SRT Yayın Akışı - 29.09.2020
Son Dakika

TEVBE18 Aralık 2019 - 05:30, Çarşamba


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim insan beşerdir yaratılış icabı hataya, günah işlemeye meyillidir. Rabbimiz Peygamberimize hitaben demiştir ki: " ya Muhammed (sav) eğer kullarım günah işlemeselerdi onları yok ederdim. Yerlerine günah işleyip de tevbe etmeyi sevenleri yaratırdım" buyuruyor.

Demek ki biz günah işlemeye müsaitiz, günah işleyebiliriz. Peygamberimiz (sav)" En büyük günahkar hiç günah işlemedim diyendir" buyuruyor. Çünkü biz nefis taşıyoruz melek değiliz, yalnız günah işlemekten daha büyük günah tevbe etmemek; o günahı yapmakta ısrar etmektir.

O zaman günahı severek yapmak olur.

Şöyle bir söz vardır "ölümden korkma; tevbesiz ölmekten kork." Peygamber efendimiz (SAV); ölüm gelmeden önce tevbe etmeye acele edin buyuruyor.

Ölümün ne zaman geleceğini bilmediğimize göre hemen ölecekmiş gibi bir an evvel tevbeye acele edelim. Peki tevbe nedir. Tevbe kulun Allah'a c.c. karşı yaptığı hatalardan dolayı rabbinden özür dilemesi, bir daha günah işlememeye söz vermesi, bu sözünde durup günahlara tekrar dönmemesi dir. Kul hakkı hariç bütün günahlar affolur. Kul hakkının tevbesi ise kimin hakkı sana geçmişse ona hakkını ödeyip helalleşmendir.

Aman bunu ahirete bırakma, bu dünyada iken helalleş. Rabbimiz Tevbe ile ilgili aşağıdaki ayeti kerimelerde şöyle buyuruyor. "Muhakkak ki Allah cc Tevbe edenleri sever" Yeter ki sen hatanı kabul et. Rabbinin rahmet kapısına gel, o kapı ümitsizlik kapısı değildir. O kapıya gelen rahmet, mağfiret almadan geriye eli boş dönmez. O kadar çok günahınla bu kapıya niye geldin denmez, ne istiyorsan al da git denir. İşte Rabbim hatasını anlayıp da tevbe eden böyle kullarını çok sevdiğini Kuranında haber veriyor. Haydi gidelim o kapıya. Günahım çok diye ümitsizliğe düşme, veyahut insan görünümlü iki bacaklı şeytanların senin günahın çok; Allah seni affetmez sözlerine kulak verme. Rabbimiz" Ey günahkar kulun benim rahmetimden ümidini kesme, çünkü Allah cc bütün günahları affeder muhakkak o çok merhametlidir” buyuruyor. Öyleyse ümitsizlik haramdır. Sen Rabbim dedin de Rabb'im sana buyur kulum demedi mi?

Aziz kardeşlerim

Peygamberimiz (SAV) “Günah kalbi karartır buyuruyor. Kararan, siyahlaşan kalbin cilası kalayı, tevbedir. Rabbimiz "Ey iman edenler, Rabbinize Allah'a c.c. öyle bir Tevbe ediniz ki o tevbeden sonra günaha dönmeyiniz. Böyle yaparsanız ümit edin Allah cc rabbiniz size rahmetini nasip eder ve sizin geçmiş bütün günahlarınızı örter ve sizleri altından ırmaklar akan cennetlere koyar, girdirir. Çünkü Allah cc peygamberini ve iman edip o peygamber gibi yaşayanları mahşer yerinde rezil rüsvay etmeyecektir. Tevbe edenlerin nuru mahşer yerinde onların önlerinden ve arkalarından koşar. O tevbe edenler de " ey bizim rabbimiz nurumuzu tamamla ve bize mağfiret et, muhakkak sen her şeye kadirsin diyecekler" buyuruyor.

Aziz kardeşlerim

Bu dünya geçici imtihan yeridir. Ahireti kazanmanın yolu bu dünyadan geçer. Tevbe, özür, amel her şey burada. Ölümden sonra tövbe kapısı kapanır. Mazeret geçersiz olur. Pişmanlık fayda vermez. Bizim rahmeti bol, mağfireti sonsuz acıması çok olan en büyük Allah'ımız var. Bizde günah çok, fakat rabbimizin rahmet ve mağfireti karşısında günahımızın adı bile yok. Yeter ki tevbe ederek günahlardan vazgeçip yüzümüzü Mevla’mıza çevirelim. Günah illetinden kurtulalım. Unutmayalım ki doktora gitmeyen hasta iyi olamaz.

Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 521 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar