SRT Yayın Akışı - 24.02.2020
Son Dakika

SOSYAL AĞLAR ve HAYAT BOYU ÖĞRENME-221 Ocak 2020 - 09:02, Salı


İbrahim KALKAN

Sosyal medya ve internet sayesinde örgün eğitimde de mesafe kat edilebilir. Örneğin okulda tümleçler konusunu işlemiş olan bir öğrencinin her an istediği yerde telefonuyla öğrenmeyi destekleyici olarak diğer öğreticilerden ders anlatımlarına, materyallere, örnek soru çözümlerine ulaşabilmesi eğitim sistemimiz açısından çığır açacağı çok aşikar. En azından gerekli eğitimlere ulaşamamaktan, materyal eksikliğinden sekteye uğramış, yarım kalmış öğrenmelerin önüne geçilmiş olur.

Bu sistem hayata geçirilebilirse dershane sistemi kaldırıldıktan sonra ortaya çıkmış olan merdiven altı dershanecilik problemi de ortadan kaldırılmış olur. Şöyle bir tahayyül edin lisede okuyan bir öğrencisiniz derste öğretmeniniz yaş problemleri konusunu anlatıyor. Anlamadığınız durumda okulun facebook grubunda aynı konuyu milyon kere izleyebiliyorsunuz yada öğretmen ders anında facebooktan örnek bir soru sorup cevaplamanızı istiyor. Edebiyat dersinde öğretmen münazara etkinliği düzenliyor ve taraflara facebook üzerinden konuyu yorum yaparak tartışmalarını, savlarını savunmalarını istiyor. Din dersindesiniz hocaya soramadığınız ya da sormaya utandığınız bir konuyu sosyal medya üzerinden hocaya direk mesajla sorabiliyorsunuz ya da çok önemli bir konuşmacı okulunuza geldi konferans veriyor ve siz bir sebepten gidemiyorsunuz ancak okulun facebook, instagram adresinden canlı yayın yapıldığı için oradan takip edebiliyorsunuz felan.

Bakınız sosyal ağlar eğitim için kullanılması ne zaman gerçekleştirilir bilmiyorum ama Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, bu kadar öğrencinin ve yetişkin bireyin saatlerce zaman geçirdiği bu mecrayı görmemezlikten gelmeyi bir an evvel terketmeli ve  bu mecraya sağlam bir şekilde ayak basmalı.

Bu yazı toplam 2706 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar