SRT Yayın Akışı - 18.01.2021
Son Dakika

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ 27 Temmuz 2020 - 05:00, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Bir koyun sürüsünden biri olmak ister misiniz? Ya da biri misiniz? Sürü psikolojisinin sizden habersiz sizi alıp götürdüğü her yer, her ortam, her fikir doğrumu dur?  Ortak fikir midir? Yoksa güçlünün fikri, güçsüzün koyun olduğu bir tablo mudur?

Kimin umurunda bu sorular ki, Hiç kimsenin? Ama bir yerde bozukluk var, bir yerde huzur eksikliği, bir yerde sorun var? Nerden geldiği ile ilgili kafa yorulmadığı, bilindiği ama huzursuzluğun kana kana içildiği şehrimizin yürüme bandındaki adamdan farkı var mı? Yürüyor, terliyor, efor harcıyor ama yerinde sayıklıyor.

Size biraz koyun olmak ile sürüden ayrılanı kurt kapar diyerek korkutulanlardan bahsetmek istiyorum.

NEDİR ?

Bir çok insan, kendi fikriymiş gibi başka fikirler altında gölgelenir, kendi kararlarını kendi seçimlerini başkalarının gücüne bağlar. O güç tükendiğinde tasmasını tutturacak başka güçler peşine koşar. Kendi başına ayakta duramayan, emekleyen fikirlerdir bunlar. Mayalanmaktan öte, maya gibi görürler kendilerini, o yüzden tutmaz mayası bozuk olur o düşüncelerin. Ve ortaya çıkan sonuç ‘hiç’ tir. Ama onlara göre şişirme ‘her şey’ dir.

BİR ARAŞTIRMADA DİYOR

 ‘’ Harvard Üniversitesi’nden Benjamin Libet’in yaptığı deneyler, çoğu zaman insanın mantığıyla  karar almadığını  kanıtladı.  Bu deneylerde Libet, bir durum karşısında, genellikle önce insanın bilinçaltının onun ne yapacağına karar verdiğini, sonra da mantığının devreye girip bu kararı doğruladığını saptadı.  Aklıyla karar aldığını zannetse de, çoğu durumda insanı yönlendiren onun sezgileriydi. Libet’in bulgularına göre, insanın aldığı kararlarda genellikle akıl sonradan devreye giriyordu. (Bu çalışmalarıyla Libet, 2003 yılında psikoloji Nobel ödülünü aldı.)

Amerika MIT üniversitesinden Daniel Wegner, Libet deneylerini bir adım ileriye götürdü: Karar alırken insanın çevresinden ne kadar çok etkilendiğini kanıtladı. Wegner’e göre insan birçok kararını kendi iradesiyle almaz, çoğu durumda gerçekten istediğini yapamaz, çevresine boyun eğer.  Wegner bu çalışmalarıyla, insanın aldığı  kararları, onun çevresindeki insanların etkilediğini bilimsel olarak kanıtladı. (Mahalle baskısı denen şey gerçekti.)’’

KURT KAPAR DERKEN?

Sürüden ayrılanı kurt kapar falan bırakın bu inanışları. Bir topluluk toptan yanlışa gidiyorsa birilerinin dur dediği yerde, dur demek isteyen, o gücü kendinde bulamayan ama bu düzenden şikâyet eden herkes cesaretlenir. Etrafınıza bir bakın, küfrettiğinin dizinin dibinden ayrılmayan, herkese mavi boncuk dağıtan, arkadan tekmeleyen dilini savuran, önden düğmesini ilikleyen, iyi dediğinde paspas olan, kötü dediklerine (inanmadığı halde) yüz çeviren beş maskelileri düşünün. Herkese göre maskeleri var bu kişilerin. Hatta bir karikatürde çok beğenmiştim, beni güldüren bir çizimdi. Maskeli kadın yüzüne bakım yapıyor. Kaç dakika duracak maske diyor. ‘‘Normalde beş dakika ama senin iki yüzün var sende on dakika duracak’’ diyordu.

HİPNOZ OLMUŞSUNUZ

İnsan davranışları, içinde yaşadığı gruplar tarafından şekillenir. İnsan kimlerle birlikte yaşarsa bir süre sonra, onlar gibi oluyor. O yüzden Gustave Le Bon, kitlelerin ortak bir duygu ve ruh etrafında toplanan bireylerden oluştuğunu, fakat kitlenin davranışıyla onu oluşturan bireylerin davranışları arasında farklar olduğunu söylüyor. Kitleyle birlikte hareket eden bireyler kolektif ruha teslim olurlar; diğerleri gibi düşünürler, hissederler, davranırlar.(Kendilerini kandırırlar.) Bu kolektif ruh kitlenin bireylerine öyle bir güç verir ki, kitlenin kontrol edilmesi zorlaşır hatta zaman zaman tehlikeli bir hal alır.

Kitle duyguları basit ve abartılı olur. Kitleler, hipnotize olmuş gibi mantık ve sorgulama yeteneklerini yitirir. Kitleler liderlerinin kendilerine sunduğu “hazır düşünceler” doğrultusunda -hiç düşünmeden- insan, aklını kullanmak gibi, başka canlılarda olmayan çok önemli bir özelliğe sahiptir ama çoğu işini ilkel beynine devrederek bir sürü psikolojisi içinde yaşamayı tercih eder. hareket ederler. Kitleye yöneltilen telkinler hızla bulaşır ve kitlenin yönünü belirler.

Anlatabildim mi, içinde bulunulan durumu ?

 

Bu yazı toplam 1068 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar