SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

TUT NEFSİNİ 25 Kasım 2021 - 00:51, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

              Bazı  dostlarımız –bilhassa gençler- “Nefsimizi nasıl terbiye edeceğiz?” sorusunu çoklukla soruyorlar. Burada hem kendi nefsimi terbiye etmek için, hem de soru soranlara faydalı olmak için bazı noktalar üzerinde duralım.
Peygamberimiz düşmanla yapılan cihadı “küçük cihad”, nefisle yapılan cihadı “büyük cihad” olarak tarif eder. İsmail Hakkı  Bursevi, nefis için “7 başlı ejder” ifadesini kullanır. Elbette, bir ejderha ile savaşmak kolay değildir.
Küçük cihadla büyük cihad, pek çok yönlerden birbirlerine benzerler. Konuyu bir teşbihle biraz açalım:

               İnsanın iç âlemi, kalabalık bir milletin yaşadığı büyük bir memlekete benzer. Bu memleketin hükümdarı, Allah’a iman ve itaat eden kalptir. Akıl da onun veziridir. Vücuttaki azalar ve ruhun duyguları, latifeleri bu kalp dediğimiz hükümdarın milleti –askerleri, memurları, işçileri- durumundadır. Bir hadiste şöyle buyrulmuştur: “Kalp hükümdardır ve onun askerleri vardır. Hükümdar iyi olursa askerleri de iyi olur, Hükümdar bozulursa askerleri de bozulur.”

                Bu âlemdeki nefis ise serkeş, zevkten başka bir düşüncesi olmayan, gelecekten ziyade ânı düşünen, iktidarı ele geçirerek her türlü lezzetleri tatmak isteyen bir asi durumundadır. Onun da emrinde hırs, haset, şehvet, öfke gibi askerler vardır.Hükümdar Kalp, veziri aklın da yardımıyla milletini yönetmek, idare etmek, onlar arasında adaleti sağlamak ve iktidarı ele geçirerek anarşi ve teröre sebep olan nefse karşı mücadele etmek mecburiyetindedir.

              Vücud memleketinde çoğu zaman, Kalbin askerleriyle Nefsin askerleri arasında büyük meydan muharebeleri vuku bulur. Savaşların sonunda memleketteki iktidarın değişmesine göre, bu memlekete verilen isim de değişir.Bu bağlamda konuya havi bir şiirimle son veriyorum.Saygılarımla . 

TUT NEFSİNİ 

Bir yolcusun gidiyorsun,Tut nefsini dur de hele. 

Nefes nefes bitiyorsun,Tut nefsini dur de hele. 

Malı dünya tepe tepe,Aldanma ha ota çöpe. 

Hak sözünü eyle küpe.Tut nefsini dur de hele. 

 

Oynamasın başın gözün,Tart düşünde söyle sözün. 

Bilir isen hak’tan özün,Tut nefsini dur de hele. 

Şu dünyanın varı yoğu Der eyleme azı çoğu. 

Fena iştir gıybet koğu,Tut nefsini dur de hele. 

 

Hal ve gidiş intizamı,Yaşamın bir nizamı. 

Kaçırmadan sen mizanı,Tut nefsini dur de hele. 

Solar oldu diktiğin gül.Ötmez oldu şeyda bülbül. 

Oyalanma deli gönül,Tut nefsini dur de hele. 

 

Ol alemden ibret al da.Halil’em adam olda, 

Yar yolunda karar kılda,Tut nefsini dur de hele. 

Bu yazı toplam 106 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar