SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

TÜKENEN SERMAYE13 Kasım 2021 - 00:03, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Bizler için ölüm ve hayat kavramları çok önemlidir. Zira bizim için bilinmesi ve üzerinde en ciddi bir şekilde durulması gereken mesele şudur. Bizler bu dünyaya kalmak için değil gitmek için geldik. Kalıcı gibi dünyaya bağlanmak değil gidici gibi ahrete hazırlık yapmamız gerekir. Her doğan ölecektir. Her canlı bir gün cansız duruma geçer. Her doğan ölmeğe doğar. Her ölen ise ölmemek üzere ahrete gider. Çok gariptir ki bizler doğan kişiye seviniriz de ölene ağlarız. Esasında her doğan ölümle beraber doğuyorsa. Doğana ağlamak ölene gülmek gerekir. Gerçek Müslüman hakiki mümin ölürken cennetteki yerini görmeden can bedeni terk etmez. Bunun için ölen ölürken sevinir ve güler. Bizler ise ağlarız. Ne garip bir manzaradır.

Sevgili peygamberimiz sav. : Mümin kimsenin canı çıkmaz. Ne zaman cennetteki yerini görür ondan sonra can bedeni terk eder. Çıkan can cennete, kalan et ve kemik ise toprağa gider. Böyle ölen bir kimse dünyadaki hayatını Kuran-a göre ve peygamber ahlakını örnek olarak geçirdiği için ahiret azığını, sermayesini yanında götürür. Hz. Ali ra. Diyor ki: sen dünyaya gelirken ağlardın gülerdin. Herkes öyle bir İslami hayat yaşa ki sen ölürken cennetteki yerini gör gül, bırak ağlasın herkes.

İşte kardeşlerim bize düşen manevi sermayemizi tüketmeden, yanımızda götürmektir. Peki sermayesini kaybedenler kimlerdir. Allah’a cc. Kulluk, ibadet yapmak için yaratıldıklarını unutup bütün yatırımlarını sermayelerini dünya ve dünyalık için yapanlardır. Halbuki Rabbimiz: “Allah cc. Ölümü ve hayatı yarattı. Ne için yarattı? Hanginiz amelin en güzelini yapacak. Bunu imtihan etmek için yarattı.” Süre-i mülk ayet2 Amelin güzelini değildi çirkinini yapanlar imtihanı kaybettikleri için sermayeyi kaybederler. Sevgili peygamberimiz sav. : “Ömür sermayesini hep dünyada kalacakmış gibi harcayanlar, ölürken cehennemdeki yerlerini görmeden can vücudu terk etmez.” Buyuruyor. İşte böyle hayat Müslüman yaşantısı olmaz. Yine bir hadisi şerifte sevgili peygamberimiz sav. : Dünya ahretin tarlasıdır. Tarlaya ne ekersen ahiret harmanında onu görürsün.”

Aziz dostlarım

Buraya kadar anlattıklarımızın daha iyi anlaşılması için sizlere çok önemli bir kıssayı anlatmak istiyorum. Lütfen olayı çok dikkatle izleyiniz. Bağdat’ta Ağustos sıcağı ortalığı yakıp kavurmaktadır. Böyle bir ortamda en çok istenen nedir? Soğuk su, serin bir rüzgar. Ne kadar iyi olur. Çarşıda satıcının biri buz satıyor. Müşterisi çok satmaya yetişemiyor. Fakat bir ara satış duruyor. Buzlar havanın sıcaklığı ile erimeye başlıyor. İçi yanan satıcı: sermayesi sürekli tükenen bu fakirden buz alan yok mu? O sırada talebeleriyle oradan geçen Cüneydi Bağdadi bu sözleri duyunca birden durdu. Talebelerine döndü: Şu adamın söylediklerine dikkat edin. Bu sözler beni sarstı. Eriyen sadece buzlar değil. Ben bu olayda kendi ömrümün eridiğini gördüm. Sıcak buzları erittiği gibi zamanda bizim ömrümüzü tüketiyor. Saniye saniye ömür buzumuz eriyor. Sahip olduğumuz en değerli sermaye ömürdür. Bu konuda peygamber efendimiz sav. “İki nimet var ki insanlar bunların değerini bilmiyorlar. 1-) Sağlık, 2-) Zaman’dır.” Buyuruyor. Eğer zaman sermayemizi Allah cc. Yolunda değerlendirirsek, elimize kalacak kar işte budur. Eğer zaman sermayesini Allah cc. Yolunda namaz oruç gibi dinin direği nefsin terbiyesinde geçirmez, Kuran ahkâmı, ahlakı ile ruhunu temizlemezse peygamberini kendisine örnek almaz, kendini şeytana teslim ederse satılmadan eriyen toprağa su olup karışan buzlar gibi boşu boşuna ziyan olup gider.

Kıssadan hisse alalım. Ömrümüzü Rabbimize adayalım. Müslüman sak, Kuran Müslüman’ı olalım. Adımız Müslüman olsun fakat esas olan ise yaşantımız Müslüman’ca olsun. Günümüz hayrolsun. Dünyadaki kazancımız, sermayemiz. Hak yolda kazanılan olsun. Ölürken gözlerimizin gördüğü yer cennetteki yerimiz olsun.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 128 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar