SRT Yayın Akışı - 28.02.2021
Son Dakika

Söylemek kolaydır insanı yanıltır, davranış zordur tutuma yansır.18 Aralık 2020 - 07:49, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

İnsanların söylediklerine, neleri abarttıklarına, neyi eleştirdiklerine, devamlı ne konuştuklarına, övdüklerine ve tanıdıklarına nasıl davrandığına bakarak kişi hakkında bir fikre sahip olamazsınız. Aksine söylemediklerine, abartmadıklarına, eleştirmediklerine, övmediklerine ve tanımadıklarına nasıl davrandığına bakarak karşınızdaki kişi hakkında doğru bir fikre sahip olabilirsiniz.

Söylemek kolaydır insanı yanıltır fakat davranış zordur tutuma yansır. Herkes kendini övebilir, bazı şeyleri abartabilir, insanları eleştirebilir. Şöyleyim böyleyim diyerek atıfta bulunabilir. Sözde olmak değil özde olmak mühimdir.

Bir insan kendinde neyi çok övüyorsa o noktada bir eksiği vardır. Neyi çok yersiz eleştiriyorsa ona hayranlığı, kime kötü davranıyorsa da onu basamak olarak kullanıp kendi öz benliğini doyurma çabası vardır. İnsanlar dostlarına, menfaati uğruna çevresindekilere, konumu olanlara, yeteneği olanlara iyi davranmaya meyillidirler. Kişinin çevresine bakıp bir kişi hakkında karakteri üzerine yorum yapmak çok yanlıştır. Kişinin karakteri; bir şeyi elde ettiğinde nasıl hal ve hareket sergilediğiyle, hiç tanımadığı insanlara, konumu olmayanlara, menfaatine yaramayanlara, işi düşmeyeceği kişilere, yeteneği olmayanlara nasıl davrandığıyla orantılıdır. Çoğu insanın notunu bize nasıl davrandığına bakarak veriyor ve sonrasında da sen böyle değildin, çok değiştin, seni tanıyamıyorum diyoruz.

Oysaki kimsenin değiştiği falan yok. Genelde insanlar maske takarlar ve çoğumuz bu maskenin altındaki yüzün çok geç farkına varırız.  Bunun nedeni insanların sadece bize olan davranışlarına baktığımız içindir. Size sevgisi olan bir insan tabi ki de size iyi davranacaktır, sizden bir beklentisi olan kişi size ılımlı tabi ki de yaklaşacaktır.

Bir insanı tanımak geleceğiniz için, başarınız için, hayatınızı iyi bir şekilde sürdürebilmeniz ve mutluluğunuz için gereklidir. Bir insanı er ya da geç tanırsınız. Önemli olan çok geçmeden tanıyıp kendi hayatınızı başkaları yüzünden etki altında bırakmamaktır.

İkili ilişkilerinizde de, iş ilişkilerinizde de, dost ilişkilerinizde de insanları tanımak önemli rol oynar. İnsanları hayal kırıklığına uğratan ve yaralayan şey bir insanın gerçek yüzünün çok geç farkına varmasıdır.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 1457 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar