SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

ÜLKENİN DERT HARİTASI1 Kasım 2021 - 00:45, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Gündem sürekli değişiyorsa yazıp çizmeye rağmen hiçbir şey düzelmiyorsa, bunları yazmak ve paylaşmak bizlerin  olduğu kadar okurun da içini daraltıyorsa, yapacak bir şey yok!

    Ülkenin dert haritasına baktığımızda; çözüm üretenden çok sorun üreten sisteme kitlendi.

      Çaydan şekere, doğalgazdan elektriğe, benzine, köprüden otoyollara, tren biletinden uçak biletine, posta gönderim ücretinden havada, karada, denizde her alanda peş peşe yapılan çift haneli zamlara bakarken açıklanan  enflasyona  şaşırıp kalıyoruz.

    İşsizlik  azalmıyor, eğitimli işsizlik artıyor, elinde diplomasıyla gençler  kaçıp gitmenin yollarını arıyor.     

Ben bu sorulara yanıt bulamıyorum!

    Yüreklerimize keskin bıçakla çizikler atarak geçip giden, oyup giden, delip giden olaylara bakınca; çözümsüz sorunlar ve yanıtsız sorular giderek gündemi meşgul ediyor.

     Yanlış soru sorarsanız doğru cevap alamazsınız ya! Yanlış değerlendirmelere ne demeli?

        İnsana insan olduğu için değer vermiyoruz. İnsana sahip olduğu nefsimize hoş gelen üstünlük veya eksik bulduğumuz vasıflarla muamele ediyoruz. Altındaki arabanın markası, ünvanı, mevkisi, güzelliği, bedeni, arkası, parası, çıkarlarımızı ölçü alıp, yani insanın kılıfına göre muamele ediyoruz.

     Kadın ya da erkek olma her şeyden önce değer sistemleri içinde kurulur, yani kadının kadın olarak biyolojik varlığına değil, onun simgesel dünyadaki anlamına odaklanmalı. Şunu anlamıyoruz, farklı özellikler ayrıştırıcı değil birleştirici güzelliklerdir. Buna dayanarak şiddet olgusunun, kadın fıtratının özelliklerinin suistimal edilmesiyle tohumu atılmış bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

      Kişisel sınırlara saygı noktasında ciddi sorunlar var. Eşte olsan,ebeveynde olsan,evlat ,arkadaş ve her ne olsan da ,kişisel sınırlarına taciz etmeyi bırakmalı. Nedir arkadaş dünyayı ben yarattım üstünlüğü? Üstünlüğün kendinle bir önceki gününe, bir gün önceki olgunluğuna olsun. Bugününü dünden daha üstün hale çıkardıysan ona bak sen.

     Kadına şiddeti, mevcut çalışmalar ne derece engelleyebilir bilmem ama eksik bir parça olduğu kesin. Ezilenin yakasını bırakıp ezene verilse o eğitim, daha başarılı olur.

    Ortalarda dolaşan teşhislere, tahlillere, tespitlere, tahminlere bakınca! Altını özenle ve özellikle çiziyorum.

   Bizim için en önemli şey  eğitimdir.

Bu yazı toplam 187 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar