SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

Tuz Tüketimi ve Sağlık17 Mart 2021 - 01:23, Çarşamba


Dyt. Beyza İBRİ

Tuz tarih öncesinden bu yana bilinen değerli bir madendir. Eskiden sadece gıdaların lezzetini arttırmak ve onları saklamak için kullanılan tuz zaman içinde sanayide de yer almaya başlamıştır. Tuz; yemeklerde lezzeti sağlama, besinleri uzun süre saklamak için kullanılmaktadır.

Tuz sodyum(Na) ve klorürden(Cl) oluşur. Sodyum klorür içeriği tüm tuzlarda (kaya, deniz, sofra tuzu) yaklaşık olarak aynıdır. Tuz, besinlerin doğal yapısında bulunduğu gibi, deniz tuzu ve kaya tuzu olarak da elde edilmektedir.

Tuzun yapısında bulunan sodyum; kan basıncının düzenlenmesinde, asit baz dengesinde, sinir sistemi ve kas dokusunda önemli görevlere sahiptir. Ayrıca tuza eklenen iyot, tiroit hastalıklarının önlenmesinde görevlidir. Tuzun antiseptik özelliği sayesinde gıdaların bozulması engellenir ve uzun süre saklanması sağlanmaktadır. Ancak aşırı miktarda tuz tüketimi birçok sağlık problemine neden olabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü önerilerine göre günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır(1 çay kaşığı).

Hipertansiyon(Yüksek tansiyon), kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı olan bireylerin tuz tüketimini sınırlamaları gerekir. Yüksek tansiyon şikayeti olan bireylerin, uzun süreli aşırı tuz/sodyum tüketimi, kalp ve felç (inme) gibi damar hastalıkları riskini artırır. Günlük  tuz tüketimini azaltmak, kan basıncını azaltmayı sağlar, kalp-damar hastalıkları ve böbrek hastalıkları riskini azaltır.

 Kronik Helicobacter pylori enfeksiyonuyla tuz tüketimi arasında bağlantı olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. Helicobacter pylori enfeksiyonu ülsere ve mide kanserine neden olmaktadır.  Tuz tüketiminin azaltılması Helicobacter pylori enfeksiyonunu azaltabilir ve mide kanserine karşı koruyucu olabilir.

Daha az tuz tüketmek için;

*Yemeklere kullandığınız tuz miktarını azaltın.

*Yemeklerinizi pişirdikten sonra tuz ekleyin ve iyotlu tuz kullanmaya özen gösterin.

*Yemek yediğiniz masadan tuzluğu kaldırın. Yemeklerinize ilave tuz eklemeyin.

*Yemekleri lezzetlendirmek için tuz yerine; baharat, sarımsak, soğan, biber vb. kullanın.

*Hazır paketli ürünler alırken etiket okumaya özen gösterin ve tuz içeriği fazla olan ürünleri almaktan kaçının.

 

Tuz içeriği fazla olan besinler(Tüketimini azaltın veya bırakın.)

*Hazır çorba ve soslar(soya, ketçap, hardal, barbekü, tartar vb.)

*Turşu, salamura besinler(zeytin, asma yaprağı vb.), balık konserveleri

*İşlenmiş et ve ürünleri(salam, sucuk, pastırma vb. )

*Tuzlanmış kuruyemişler(ayçiçeği çekirdeği, fıstık, badem vb.)

*Mineralli içecekler(aromalı-aromasız/ gazlı-gazsız)

*Evde yapılan turşu, salamura, salça, tarhana vb.

Bu yazı toplam 1182 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar