SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

STAJ SÜRESİ STAJ YAPANLAR DİKKAT8 Temmuz 2022 - 00:01, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

STAJ SÜRESİ STAJ YAPANLAR DİKKAT

Değerli okurlarımız son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir soru ile alakalı sizlere bilgi vermek istiyorum. Biliyoruz ki emekliliğe yaklaşan birçok kişinin kafasını karıştıran bir konu var.

Nedir bu konu?

Staj başlangıcı ve süreleri emekliliği etkiler mi?  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, staja başlayan öğrencilerin olası bir kaza, bela durumunda başına gelebilecek sorunlar nedeniyle sağlık sigortası kapsamına alınırlar fakat bu öğrencilere hiç sigorta primi ödemesi yapılmaz. Staja döneminde verilen sigorta numarası tüm çalışma hayatı boyunca kullanılır.

Staj sigortası nedir?

Staja başlayan öğrencilerin veyahut yeni mezunların is süresi boyunca iş kazası veyahut mesleki hastalıklara karşı yapılan zorunlu sigortadır. Bu sigorta baba veya anne üzerinden sağlanır, öğrenci adına prim ödemesi yapılmaz.

Staj sürelerine gelince, sigorta başlangıcının olduğu tarih ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı etkiler. Bu yüzden sigorta başlangıç tarihleri önemlidir. Bu konu ile birçok muamma yaşansa da 2020 yılında TBMM sunulan taslakta staj süreleri emeklilikte sayılsın denilse de , bu taslak kabul edilmemişti. Böylece birçok kişinin emekliliğini etkileyen bu konu hala askıda kalmaktadır.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 214 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar