SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

Sorumluluklar ve algılar12 Mayıs 2022 - 00:38, Perşembe


Abdullah KAHYA

Toplumsal olarak yapılabilecekler ise çok farklı boyutlara sahiptir. En başta merkezi ya da yerel yönetim unsurları bu konuda insanları bilinçlendirici, insanların zihin dünyalarını yönlendirici çalışma ve argümanlar üretmek durumundadır.

İnsanlar gibi, toplumların da bir ömrü bir süresi vardır. Tıpkı insanlar gibi doğar büyür ve nihayete ererler toplumlar da. Toplumların insandaki değişim ve gelişime paralel olarak anlayışı ve kavrayışı da değişir ve gelişir.

Hangi idealler ile yola çıkılmışsa yöntem de ona göre belirlenir. Yöntem aslında yolun nasıl yürüneceğinin pratiğidir. Bazen yola çıkmadan önce bazen de yola çıktıktan sonra belirlenir yöntem.

Sorumluluklar kişiden kişiye değişebildiği gibi toplumlardan toplumlara göre de değişkenlik gösterebilir. Üstlenilen sorumluklar olduğu gibi insanların ve toplumların da kucaklarında buldukları sorumluluklar vardır.

Biri diğerinden ayırt edilmeyen toptancı bir yaklaşımla üstlenilen sorumluklar arasında belki öncelik sıralaması yapılabilir.

Alınan veya üstlenilen sorumluklar insanları farklı görevler ve yüklerle baş başa bırakır. Alındıktan veya üstlenildikten sonra herhangi bir sorumluluğa karşı ilgisiz veya kayıtsız kalınmamalıdır. O sorumluluğun gereği neyse yapılması gereken hususlar neyse göğüslenilmesi gereken fedakarlıklar neyse bunların tamamı harfiyyen yerine getirilmelidir.

Sosyolojik olarak alınan veya üstlenilen sorumluluklar aynı zamanda insanların veya toplumların algılarını da belirlerler.

Algı işte bu sorumluluklara göre şekillenir ve oluşum sürecine girer.

Herhangi bir iş yaparken hangi algıya göre hareket ediyorsak hangi algı bizim söz veya  davranışlarımızı belirliyorsa yaptığımız işin sonucunda elde dilecek fayda veya zarar da ona göre oluşacaktır.

Dolayısıyla hiçbir fert veya hiçbir toplumsal katman sorumluklardan bigane kalamaz ve yok sayamaz saymamalıdır.

İnsanların algılarını belirleyen sorumlukların gerçekliği ile ilgili sahici araştırmalar veya tartışmalar yapmak istişarelerde danışmalarda bulunmak elbette faydalı olur ve olacaktır.

Fakat en baştan şuna bakmak belki de en önemlisidir.

Üzerime almam istenilen veya bana dayatılan sorumluluk gerçekten benim sorumluluğum mudur ? sorusunu sorarak bir düşünsel çalışma içerisine girerek insanın veya toplumun varacağı yer ya da ulaşması arzu edilen yer çok daha iyi tesbit edilebilir.

Bu sorumluluklar algılar ve algı yönetimi konularına haftaya da devam etmeyi planlayarak yazımızı bitiriyoruz.

Esen kalın.

Bu yazı toplam 290 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar