SRT Yayın Akışı - 22.02.2020
Son Dakika

Tarih, buram buram24 Ağustos 2019 - 06:14, Cumartesi


Murat Beyaz

Maksadım bir gezi yazısı yazmak değildi aslında. Ancak geçtiğimiz Perşembe günü, günü birlik yapmış olduğum seri ziyaretlerden üç hususu dile getirmeden geçemeyeceğim.

İlki; dünyanın en büyük üç imparatorluğundan biri olan, 13. yüzyılda tarih sahnesinde yer alarak 600 yıl üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atan Ertuğrul Gazi’nin Söğüt/Bilecik’teki türbesine yaptığım ziyaret.

Oğuzların Kayı Boyu lideri iken, siyasi-askeri dehası ve cesareti ile Anadolu Selçuklu Devleti’nin bir Uçbeyi olan Ertuğrul Gazi hayallerinin peşinde koşarak “Osmanlı Çınarı”nın fidesini dikmiş, köklerini sulamıştır.

Ertuğrul Gazi’nin medfun(defnedilmiş) olduğu türbesinin bahçesinde(görebildiğim kadarıyla) eşi Halime Sultan, oğlu Savcı Bey, kardeşi Dündar Bey olmak üzere Osman Gazi’nin yanında silah arkadaşları olarak yer alan ve kutlu davanın temel taşlarını teşkil eden Aykut Alp, Gündüz Bey, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Abdurrahman Gazi, Turgut Alp, Konur Alp, Akça Koca’nın da kabirleri bulunmakta.. Ayrıca bahçede, vasiyeti gereği Bursa’nın fethinden sonra naaşı Bursa’ya nakledilen Osman Gazi’nin makam-kabri yer almakta. Burada adı geçen ve geçmeyen bütün ecdadımızı rahmet, minnet, hürmet ve sevgiyle anıyorum. Allah, bizlere şanlı bir tarih, eşsiz bir yurt-vatan bırakan atalarımızın, şehit ve gazilerimizin cümlesinden razı olsun.(Amin) 

Yan tarafında, Tören Alanı’nı cepheden gören çay bahçesi, arka tarafında halka açık piknik alanı ve Halime Hatun Mescidi bulunan türbede, Mayıs 2017 tarihinden itibaren Alp kıyafetleri giyen askerlerimiz tarafından Ertuğrul Gazi’ye saygı nöbetleri tutulmaya başlanmış. Türbe; “ticari bir meta” ve sömürüden uzak sadeliği, huzur veren içten dinginlik hissi, geçmişe ve geçmişlerimize aidiyetimizi soluyan dipdiri tarihi atmosferi ile bir nebze de olsa vefa borcunu ödemiş olmanın samimi rahatlığını sunuyor ziyaretçilerine. Bu vesile ile bu hizmetlerinden ötürü Bilecik Valiliği’ni, Söğüt Belediyesi’ni ve tüm emeği geçenleri bir vatandaş olarak tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. 

Hal dili ile “Yeter ki gel!” diyen bu manevi iklime gidin ve çam kokusu ile hemdem olmuş maziyi içinize çekin. Ruhunuza iyi gelecek. Hem de çok. Emin olun.  

Diğer iki hususa nasip olursa önümüzdeki hafta değineceğim. Yazıma, Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi’ye nasihatı ile nihayet veriyorum.       

“Bak oğul!

Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez!

Osman. Geçmişini bil ki, geleceğe sağlam basasın!

Nereden geldiğini bil ki, nereye gideceğini bilesin!

Beni kır, Şeyh Edebalî’yi kırma. O bizim boyumuzun ışığıdır!

Terazisi dirhem şaşmaz!

Bana karşı gel, ona gelme!

Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim!

Ona karşı gelirsen gözlerim sana bakmaz!

Baksa da görmez olur!

Sözümüz Edebalî için değil senceğiz içindir!

Bu dediklerimi vasiyetim say!

Durmaya ve dinlenmeye hakkımız yok.

Çünkü zaman yok, süre ise çok az...” Ertuğrul Gazi

 

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1121 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar