SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

TEVBE21 Ocak 2022 - 00:56, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

İnsan beşerdir hataya düşer şaşırır hak yoldan çıkar. İnsanın manası unutkan, unutan demektir. Bizler melek değiliz. Melekler yemez içmez uyumaz evlenmez şehvet ve nefis yoktur. Nurdan yaratılmışlardır. Biz insanlar ise yeriz, içeriz, evleniriz, nefis ve şehvet bizde mevcuttur. Hata yapar günah işleriz. Babamız anamız yani Adem ve Havva hata işledikleri için cennetten yeryüzüne indirildiler. Hatalarından dolayı pişman oldular.

Rabbim rahmetinden lütfundan dolayı onlara tevbe pişmanlık kapısı açtı. Onlar da özür dilediler, af edildiler. Bizlere de böylece tevbe yolu açılmış oldu. Adem Peygamberimiz ve eşi hata işledi tevbe etti. Adam oldu. Şeytan ise adem'e secde emrine uymadı isyan etti. Tevbe etmedi, Melek idi şeytan oldu. O halde bizler Adem ve havva'nın yolunu takip edersek, adam oluruz. Tevbe etmez şeytanın yolundan gidersek kendimizi ateşte buluruz. Tevbe : yapılan hatadan dönüp Allah'tan özür dilemek ve bir daha Tevbe ettiği günahlara dönmemek için Allah'a c.c. söz vermek demektir.

Aziz dostlarım en büyük günah hiç günahım yok demektir. Dediler ki biz melek değiliz, biz de nefis var şehvet var bir de bizi hak yoldan çevirmek için çalışan ezeli ve ebedi düşmanımız şeytanı lanet var. Olsun bunun karşısında da kalbimizde rabbimizin nasip ettiği imanımız, şifa ve rahmet kitabı kuranımız, alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz, bizi affetmek için ölünceye kadar bize Tevbe kapısını açık tutan Rabbimiz Allah'ımız var.

Günahlar ikiye ayrılır

a) Allah ile kul arasında olanlar. Bunlar Tevbe ile af olur. Çünkü Rabbimiz buyuruyor ki: ey iman edenler günahlara dönmemek üzere Allah'a Tevbe ediniz. Ümit edin ki sizin rabbiniz sizin geçmiş günahlarınızı örter siler ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere girdirir.

b) Kul ile kul arasında geçen günahlar. Biz bunlara kul hakkı diyoruz. Bunun tevbesi iki kişinin helalleşmesi demektir. Rabbimiz diyor ki sakın ola ki kul hakkı ile bana gelme. Zira onu ben affedemem. Sen kime karşı hata işledin ise ondan özür dile onunla helalleş.

Kul hakkı da hem manevi hem de maddi olmak üzere ikiye ayrılır. Parasal haklar para ödemekle ortadan kalkar. Eğer sen bir kimseye iftira ettinse gıybetinde bulundunsa, namusuna söz ettinse git yanına gerekirse ayaklarına kapan gönlünü al hakkını helal ettir. Yok eğer ben onun ayağına gitmem, özür dilemem, af istemem dersen, vay senin haline. Seni kimse Azaptan kurtaramaz. İşi ahirete bırakmayalım. Acele etmemek her işi ağır ağır düşünerek yapmak çok iyidir. Yalnız 3 şey de çok acele etmek lazım

a) vakti gelen namazı geciktirmeden hemen kılmak

b) hazır cenazeyi bekletmeden hemen namazını kılıp defnetmek. Bazen 2-3 günü beklettikleri cenaze var. Dinen tamamen caiz değildir.

c)Tevbeyi de hemen yapmak. Peygamberimiz sav buyuruyor. Günahlarınızdan ölmeden önce tevbeye acele ediniz. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli değil. Her an gelecekmiş gibi Tevbe ile ölüme hazır olmamız gerekir

Aziz kardeşlerim 3 çeşit günah vardır

a) unutarak yapılan günah. Hz Adem ile Havva validemizin cennette işledikleri hata gibi. Allah'ın c.c. yasak ettiği ağaca yaklaşmamayı unuttular.

b) hata ile yapılan günahlar. Yapar yapmaz günah olduğu aklına gelen günahlar

c) bilerek yapılan veya kasten yapılan günahlar

Saydığımız bu günahlardan dolayı affedilmem mümkün değil deyip ümitsiz olmak haramdır. Bakınız Rabb'imiz ne buyuruyor. Ey nefislerine uyup kendilerine haksızlık yapan ölçüyü aşan kullarım, sakın ola ki Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz. Muhakkak ki kesin olarak biliniz ki Allah cc bütün günahları affeder. O çok acıyandır. Demek ki günahım çok deme, tevbesiz ölme.

Tevbe günahları ortadan kaldırır. İnsanın Tevbe ettiği nasıl anlaşılır? Eğer ki dili yalan gıybet ve küfür söylemiyorsa kalbinde haset ve kin yoksa, kötü arkadaşlardan ayrılmışsa ölüme hazırlanmayı yani kulluk görevlerini yapıyorsa kişinin Tevbe ettiği anlaşılır.

Tevbenin kabulü 4 şey de belli olur.

1) kötü arkadaşları seni günaha çeken Allah'tan uzaklaştıran arkadaşları bırakırsan,

2) günahlara uzak ibadetlere yakınsan,

3) dünya sevgini kalbinden attınsa,

4) Allah'ı her işinde kefil ettinse, Allah bana yeter gayrısı boştur dedinse, sen gerçekten Tevbe edensin.

Yazımızı bir hadisle bitirelim. Peygamberimiz sav günah kalbi karartır, kararan kalbin Nura dönmesi ancak Tevbe ile olur.

Cumanız mübarek olsun selam ve sevgi ile.

Bu yazı toplam 77 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar