “Başta D.Mehmet Doğan ustamız olmak üzere herkese ve bu geceyi kıymetli kılacak olan şairlerimize hoş geldiniz.” diyerek emeği geçen kurum ve şairlere katkılarından dolayı da teşekkür etti.

Aynı zamanda yazar olan Cihat Zafer’in sunuculuğunu yaptığı programda sırasıyla  Sakaryalı şairlerden Engin Arapoğlu, Erdal Ebem, Hasan Topçu, Hülya Bilgin Çolakoğlu, İbrahim Açılan, Murat Beyaz, Mustafa Turan, Mustafa Uçurum, Ömer Emecan, Tacettin Özkaraman, Yılmaz Güney, Yusuf Mısırlıoğlu ve Zeynep Arkan sahne alarak şiirlerini seslendirdi. Şölende, Bursa’da düzenlenen Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nda birinci olan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nisa Nur Tetik de kendisine yarışmayı kazandıran şiirini okudu. Adapazarı Kaymakamı Sayın Yusuf Ziya Çelikkaya’nın okuduğu şiir ile de program sona erdi.

 

Şiir Şöleni’ne şair sıfatı ile davet edilenlerden biri olmaktan onur duydum. Şehir kültürüne katkı sağlayan tüm kurum ve bu minvalde uğraş veren tüm emeği geçenleri tebrik ediyor ve bu şiir şöleninin geleneksel olmasını diliyorum. Bu programın organize olmasında en çok emeği geçen, yazar Sayın Fahri Tuna Hocama da kalbi teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

 

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1967 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar