SRT Yayın Akışı - 02.07.2020
Son Dakika

 

SİYASİ ETİK YASASI1 Haziran 2020 - 05:31, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Ülkemizde pandemi tedbirlerinden daha fazla konuşulan gelişmeler yaşanıyor

    MHP lideri Devlet Bahçeli'nin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, baskın seçim halinde Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne milletvekili verebilecekleri yönündeki açıklamasının ardından, milletvekili transferini önlemek için yasa değişikliği önerdi.

    Bu kapsamda, Meclis'te grup kurmak için gerekli milletvekili sayısının artırılması ve başka partilere geçişi zorlaştıracak düzenlemelerin yapılabileceği ifade ediliyor.

   Muhalefet ise Bahçeli'nin bu hamlesinin, yeni partilerin seçime girmesini engelleme anlamına geldiği savunarak, bunun "demokratik açıdan sorunlu" buluyor.

    Bahçeli'nin hedef aldığı Gelecek Partisi ve DEVA Partisi sözcüleri ise 'milletvekili transferi' gibi bir gündemleri olmadığını belirterek, partilerinin örgütlenmelerini olası bir seçime kadar tamamlayıp, seçime girme hakkını kazanmayı planladıklarını belirtiyorlar.

    MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferi ile ilgili değişiklik önerisi ve düzenlemenin "acil yasalaşması" talepleri nedeniyle erken seçim tartışmaları da siyasetin gündeminde. Özellikle muhalefet kulislerinde, Bahçeli'nin son çıkışı "erken seçim işareti" olarak yorumlanıyor ve 2021'de erken seçim yapılmasının olasılık dahilinde olduğu değerlendiriliyor.

   AKP kulislerinde ise erken seçimi gerektirecek koşulların bulunmadığı ifade ediliyor:

"Milletvekilleri istemiyor. Olağanüstü bir yönetim krizi yok. Uluslararası konjonktür uygun değil. Korona gündemiyle ağırlaşan ekonomik sorunlar varken vatandaşın derdi başka. CHP seçim istemiyor, diğer partiler istemiyor. Yeni kurulan partiler hazır değil, onlar da istemiyor. O halde niye erken seçime gidelim?"

   MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferini önlemek için Seçim, Siyasi Partiler Yasası değişikliği, "Siyasi Etik Yasası" çıkarılması çağrısının ardından kulislerde olası formüller konuşulmaya başlandı.

     Eğer böyle bir yasa çıkacaksa sadece vekiller için geçerli olmamalı.  Belediye başkanları içinden geçerli olmalı.

      Kendi partileri aday göstermeyince başka partiden seçime giren ve kazanan belediye başkanları  tekrar kendi partilerine geri döndüler.

  Bence buda etik değil.

Devlet Bahçeli’nin  tartışmaya açtığı milletvekili transferiyle  açıklaması yankıları devam ederken, ülkenin gerçek sorunları konuşulmaz hale geldi .

AKP ve  MHP  iktidarı, ekonomide yaşanan sarsıntının ve Türkiye’nin karşı karşıya geldiği birçok önemli sorunun, yapısal nedenlerden ve yanlış politikalardan değil, dış güçlerin, CHP’nin ve İYİ Parti’nin  başlattığı “kuşatmadan” ve tertipledikleri “büyük oyundan” kaynaklandığını iddia ediyor.

   Siyasi iktidarlar, sıkıştığını hissettiği her durumda bu söylemi yeniden ısıtıp sofraya koyarak işin içinden çıkmaya ve kendisini hesap vermekten kurtarmaya çalışmaktadırlar.

     Böylece, büyük ölçüde siyasi iktidarın başarısızlıklarından kaynaklanan tüm karmaşık sorunlar basite indirgenmekte ve kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapmak daha kolay hale getirilmektedir.

    Bazen  herkes doğrunun yarısını söylüyor. O yüzden de gerçeğin bütün resmi ortaya çıkıncaya kadar birbirimizi suçlamaya devam ediyoruz. İnsan olarak en önemli görevlerimizden biri; doğru bilgileri doğru kişi veya yerlerden elde etmek, elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra da aynen aktarmaktır.

Bu yazı toplam 1296 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar