SRT Yayın Akışı - 24.10.2018

Toçoğlu gider mi? 8 Ekim 2018 - 09:38, Pazartesi


Taner İLTAŞ

Yerel seçim öncesi kulislerin hareketlendiği şu günlerde, tabi ki en çok merak edilen konu AKP’nin belediye başkanı adayları.

En çok da Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun devam edip etmeyeceği konusunda fikir yürütülüyor. Toçoğlu’nun koltuğu yerel siyasetçilerin hepsinin gönlünde olan bir koltuk.

Kendisinin iki dönemdir bu makamda bulunması, bazılarını ‘Acaba bu dönem benim sıram mı’ diye düşündürmüyor değil.

O nedenle geçtiğimiz döneme nazaran bu kez Büyükşehir için aday adayı sayısının daha fazla olacağı artık çok net. 

Kulisler bu kadar hareketliyken, kimler bu iş için hevesli diye her kafadan bir ses çıkarken ben de partide daha önce üst düzey görev yapmış önemli bir isimle sohbet etme imkanı buldum. Kendisinin söyledikleri o kadar ilgi çekiciydi ki; kaynak göstererek haber yapmak istedim. Ancak kendisi bunu kabul etmedi. ‘Ama söylediklerimi isim vermeden yazabilirsin’ dedi.

Kendisine ‘Başkan Toçoğlu gider mi? Genel Merkez’in tasarrufu ne olur? Tamamıyla Ali İhsan Yavuz’un mu dediği olur?’ şeklinde sorular yönelttim. 

Aynen şunları söyledi:

Herkes sanıyor ki Cumhurbaşkanı Erdoğan ismi söyleyecek ve aday o olacak. İnan bana, şu anda Cumhurbaşkanı Sakarya’da adaylık konusunu aklına dahi getirmiyordur. Parti 24 Haziran’da oy kaybetmiş. İstanbul, Ankara, İzmir.. O şu anda bu şehirleri almanın derdinde. Sakarya zaten kalesi. Durum böyleyken Sakarya’da adayların belirlenmesinde kim etkili olur? Bu sorunun cevabını da Berat Albayrak ve Süleyman Soylu da bulursunuz. Türkiye genelinde Belediye başkan adayları belirlenirken bu iki bakan çok etkili olacak. Ancak Sakarya ile ilgili tasarruf hangisinde olacak, o şu an muamma işte. Ali İhsan Yavuz’un Soylu’ya nazaran Albayrak’a daha yakın olduğu bilinen bir gerçek. Tabi ki Soylu ile kavgalı değil, bu yanlış anlaşılmasın. Şunu demek istiyorum; eğer Sakarya ile ilgili tasarruf Berat Albayrak’ta olursa belediye başkan adaylarının belirlenmesinde Ali İhsan Yavuz’un büyük etkisi olacaktır. O zaman da Toçoğlu’nun tekrar aday gösterileceğini düşünüyorum. Aksi olursa işler çok değişir. 

AKP’nin deneyimli siyasetçisinin söyledikleri bunlar. Bekleyip göreceğiz.

 

Kaynarca’ya Muhammet Durmaz

 

Partide Büyükşehir’in yanı sıra bu dönem ilçelerde de kıyasıya bir adaylık süreci yaşanacak. Değişim rüzgarının geçtiğimiz döneme oranla bir hayli sert eseceği aşikar.

Kaynarca da değişim beklenen ilçeler arasında yer alıyor. Bu ilçe için farklı isimler kulislerde dolaşıyor.

Bunlardan birisi de şu an Adapazarı Belediyesi Basın Müdürlüğü görevini yürüten Muhammet Durmaz. Onun ismini ilk kez değerli dostum Engin Arapoğlu yazmıştı ve kendisini başkan adayı olarak önermişti. 

Ben de Arapoğlu’nun dediklerine aynen katılıyorum. Durmaz, Kaynarca için biçilmiş kaftandır. Neden mi? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan adaylık konusunda en son ne demişti? ‘Bana kibirli adamları getirmeyin. Liyakat sahibi, halkın içinden isimleri aday göstereceğiz’

Tanıdığım ve bildiğim için kesin bir dille ifade ediyorum; Muhammet Durmaz’da kibrin ‘k’ si yoktur. Halka tepeden bakmaz, insanları o veya bu diye ayırmaz. Görev bilinci yüksek bir isimdir.

Belediye başkanlığı için ‘yaşı genç’ olarak düşünülebilir ama Adapazarı Belediyesi’nde yıllardır görev yapmasının kendisine önemli tecrübeler kazandırdığına inanıyorum.

Muhammet Durmaz sosyal medyayı etkin kullanan, çağdan kopuk değil aksine çağı yakalamış bir isimdir. 

Üstelik partisine çok sadıktır.  Partisine bu kadar sadıkken, diğer görüşlere de saygılıdır. Başkan olursa hizmet noktasında kimseye ayrımcılık yapmayacağından eminim. 

Kendisine şans verilmesinin partiye ve Kaynarca’ya hayırlı olacağını düşünüyorum…

Bu yazı toplam 600 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız