SRT Yayın Akışı - 02.07.2020
Son Dakika

 

SPORUN SAĞLIĞA FAYDALARI: 229 Mayıs 2020 - 02:35, Cuma


Ertuğrul Akgün

Spor fiziksel, bedensel, zihinsel aktivitelerin bir araya gelerek bireylerin hayatlarını ve yaşamlarını daha sağlıklı, kaliteli ve nitelikli bir hale getiren bir amaca yönelik olarak yapılan hareketlerin genel adı. Kişilerin tekil olarak yapabildikleri spor, grup halinde de yapılabiliyor. Spor kendi içerisinde birçok farklı dala göre ayrılıyor. Her birey gerek fiziksel gerekse ortam ve imkân şartlarına göre kendisine en uygun spor dalını seçerek aktivitelerini o spor dalı üzerinden gerçekleştirebiliyor. Sporun faydaları, sporun sağlığa faydaları, sporun hayata kattıkları Fakat en temelde bakıldığında yapılan yavaş ve tempolu yürüyüş de spor sayılmakta.

Spor, yaz sporları ve kış sporları olarak da kendi içerisinde bildiğiniz üzere dallara ayrılıyor. Sağlıklı yaşam için hem vücudunuzu, hem hayatınızı hem de zihninizi belirli bir disiplin içine sokmak için profesyonel olarak olmasa da bir spora yönelmek bireyin yaşamı içerisinde kendisine yapabileceği en büyük iyiliklerden bir tanesi üstelik. Dilerseniz aslında bizler için bu kadar önemli olan bu aktivitenin sağlığımıza faydaları neler beraber inceleyelim. Hastalık direncini yükseltir, daha dayanıklı bir vücuda sahip olmamıza aracı olur. İskelet ve kas sistemi güçlenir. Spor bedensel fayda haricinde ruhsal olarak da bireye iyi gelmektedir. Daha mutlu, daha pozitif bir yaşamınız olur. Öz güven duygusunu tetikler. Kilo kaybetmenize yardımcı olur. Spor yaparak daha fit bir vücuda sahip olursunuz. Daha esnek daha formda bir vücut sağlıksal açıdan sizi daha güçlü kılar. Yaşam kaliteniz yükselir. Hafızanız güçlenir. Spor yapmak stres seviyenizi düşürür. Bu sayede daha zinde hissedersiniz ve arınmış bir hafızaya sahip olursunuz.

Vücudunuz doğru kompozisyona kavuşur. Özellikle düzenli yapılan spor bedeninizde azami düzeyde olması gerek kas ve yağ kütlelerini dengeye sokarak daha sağlıklı bir yaşama ve görüntüye sahip olmanızı sağlar. Bu sosyal faydaların haricinde metabolizmasal ve biyolojik olarak da birçok getirisi olan spor; Kalp krizi riskini azaltır, eklem problemlerine iyi gelir (tabi doğru egzersizler ile), Bağışıklık sistemini güçlendirir, daha sağlıklı bir Akciğere sahip olmanızı sağlar, Yüksek tansiyonu önler, iyi kolesterol değerlerini yükseltir. Özetle daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için Spor yapmak yaşamanız boyunca kendinize kazandırabileceğiniz en güzel alışkanlık.

Spor öncesi ve ya sonrasında yapılması gereken 7 unsur

 

Spor yapmadan önce kesinlikle karbonhidrat ve protein içeren ortalama 250 kalorilik bir öğün yemeyiniz. Özellikle sabah aç karnına spor yapmak vücudunuzda yağ yakımı yapmayacağı gibi gerekli protein ile karbonhidrat vücutta olmadığı için kaslara yüklenme olur sizi zor durumda bırakabilir. Mesela bir su bardağı muzlu süt içmek spor öncesi yeterli olur. Gün içerisinde kesinlikle öğün atlamayın ve öğünlerinizi tıka basa yemek yerine ara öğünlerde oluşturarak az ama ortalama 3 saatte bir şeyler yemeye çalışacak şekilde kendinizi ayarlamanız gerekir. Böylelikle kan şekeri seviyenizi düzenlemiş olursunuz ve böylelikle metabolizmanız sürekli çalışmaya devam eder.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor, protein, ısınma hareketleri. İş çıkışı spora gidenlerdenseniz o zaman büyük bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir, çünkü akşam yemeği yenmesi gerekmektedir. Yemek yendikten sonra direkt spora gitmek mide kramplarına neden olabileceği gibi rahat şekilde spor yapmanızı da engelleyebilirsiniz. Spordan gelince yemek yerim diye sakın ha düşünmeyin kilo vermek yerine kilo almaya neden olabilirsiniz ve verdiğiniz çabalar boşuna gitmektedir. Bunu engellemek için iş çıkışı olmadan kepekli bir sandviç yapabilir bir bardak ayran ile içiniz. Ya da spordan sonra sadece protein ağırlıklı et, balık ve ya tavuk gibi besinler tercih edilebilir. Spor salonunda çalışıyorsanız spor öncesi ve ya sonrası mutlaka yapmanız gereken davranışlar; spora başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmak ve spor sonrası yoğun tempodan çıkınca soğuma hareketlerini yapınız. İlk olarak ısınma hareketlerini yapmazsanız herhangi bir ağır aktivite sonrası burkulma incinme ve ya eziklik oluşabilir ve bu da ileri ki günlerde spor yapmanıza engel olmaktadır.

 

Bu yazı toplam 142 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar