SRT Yayın Akışı - 09.08.2020
Son Dakika

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU- PRİM ŞOKU3 Temmuz 2020 - 03:39, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Değerli okurlarımız bu hafta sizlere son zamanlarda karşı karşıya kaldığım bir sorunun cevabını paylaşmak istiyorum. Covid -19 nedeni ile mart ayından itibaren kısa çalışma ödeneğinden yararlanan birçok çalışan olduğunu biliyoruz.  Hatta son kararla bir ay daha uzama ile çalışanlar bu durumdan yararlanabilecekler. Her ay T.C.  kimlik numarasının son hanesine göre yapılan ödemeleri, çalışanlar E-Devlet üzerinden önceden öğrenebilmiş ve sonrasında yatılan prim tutarlarını kontrol etmeye başladılar.

Sigorta primi sorunu;

Covid -19 probleminin giderilmesi için hükümetimiz çözüm getirmeye çalışmış fakat; çözümün sonrasında çalışanların neler ile karşılaşacağını altını itinayla çizmesine rağmen bir çok çalışan tarafından bunlar göz ardı edilmiştir.

Sevgili emekçi arkadaşlarım şunu sizlerle paylaşmak istiyorum; sizlerin her ay aldığınız paralar işsizlik fonundan karşılandığı için sizlere aylık sigorta primi yatmıyor. E-Devlet üzerinden baktığınızda üç aylık döneminizin ‘0’ sıfır olarak görünmesinin nedeni budur. Ayrıca üç aydır aldığınız maaşlar işsizlik maaşınızdan kesiliyor. Bunun anlamış şudur; çalışanın süre olarak hak ettiği işsizlik ödeneğinden yarın bu süreler kesilecektir.

Umuyorum ki sizleri bu konu hakkında aydınlatabilmişimdir. Sevgilerle…

Bu yazı toplam 1203 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar