SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

Sözcü’nün manşeti ve Karasu Belediyesi 17 Eylül 2019 - 04:51, Salı


Taner İltaş

31 Mart Yerel Seçimleri’nde başkanı değişen Karasu Belediyesi’nde gerçekten ilginç şeyler oluyor.

Öteden beri şimdiki belediye başkanı İshak Sarı ile Karasu’da uzun zaman belediye başkanlığı yapan Mehmet İspiroğlu’nun arasının iyi olmadığı bilinir.

Hatta Sarı, AKP Karasu İlçe Başkanlığı görevini yürütürken, dönemin belediye başkanı olan İspiroğlu’nu çoğu kez sert bir dille eleştirmiştir.

Sarı, İspiroğlu’nun AK Parti’li bir belediye başkanı olmasına bile takılmamış, hiç sözünü sakınmamış, kendisiyle ilgili pek çok kez ithamlarda bulunmuştur.

Sonunda Karasu’da belediye başkanlığı koltuğuna oturan isim İshak Sarı oldu.

Sarı’nın başkanlığındaki belediye aslında fena da çalışmıyor. İlçe için bir takım güzel çalışmalar yapılıyor.

Bu başka bir konu.

Ancak dünkü gelişmeler gerçekten trajikomik. Karasu Belediyesi’nin bir önceki dönemle ilgili(İspiroğlu dönemi) hazırlattığı rapor, Sözcü gazetesine manşet olunca haliyle ortalık karıştı.

Sözcü gazetesi bilindiği üzere iktidara muhalif yapıya sahip bir gazete.

Uzun yıllar AKP’de kalan bir belediyenin icraatlarının yine AKP’li bir belediye başkanı tarafından sorgulanması ve bununla ilgili rapor hazırlatması başka bir şey. Ancak bunun Sözcü gazetesine manşet olması başka bir şey.

Haliyle bu durum Ankara’yı kızdırmıştır. Böyle olunca Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı apar topar bir açıklamada bulunarak durumu kurtarmaya çalıştı.

Bana göre kurtarayım derken daha da batırdı.

Sarı açıklamasında aynen şöyle diyor: Partimde 7 yıl onurumla hiçbir şaibeye bulaşmadan ilçe başkanlığı görevi yürüttüm. İlişkileri ve ilçemdeki geçmiş dönemin belediye kanadındaki siyasi yaşanmışlıklarını yakinen bildiğimden bizden önceki dönemin AK Partili olduğu söylemi kesinlikle yanlıştır. Geçtiğimiz dönemin belediye başkanı ilk olarak Genç Parti, ardından MHP, bir sonrasında parti değiştirerek AK Parti çatısı altına girmeye çalışmış, girmiş olsa da ancak teşkilat ve AK Parti tabanı tarafından kabul görmemiştir. Bununla beraber 31 Mart 2019 seçimlerine birkaç ay kala CHP ile adı geçip, CHP’nin adayını önceden belirlemesiyle BBP’den belediye başkan adayı olmuştur. Son aylarda AK Partiden istifa ederek BBP’ye geçmiş ve belediye başkanlık görevini BBP çatısı altında sürdürmüştür. Bu nedenle devraldığımız belediye Büyük Birlik Partisi belediyesiydi.

Gerçekten neresinden bakarsanız bakın ilginç bir açıklama.

Sarı, İspiroğlu’nun son birkaç ayını baz alarak Karasu Belediyesi’ni AKP’den devralmadıklarını söylüyor.

Yapma İshak Başkan!  

Yanlış hatırlamıyorsam, İspiroğlu AKP’ye 2012 yılında katıldı ve yaklaşık 7 yıl AKP’li belediye başkanı olarak görev yaptı.

Peki siz İspiroğlu’nun son birkaç ayını baz alarak, ‘Biz belediyeyi BBP’den devraldık’ diyorsunuz da, aynı İspiroğlu’nun yaklaşık 7 yıl AKP’li olarak yürüttüğü başkanlık dönemini nereye koyuyorsunuz? 

Sizin bir önceki dönemle ilgili çalışma yapmanız sonuna kadar hakkınızdır. Bu hukuki bir süreçtir.

Kim usulsüzlük, haksızlık yapmışsa hukuk cezasını vermelidir. Bunu sadece Karasu için söylemiyorum.

Belki de İspiroğlu dönemi ile ilgili iddiaların hepsi asılsız çıkacaktır. Bunu da bilemeyiz. Hukukun üstünlüğüne hepimiz inanmalı ve bunu kabul etmeliyiz.

Ancak , ‘O AK Partili değildi zaten, Tabanda ve teşkilatta kabul görmedi’ gibi ifadelerle durumu kurtarmaya çalışmak hiç gerçekçi olmuyor.

O zaman sorarlar; Tabanda ve teşkilatta kabul görmeyen birine partiniz neden bu kadar dönem belediye başkanlığı yaptırdı?

Ankara, İstanbul, Bursa gibi önemli şehirlerin belediye başkanlarını görevden alan AKP yönetimi, neden İspiroğlu’na dokunmadı?

Yani bu sorulara da muhatap olabilirsiniz. Benden söylemesi.

Bu yazı toplam 1943 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar