SRT Yayın Akışı - 30.05.2020
Son Dakika

ŞULE DUMAN VAKASI11 Mayıs 2019 - 10:35, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Kimi gençler vardır, içinde adalet, hukuk, doğruluk gibi değerlere tutunur, haklının yanında olup, haksıza başkaldırmayı görev edinir. Buraya kadar güzel. Ancak sözde kendilerinin dahi inandıkları, bu görev uğruna attıkları düşüncesizce adımlar, onları bambaşka bir dünyanın içine sokar. Hatta örgütlerle hareket ederek, bir dava edinmiş hissi ile kendilerine biçtikleri rolün, başkaldırmanın egosunu yaşamaktan keyif alırlar.

Bu iyi niyet, örgütlerin kucağında kandırılan onca gencimizin esas kaynağı maalesef ki.

DEĞERİNE SAHİP ÇIK

Şule,’Kadın Haklarını’ sadece sen mi koruyorsun? Devletimiz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı her ildeki birimler, STK ‘lar bununla zaten mücadele içindeler. Sen ki , feministlerin daha geçtiğimiz günlerdeki rezil kadın haklarını savunma organizasyonunu gördün! Toplumu bir bütün olarak, kültürü, tarihi, bugünü ve dünü ile değerlendirmen gerekiyor. Eğer sen gerçekten bir savunucu, doğru ve hak peşindeysen, önce toplumun değerlerine sahip çık.

Bazen mantıksız olan şeyler, ikna yeteneği olan kişilerin kurduğu sözde mantıklı gibi görünen cümleler ile saptırılabilir. Yaşadığın durum bu.

Saptırılmış fikirler karmaşasına tutunmuş ve bu ideoloji içerisinde, ailenin emek verip yetiştirdiği çocuğuna ‘sahip çıkma’, onun adına ‘endişelenme hakkını’ ailene çok gördün. Bir emeği aldın arkadaşlarının avucuna koydun, geri döndün ideolojik dünyana.

Ve ‘‘Susmayacağız, korkmayacağız, onlara itaat etmeyeceğiz’’ yersiz cümlelerini kurdun. Eğitim hakkından alıkoyulan, sanki buradaki sorun, okumanın engellenmesiymiş gibi bir algı oluşturdun. Aile zaten bu zihniyette olsa seni eğitim için baştan üniversiteye göndermezdi.

Ama seni oradan alıp getirmelerinin bir mantığı var değil mi? Terör örgütlerine, sözde savunuculuk altında hain mihraklara çanak tutarsan, sen oraya eğitim için mi gittin, vatan millet kuyusunu kazmaya mı diye sorarlar?

BİR YANLIŞ VAR Kİ!

Evet bir yanlış var ki; babanın hiçbir şey demeden, bir organizasyon ile akrabaları ile arabaya bindirip götürme eylemi kızımız için tamda kaçırma tanımına uyuyordu. Bu onun için kullanılacak bir açık haline gelmiş. Aile başka uygun bir şekilde kızını götürseydi, elbette pedagojik anlamda daha uygun olurdu. Daha tahrik edici bir durum haline getirmiş bu emrivakilik.

Ama diğer boyutuyla, başka çareleri mi kalmamıştı? İkna olmazdı. Konuşsan anlamazdı.

Bir an önce ilişkiyi kesip uzaklaştırmak daha iyi bir yol gibi göründü mutlaka ki.

Lakin gel gör ki, zihniyet dönüşümü zor bir süreç. Gençler inandıkları kişilerin her şeylerine tutunuyorlar sorgusuz. Kendi değerlerinin üstünde dahi tutacak kadar, bağlılık duyduğu arkadaşları var. Emin olun ailenin söylediği bin nasihatin, sadece üç tanesini o canım dediği arkadaşları söylese, daha çabuk ikna olurdu.

Ben diyorum, yakın zamanda çok kıymetli azim ve çalışkanlığı ile karınca gibi olan milli eğitim müdürümüze de ilettim. Gençlerimizde; Deizm, bağımlılık, cinsiyet değiştirme gibi eğilimler ciddi boyutta. Değerler, gençlerin çizgisidir. Sınırları belirler. Sınır yoksa bir gençte, başka bağlı olduğu kişilerin sınırlarına dâhil olurlar.

Eğitim ne olursa olsun ailelerde başlıyor. Daha 3 yaşından itibaren aşılayın, aşılayın, aşılayın… Sonra çıkıp karşınıza, ben özgürüm, bireyim diye o güzelim cümleleri başka sapkınlıklarına kılıf yapmasınlar.

Saygılarımla

Semiha_sezer@hotmail.com

Bu yazı toplam 787 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar