SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

SİYASET VE BABACAN 3 Temmuz 2021 - 01:23, Cumartesi


Taner İltaş

Her şey normal seyrinde giderse ülkemizde seçimler 2023 yılında gerçekleştirilecek. Yani 2 yıl sonra.

Ancak sahadaki hava hiç de seçimler 2 yıl sonra yapılacakmış gibi göstermiyor.

Tüm partilerde hareketlilik yaşanıyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya’daydı.

CHP’li 37 milletvekili 2 gün şehrimizde karış karış gezerek vatandaşlarla bir araya geldi, STK ziyaretlerinde bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da Sakarya’da bir dizi programa katıldı.

Yani Sakarya son bir haftayı siyaset açısından oldukça hareketli geçirdi. Sakarya ve ülke genelinde siyaset açısından yaşanan bu yoğunluk ister istemez akıllara ‘Erken seçim mi geliyor?’ sorusunu getirdi.

İktidar cephesi sürekli olarak seçimlerin zamanında yapılacağını söylüyor. Ani bir karar değişikliği olur mu? Bekleyip göreceğiz.

Biz de bu yoğun gündem arasında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile TV264 kanalında bir canlı yayın gerçekleştirme imkanı bulduk.

Gündem Özel programında Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu ve Medyabar köşe yazarı Coşkun Bilir ile birlikte Babacan’ı konuk ettik.

Babacan, uzun süre AKP iktidarında ekonominin başında bakan olarak görev yapmış, siyasi tecrübesi son derece yüksek bir isim.

Şimdi DEVA Partisi Genel Başkanı olarak yoluna devam ediyor. Bir zamanlar AKP’nin en gözde isimlerinden biriydi.

Şimdilerde ise iktidarın, ona destek verenlerin hiç haz etmediği bir siyasetçi. Siyaset dünyasında bunlar olağan şeyler.

Babacan ile programımız yaklaşık 2 saat sürdü. Kendisi tüm sorulara içtenlik ve açık yüreklilikle cevap verdi.

Sakin, kendinden emin ve çözüm odaklı konuşmaları dikkat çekti. Özellikle ekonomi konusunda son derece iddialı ve geleceğe dönük önemli planları olduğunu dile getirdi.

Kendisine seçim ittifakları ile ilgili bir soru yönelttim. Açık açık ‘Cumhur İttifakı içinde yer alma ihtimaliniz var mı’ diye sordum.

Babacan, daha önce katıldığı programlarda aslında bu tarzdaki sorulara çok net cevaplar vermemişti.

Bu da bazı vatandaşları, ‘Acaba, DEVA Partisi şartlar oluşursa AK Parti ile ittifak yapar mı?’ şeklinde düşündürüyordu.

O nedenle Babacan’dan net bir cevap almak beklentisiyle bu soruyu sordum. Aslında kendisi de oldukça açık cevap verdi.

Babacan, parti olarak parlamenter sistemi savunduklarını ve mevcut sistem ile yola devam etmeyi planlayan bir parti ile ittifak yapmalarının asla mümkün olmadığını dile getirdi.

Yani çok net bir şekilde Cumhur İttifakı’nın içinde olmalarının söz konusu olmayacağını ifade etti.

Babacan, Millet İttifakı’nda yer alıp almayacakları konusunda ise ‘Şu anda sadece diyalog halindeyiz. Şimdi ittifak konuşmak çok erken. Bunu ancak seçim kararı alındığında konuşacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

Anlaşılan o ki daha önce Bakan olarak siyaset dünyasının içinde aktif rol alan Babacan, lider olarak da yavaş yavaş sahalara ısınmaya başlamış.

Ancak liderlik çok farklı bir şey. Bizim ülkemizde siyaseten var olabilmeniz için sadece çok donanımlı olmanız yetmiyor.

Yeri geldiğinde bağırıp çağıracak, yeri geldiğinde masayı devireceksiniz. Yani oyunu kuralına göre oynamanız çok önemli.

Ülkemizde siyasetin kodları çok farklı.

Bu yazı toplam 231 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar