SRT Yayın Akışı - 05.04.2020
Son Dakika

SOSYAL AĞLAR ve HAYAT BOYU ÖĞRENME14 Ocak 2020 - 09:54, Salı


İbrahim KALKAN

Hayat boyu öğrenme evde, işte ya da herhangi bir yerde gerçekleşebilen; sosyal, ekonomik statü seviyesine bakılmaksızın, her insanın mutlaka istifade edebileceği ve yaş, süre gibi sınırları olmayan yaşam boyu devam eden eğitim faaliyetidir.     Bireylerin kendisini geliştirmesi için fırsatlar sunmayı, beceri, yetenek, kabiliyet kazandırmayı bu vesile ile insanları hayata bağlamayı, toplumun devletin gelişmesine katkı sunmayı amaçlar. Halk eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, yetişkin okuma-yazma kursları, açık öğretim okulları, uzaktan eğitim, yaygın eğitim kursları bu programın kapsamı içinde yer alır. Bu kurslara, programlara devam etmek için zamanı olanlar için müthiş fırsat, yalnız çalışmak evini geçindirmek durumunda olanlar için ise sıkıntılı bir durum. Oysa çalışanlarında kendilerini geliştirmelerine fırsat vermek gerekiyor. İşte tam burada hayatımızın tam ortasında kendisine kocaman bir yer açan internetin ve sosyal medyanın imkanlarından istifade etmek gerekir.

Sosyal medya: Kişilerin kendi içeriklerini oluşturup yayınlayabildikleri düşüncelerini, yaptıkları etkinlikleri, beğenilerini, hayatlarındaki farklı olayları diğer insanlar ile paylaşabildikleri, sanal bir sosyal ortam sağlayan; facebook, twiter, blogger, instagram vb. platformlardır. Her yaş grubuna hitap edebilen kolay ve ücretsiz kullanım imkanı, sosyal iletişimi, sosyal desteği kolaylaştırması, daha esnek, ulaşılabilir bir teknoloji olması yaşam boyu öğrenme felsefesinin hakim olduğu günümüzde büyük fırsatlar sunuyor. Her eğitimin buradan verilmesi mümkün değilse de her eğitim için buradan katkı sunmak mümkündür. Değerler, etik, ahlak, din, milli bilinç, tarih, ekonomi gibi birçok alanda toplumu geliştirebilir. Maksat bir diploma ya da belge vermek olmadığı için denetlenme, ölçülme gibi sıkıntılar doğurmaz.

Bir filmin, dizinin, programın ya da reklamın arasında kamu spotu görmeyenimiz yoktur. Sizler faydalı buluyor musunuz bilmem ama ben çok faydalı buluyorum. Eğitici ve öğretici üslubu ve yapısıyla iletmek istediğini görsel ve işitsel olarak sunar ve geçer. İzleyenler içinde istifade edemeyenler olabilir; ancak ben  istifade edenlerin çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. Bireyler sosyal medyada vakit geçirirken, video izlerken, oyun oynarken araya çevre bilinciyle ilgili ya da günümüz sosyal problemleriyle ilgili etkileyici bir video girmesinin dahi büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Haftaya sosyal ağların eğitime sunabileceği diğer katkılardan devam edelim. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 1047 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar