SRT Yayın Akışı - 07.06.2020
Son Dakika

TEŞEKKÜRLER SAYIN YÜCE VE CEVHERLİ1 Ağustos 2019 - 13:01, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Sakarya büyükşehir eski belediye başkanı sayın  Zeki Toçoğlu zamanında Orhan cami bahçesinin eski antik güzelliğinden ayrıştırılarak, cami etrafındaki bahçe duvarlarının kaldırıldığını hepimiz biliyoruz. Bu yaptıkları ucube işi için dünyanın en kötü icraatı diye guinness rekorlar kitabına girmeye namzetti. Ne yazık ki; ne ben ve nede başkalarının bir gayreti olarak bunun için guinnese bir müracaatta bulunamadık. Ve dünya var olduğu müddetçe menfi anılmalarına mani olduk. Ama Sakarya da yaşayan ve diğer illerden gelen vatandaşlarımız bunu unutmayacaklar ve her sohbette bu icraatlarından dolayı nefretle anılacaklardır.

              İşsiz güçsüz insanların oradaki toplanmalarından dolayı ailelerin oradan geçmesi zorlaştırılmış idi. Hatta ve hatta uzun çarşı girişi ve orhan cami önünden geçen yolun başlangıcındaki yerde elinde tesbihlerle oturup gelen geçenleri seyrettiklerini hiç ama hiç unutamıyorum. Sorduğunuz zamanda çay içiyoruz diyorlardı. Boyunlarını sağa sola çevirmekten boyun omurları mutlaka ağırıyordu.

              Bir kötü yapılan iş, iyi yapılanı örtmeyeceği gerçeği ile  bir kötülüğün bütün iyi yapılanlara galebe çalacağı anlamına da gelmez. Güzel hizmetlerinden dolayı da her ikisine de teşekkür ederiz

              Kâbe bahçesi kâbe içine dahildir gerçeği ile, cami bahçesi de caminin içi gibidir. Bu bağlamda o bahçelerde namaz kılınır, İslami sohbetler yapılır. Bunu bir an unutarak oraları dedikodu yuvasına dönüştürmek te neyin nesi idi?

               Bütün bahçeye yapılan istilalar etraftaki esnaf kahvelerinin rantı içindi. Öyle ki adam esnaf kahvesi diye iki veya üçüncü kattan yer kiralıyor. sonradan da benim çay ocağım var diye bahçeye 15- 20 tabure ve küçük küçük sehpalarla ücretsiz işgalle para kazanırken çirkinleşmesine de sebep oluyorlardı

                Zeminde bulunan çay ocaklarının işgal edebileceği yer miktarlarının da tesbit edilerek o sınırlardan taşmasının engellenmesi gereklidir. Gerçi onlar yine çaresini bulduk diye Adapazarı belediyesine aittir diyerek çıkıntılarını ara sokaklara yapmaktadırlar. Unutmasınlar ki büyük şehrin uygulamasına Adapazarı belediyesi de mutlaka uyarak onları oralardan kaldırarak işgale son verecektir diye düşünüyorum.

                 Hiç kimsenin meşru para kazanması hakkında menfi duruşlarını ve icraatlarını da onaylayacak değiliz. Hatta ve hatta migros yanında Adapazarı belediyesi konferans salonuna gidilen yol üzerindeki işgalci de bunlardan örnek olarak oraları sandalye ve masa ile donatarak gelip geçişleri engelleyecek şekilde işgal etme cesaretini bulmuştu. Bu ve bunun gibi daha bir çok işgallerin olmaması bakımından Orhan cami bahçesinin aslına döndürülmesi gerekliydi.

                  Bu gereği yerine getiren Sakarya büyükşehir belediye başkanı sayın Ekrem Yücebeye ve genel sekreter yardımcısı sayın Ziya Cevherli’ye herkesin teşekkür etmesi gerek. Bu bağlamda Orhan camii bahçesinin etrafının da çit teşkil edecek ağaçlarla yapılacağı müjdesini de sayın genel sekreter yardımcısı Ziya Cevherli den sevindirici bir haber olarak almanın mutluluğunu yaşamaktayım.

                   Buna ilave olarak; caminin belediye tarafına bakan yanından geçen yolun parkeden kurtarılarak cadde yeknesaklığı ve görüntüyü güzel göstermek adına mutlaka asfaltlanmalıdır. Ayrıca caminin güney tarafında bulunan parkında etrafının çit ağaçlarla çevrilmesi ayrı bir güzellik katacaktır.

                  Unutmayalım bu şehir bizim. Yaşanabilecek güzelliklerde olması adına herkes üstüne düşeni yapmalıdır diye düşünüyorum. Saygılarımla

****CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ KUT VE MUT OLSUN. AMİN****

Bu yazı toplam 972 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar