SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

TANK PALET’TE GİTTİ26 Ağustos 2019 - 10:32, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Haftanın ilk yazısında, okurlarımı günlük politikadan, genel siyasetten uzaklaştırayım istedim.Siyaset yazmaya da zaten gerek yok. Herkes  yüksek perde konuşmaya devam ediyor. Bu günün konusu Sakarya  olsun.

      Yazacak o kadar çok şey var ki hangisinden başlayayım diye klavye bana  ben klavyeye bakıyorum. Bu günlerde  çok moda Sakaryalılık duygusu,  ve Sakarya’yı sevmek

 Sakarya  sevmek; yalnızca  Sakaryalıyım  demekle olmuyor.  Sakarya’nın deresini, fabrikasını, yeşilini, ormanını, ağacını,  fabrikalarını , değerlerini.insanını,  kadınını, çocuğunu korumakla oluyor

     Sevmek; gözlerindeki hüzün, yüreklerindeki kaygı, yanaklarından aşağı inen kahır gözyaşlarını, kazaları cinayetlere dur demekle oluyor.

     Sevmek; Bu hafta neler oldu, neler öğrendik sorusuna katma değer sayılan

olumlu yanıtlar vermekle oluyor.

        Sevmek; İnsanların zihninde ideal bir toplum nasıl olur sorusuna yanıt

aramakla, onu yerleştirmekle oluyor. Daha iyi bir Sakarya  nasıl olur sorusuna yanıt

vermekle oluyor...

      Sakarya ‘yı  sevmek  Sakarya’nın kazanımları tek tek elden çıkarken gıkını bile çıkarmayanların bu kazanımlara ihtiyacı olduğu halde konuşmaktan korkmakla da olmuyor.

     Sevmek, Zirai Donatım Fabrikası, Şeker Fabrikası giderken arkasından bakmakla da

olmuyor.

    Tank Palet Fabrikası’da gitti

   Geçen  hafta  Tank Palet Fabrikası'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) alınarak, ASFAT'a devredilmesine tepki göstermek isteyen CHP 20  milletvekili ile   bazı sendikalar 12 saat  uyumayarak eylem yaptı.  Sakarya’dan hiçbir  STK temsilcisi  ve  diğer siyasi partilerden kimse yoktu.

    Bu bir  CHP’nin sorunu değil. Bu sorun Türkiye’nin sorunu. Sakarya’nın sorunu.

 

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç,  "Bu kentin değerleriyle birlikte var oldum, bu değerlerle diğer nesillere hayatımızı devredeceğim. Tank Palet Fabrikası 1975 yıllında bizim insanlarımızın, ticaret erbaplarımızın, sokakta gezen emeklimizin, işçimizin; parası, alın teri, maddi ve manevi desteğiyle kurulmuştur. Tank palet fabrikası Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçasıdır” diyor.

    CHP İl Başkanı Erdoğan Isır,  ise sabah kalktığımızda dün elimizde olanı da bulamıyoruz diyor.

    AKP’li ve MHP’li bir seçilmiş  yada il başkanları neden Tank  Palet Fabrikası  hakkında bir şey söylemez.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,   Tank Palet  Fabrikası  için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 50 milyon doları bulup Tank Palet fabrikasına gözü kesiyorsa ortak olmasını sabırsızlıkla beklediğini  ifade ediyor.

   Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin, stratejik bir fabrikası için 50 milyon dolar bulunamaz mı? O kadar maddi imkanlardan yoksun muyuz?

    Tank Palet Fabrikası’na yatırım için 50 milyon dolar para bulamıyorsa bu ülke batmış demektir.

ASELSAN’ın temeli  Sakaryalı çiftçilerin kendi aralarında topladıkları paralarla atıldı ise  gerekirse  bu millet bu parayı yine bulur.

 

Eğer milletimize deseydiniz 50 milyon dolar lazım Tank Palet Fabrikamızı modernize etmemiz için diye; bir haftayı geçmez, hatta birkaç günü bulmaz, fazlasıyla toplanırdı bu para.

  Bizler böyle sessiz kaldıkça

 Sıra TÜVASAŞ’a gelecek.

  Lafa gelince yerli ve milliyiz icraatta ise hiç yokuz.

 

-----------------

 

Evdeki hesap

çarşıya uymuyor

 

Çevrede olup bitene, kayıp giden hayatlara ve hayallere, canını dişine takıp çalışanlara, bir türlü fabrika ayarlarına dönemeyenlere şaşırıyoruz.

  Evdeki hesabın kim bilir kaçıncı kez çarşıya uymadığının ve uymayacağının kanıtı iken, her güne yeni bir  zamla uyanıyoruz.

      Elektrik, doğalgaz, ulaşım, çarşı pazar, benzin mazot, su, gazete zam üstüne zam yerken, dar gelirliyi yerden yere vurup yine çılgınca alkışlanmak nasıl bir duyguysa artık anlayamıyorum.

    Bu hızlı ekonomik çöküşün nedenlerini, başımıza gelenlerin ve geleceklerin suçunu şunda, bunda, onda, ötede, beride aramak yerine daha yakınlarda daha doğrusu hane içinde aramamız gerekmez mi?

    Bir yanda tek bir kâğıt fabrikası kalmadığı için gazetelerin pazar günleri çıkmadığı günümüzde, halen dış güçler yapıyor deyip geçiştiriyoruz.

     Dış güçler her zaman vardır ve daima da olacaktır. Biz de bunu hep bileceğiz ve ekonomimizi ona göre yöneteceğiz. Ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlarımızın üstünü ‘’dış güçler’’ örtüsü ile örtüp kurtulacak mıyız?

Bu yazı toplam 904 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar