SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN İADELER BAŞLADI17 Aralık 2021 - 00:58, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Emeklilik için primlerinin tamamlanmasını bekleyen, yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlama ihtimali olmadığını düşünen sigortalılar, ödedikleri parayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geri iade isteyebilirler. Biliyoruz ki emekliliğin gerçekleşmesi için şartlardan biri belli gün sayısında prim ödemeleridir.

Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için geren prim gününü dolduramayıp; emekli olmaları için askerlik, doğum borçlanması gibi imkanları değerlendirirler. Yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan bir çok vatandaşımız var. Güzel olan haberde şu; bu vatandaşların ödedikleri primler boşa gitmiyor.

SGK primleri toplu olarak sigortalıya iade ediyor!!

Toplu parayı iade alabilmek için 2 şartın yerine gelmiş olması gerekiyor.

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (bağkur) yürütüyor olmamak,
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini yani yıl( erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.
  • Parayı talep etmek için SGK’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor.

Mirasçılar da toplu para talebinde bulunabilirler!

Vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçıların ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Hangi Primlerin Ödemesi Yapılıyor?

Eski SSK’lı (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi,2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödene primler ve yapılan doğumlar, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor.

 

Saygılarımla

Bu yazı toplam 319 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar