SRT Yayın Akışı - 20.01.2020
Son Dakika

ÜLKEMİZE DAİR21 Eylül 2019 - 07:28, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Merak edip biraz arşivi taradım . Türkiye’nin sorunları üzerine yapılan araştırmanın verilerini  sizler ile paylaşmak isterim.

Ekonomi

Türkiye  ekonomik büyüklüğüne rağmen gelirin adaletsiz dağıldığı bir ülke. OECD ülkeleri arasında gelir adaletsizliğinde sondan 3. sırada. Ayrıca 30 milyonu aşkın insan "muhtaç" durumda. 

 İnsani Gelişme

Türkiye, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olmasına karşın "uzun ve sağlıklı bir yaşam, bilgiye erişim ve insana yakışır bir yaşam standardı" olarak tanımlanan insani gelişmişlikte "Birleşmiş Milletler"in raporuna göre  187 ülke ve bölge arasında 69. Sırada

 İş Kazaları

Türkiye'de öyle iş kazaları yaşanıyor,  işçilerin can güvenliği öylesine hiçe sayılıyor ki, bu kazalara, kaza değil "cinayet" demek belki de daha doğru olacaktır aslında. "Türkiye, 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünyada ise üçüncü sırada. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre El Salvador ve Cezayir’in ardından işçi ölümlerinde üçüncü sırada olan Türkiye’de her yıl ölen işçi sayısı bin kişinin üzerinde."

Çocuk İşçiliği

TÜİK istatistiklerine ve DİSK'in çalışmalarına göre Türkiye'de 893 bin çocuk işçi bulunmakta. 

Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği

"DünYa Ekonomik Forumu"nun (DEF) 2014 "Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu"na göre, Türkiye, 142 ülkede ekonomik katılım ve fırsat eşitliği, eğitim, sağlık ve siyasi güçlenme konularında toplumsal cinsiyet eşitliği açısından 125. sırada. 

Kadın Cinayetleri ve Kadına Yönelik Şiddet

Neredeyse her gün kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddet haberlerine rastlıyoruz. "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu"nun verilerine göre 2014 yılında 294 kadın cinayet sebebiyle hayatını kaybetti. Bu cinayetleri işleyenlerin büyük çoğunluğu öldürülen kadınların eşi, eski eşi, erkek arkadaşı, kardeşi, akrabası gibi yakınları tarafından işleniyor. 

Çocuk Gelinler

Türkiye'de kadınların yaşadığı sorunlardan biri de çocuk yaşta evlendirilme... Türkiye bu olumsuz istatistikte Gürcistan'dan sonra %14 ile Avrupa ikincisi...

Toplumsal Duyarsızlık

Türkiye, 2013 yılında Charities Aid Foundation tarafından hazırlanan "Dünya Bağışlama Endeksi"nde 146 ülke arasında 137’nci oldu. Bir çok sosyal ve ekonomik yönü olsa da toplum olarak başkalarına maddi ve manevi olarak yardım etmiyoruz. Gönüllülük faaliyetlerinde bulunmuyoruz. Toplumsal sorunlar konusunda duyarsız kalıyoruz. 

Bu yazı toplam 541 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar