SRT Yayın Akışı - 05.12.2020
Son Dakika

Sizi sevmeyen bir insanın üzerinde güç gösteremezsiniz.4 Eylül 2020 - 05:52, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Bazı insanlar sizin sevginizden faydalanırlar. Size sözsel şiddet, psikolojik şiddet uygulayıp, ezip, vurup, kırıp döküp, hakaret ederler. Bu bir kadına erkek tarafından gösterilen en ağır güç göstergesidir. Bazı erkekler kadınların üzerinde bu şekilde gücünü göstermeyi severler. Genellikle de pasif erkekler…

Bu davranışı sergileyen kadınlarda elbette ki var. Hatta ikili ilişkilerimizde de karşılaşmamız olası…

Dışarıda hor görülen, pek bir işe yaramayan, kabiliyeti olmayan, devamlı çevresi tarafından itilip kakılan, özgüven sorunu olan, kimseye hayır diyemeyip kendini ve haklarını yeterince koruyamayan, kullanılan, başkalarının yanında kendini ziyadesiyle ezik hisseden insanlar sözsel ve psikolojik şiddete meyilli olurlar. Hatta ileri safhası karşısındaki insana el kaldırırlar. Kendilerini seven insanlara sergilerler bu tutumu… Çünkü güçleri ancak onlara yeter.

Sizi sevmeyen bir insanın üzerinde sürekli güç gösteremezsiniz. Bir kere, iki kere, bilemediniz üç kere güç gösterebilirsiniz. Bunun sebebi kişinin kötü bir muamele gördüğünde kendisini korumaya almasıdır. Kişi karşı taraftan kötü bir muamele gördüğünde o kişiye uzaklaşır genelde. Hatta karşılık verir, kendini size karşı korumaya alır. 

Bir tek sizi seven insanların sizi dinlemek için, size anlam vermek için, size şans vermek için, aslında o öyle biri değil demek için hep bir sebepleri vardır. Karşı tarafa verilen bu fırsat kişiyi körleştirir ve haklı olduğunu, vazgeçilmez olduğunu, doğru olduğunu, paha biçilemez olduğunu zannetmesini sağlar. Size güç gösterdikçe gösterir. Ta ki siz sınırınızı çizene kadar…

Bir insana incelik göstermenin, ona değerli olduğunu hissettirmenin, bir gönlü hoş tutmanın, kaba tabirler kullanmanın, kötü davranmanın, küfür etmenin, hakaretler edip aşağılamanın okumakla, kültürle, parayla, ahlakla çok da ilişiği yoktur. Karakterle alakası vardır. İnsanın değişmeyen tek özelliği ise karakteridir.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 795 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar