SRT Yayın Akışı - 24.10.2020
Son Dakika

SÖZÜN ÖZÜ BİR OLMA26 Eylül 2020 - 03:17, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Sözümüz yani dilimiz, özümüz yani kalbimiz birbirine bağlı olacak. Söz doğru olursa öz de doğru olur
Söz kişinin içinin aynasıdır. Sözlerin karşıya tesir etmesi için söylediğimiz gibi yaşamak lazım. Söylediğini önce kendin uygula. İçki  içen birinin başkasına “içki haramdır, sağlığa zararlıdır” yalan söyleyenin çoluk çocuğuna “sakın ha, yalan söyleme” dedikodu yapanın,  başkasına “gıybet etme haramdır” demesinin hiçbir tesiri olmaz. Söylediğin kişi sana döner  de “peki bu kadar biliyorsun da sen niye içki içiyor, yalan söylüyor, gıybet ediyorsun “ derse ne diyeceksin. Rabbimiz bu konuda bakın ne buyuruyor. “ey iman edenler, yapmadığınız işleri niye söylüyorsunuz . Allah katında en büyük günah,  yapmadığınız işleri söylemektir (Saff suresi, 2-3)  Bize dediler ki Başkasına ders ver, ama kendine ters düşme.  Ya göründüğün gibi ol veyahut olduğum gibi görün. Sözü başka özü başka olma. Allah’ın cc. Peygamberi Şuayip AS. Allah’ın emriyle kavmine şöyle dedi. 1 yasak ettiği şeyleri size söylüyorum, Kendim yapmazsam sözüme aykırı davranmış olurum. “ buyuruyor. (Hud suresi, ayet 88). Peygamberimize inanmayan en azılı düşmanları bile “sen yalan söylemezsin, emin bir peygambersin. Sözün ne ise yaşantın  da odur.” dediler.
Peygamberimiz sav. buyuruyor ki “Kıyamet günü bir kimse Cehenneme atılır, bağırsakları dışarı fırlar. O halde değirmen çeviren merkep gibi döner. Cehennemdekiler yanına gelir Ey falan , sen Dünyada iken bize iyiliği emreden, kötülükten men eden kişi değil miydin, derler. O da; evet ben size iyiliği emrederdim, kendim yapmazdım. Kötülükten men ederdim kendim kötülükten kaçmazdım. Onu bizzat yapardım diyecek.” (Müslim, hadis 7)
Azîz kardeşlerim,
Toplum hayatının düzenli ve ahlaklı olması için toplumun her bir ferdinin söylediği ile özü yaptığı birbirine ters düşmeyecek.  Psikolog olan yani insan karakterini inceleyen bir doktor çok anlamlı bir söz söyledi: Çocuklarda konuşmaya başlamadan itibaren söylenen sözleri beyinde programa aldığı kanıtlanmıştır. Bu hali rüşd yaşına kadar artarak devam eder. Mesela bir anne baba, çocuklarına yalan söylüyorsa beynine o sözü kaydeden çocuk anne ve babasına âdeta şöyle der: Mademki yalan kötüyse siz niçin söylüyorsunuz. Değişmeyen bir kaidedir,  yalan söyleyen bir ana babanın çocukları da yalancı olur.
Size çok önemli bir olayı nakletmek istiyorum.  Hz Ömer ra minbere çıkmış hutbe okuyor ve diyor ki: “Ya Ömer bize adaletten haktan ve hukuktan bahsediyorsun,  kendin neden yapmıyorsun? Ganimetten bize dağıttığın kumaştan ben kendime uzun bir gömlek yapamadım, kumaş az geldi. Fakat sana bakıyorum: Aynı kumaştan uzunca bir gömlek yapmışsın. Buna ne dersin" demiş. Hz Ömer ra ise : “oğlum Abdullah, ayağa kalk ve doğruyu söyle. Abdullah ayağa kalkar ve doğruyu söyler. Allah şahit ki, Ben hakkıma düşen kumaşı babama verdim , babam da ikisini birleştirdi ve kendine uzun bir gömlek yaptı”. Bu durum karşısında ithamda bulunan kişi Hz Ömer den özür diledi ve şöyle dedi. “Böyle söylediği ile yaşadığı. Birbirine uyan devlet adamları olduğu müddetce onun yönettiği toplulukta düzen de adaletli olur.
Evet kardeşlerim evde anne baba , okulda öğretmen kışlada komutanlar, adliyede hâkim,  savcı avukat, nihayet devlette Başkan ve başkanların söyledikleri ile yaşantıları bir olursa , yani söz ve öz birleşir aksine hareket etmezler ise idare altındakilerde huzur, ahlak ve düzen olur.

Bu yazı toplam 772 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar