SRT Yayın Akışı - 30.05.2020
Son Dakika

TEBBET SURESİ VE YORUMU3 Nisan 2020 - 05:49, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Namaz sureleri diye bildiğimiz surelerden birisi de Tebbet suresi dir

İster ayeti kerimeler olsun isterse sureler olsun hepsinin iniş sebebi vardır. Bir olay olmuştur. O olay üzerine ayetler ve sureler nazil olmuştur. Rabbimiz bu olaylardan ibret almamız için bizlere o olayları haber vermiştir. Bize düşen, olaylardan ders alabilmektir.

Peygamberimize (sav), peygamber gözüyle bakmayan, Peygamberimize Allah tarafından gönderilen Kur'an'a inanmayan, aynı zamanda da İslam'ın baş düşmanı olarak bilinen amcası Ebu lehep vardı.Bu sure-i celile Ebu lehep denilen azılı İslam düşmanından bahsettiği için bu sureye Tebbet ismi verilmiştir. Bu surede Ebu lehep, İslam düşmanı erkekleri, karısı da inanmayan ve İslam düşmanı olan şirret kadınları temsil ediyor.

Şimdi Tebbet suresinin anlamını izahlı olarak anlatalım.

1) Ebu leheb'in iki eli kurusun. Hem de nasıl kuruldu.

2) Malı ve kazandığı ondan bu musibeti gidermedi.

3) Yakında O Alev Alev yanan ateşe girecek.

4) Ve karısı da aynı ateşe odun taşıyıcı olacak.

5) Omuzunda bükülmüş bir organ olduğu halde.

Sure-i celilenin kısaca anlamı bu

Şimdi açık yorumuna geçelim. Tebbet demek helak olmak demektir. Beddua olarak da kullanılır. Kahrolsun, helak olsun gibi.

Bir gün Peygamberimiz SAV akrabalarını topladı ve onlara dedi ki; ben Allah'ın peygamberiyim. Rabbim önce yakın akrabalarına, benim birliğimi, varlığımı İslam'ı, Kur'an'ı anlat dedi. Ben de sizleri bir olan Allah'a c.c. kullağa davet ediyorum. Bu sözü duyan Ebu lehep çıldırdı. Bizi bunun için mi topladın, helak olasın dedi.

İnanmadı, azılı bir İslam düşmanı oldu. Dışarıdan heyetler Peygamberimize İslam'ı anlatması için gelirlerdi. Peygamberimize gelmeden önce Ebu lehebe uğrarlar. Bu yeğenin nasıldır derlerdi. Ebu lehep’de , o bir sihirbazdır, delidir derdi. Böylesine bir zalimdi. Ebu lehep demek, ateş babası demektir. Ebu lehep gibi İslam'a, Kur'an'a, ezana düşman olanların hepsinin yeri cehennem ateşidir. Böylelerin babası da Ateş ehli ebu leheptir.  İki eli kurudu demek, dini dünyası, ahireti, önü, arkası helak oldu demektir. Malı kazancı ona fayda vermedi demek: helak olmasına, mal ve kazancı mani olamadı. Varlığı içinde perişan olarak yok oldu. Bakan olmadı cesedi koktu ve dağıldı. İslam düşmanlarına ibret oldu. Surede geçen Ebu leheb'in karısı, Ebu süfyan'ın kız kardeşi Ümmü Cemile dir. Mekkeli kadınlar arasında Peygamberimize en büyük düşmandı. Bu düşmanlık şöyleydi; eline ipini alır, çöle gider. Devedikenleri toplar. Rasulullah'ın geçeceği yollara saçardı. Fakat bu dikenler ipek gibi olur, Peygamberimizin ayaklarına hiç batmazdı. İslam'a ve onun peygamberine böylece zulmeden bu kadının sonuna bakınız. Bu zalim kadın bir gün, diken demetini yüklendi. Eziyet için Peygamberimizin geçeceği yerlere dökecekti, fakat yük taşırken yoruldu. Dinlenmek üzere bir taşın üzerine oturdu. Bir melek gelip ardından çekiverdi. Kadın arka üstü dikenlerin üstüne yıkıldı.

Dikenleri bağladığı ip boğazına dolandı ve boğularak helak oldu.

Bu yazıdan alacağımız ders şudur: Rabbimizin bize uygun bulduğu dine, Kuran'a, Peygambere uzanan eller, diller muhakkak ki ya bu dünyada ya da ahirette yanacaktır.

Şehit kanları ile yoğurulan bu aziz vatanın kanımızın rengi bayrağımıza sema'larda okunan ezanlarımıza dayanamayan el ve dil uzatanlar da muhakkak helak olacaktır.

Ebu leheb ve ona yardım eden karısı Cemile gibi zalimler ve yardakçılarına da bu akıbet muhakkak gelecektir.

Her gün namazda Tebbet suresini çokça okuyun

Kazancımız ne olursa olsun, varlığımız ne kadar çok olursa olsun, hakka ve Haktan gelene teslim olmazsak güvendiğimiz her şey bize helak eder.

Hakka ve ondan gelene kayıtsız şartsız teslim olursak dünya ve ahiretimiz mamur olur.

Cumanız mübarek olsun

Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 578 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar