SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİMİZ17 Eylül 2019 - 06:34, Salı


İbrahim KALKAN

Üniversiteye ve liseye giriş sistemi neredeyse her üç senede bir değişiyor. Bilhassa da üniversite sınavı böyle diyebiliriz. MEB'in 2020 2021 Öğretim döneminde kademeli olarak hayata geçireceği yeni lise modeli üniversite sınavlarında da değişiklik getirecek. Sistem bu tarihte değişince bu sistemin ilk üniversite sınavı da 2024 yılında olacak. Yani bu sınava ilk girecek öğrencilerimiz şu anda 8. sınıfta okuyor. Bu çocuklar sistemin ilk kurbanı gibi gözüküyor. Belki daha iyi olacak ama denek olmak her zaman büyük problemdir. Daha önce birkaç sistemin ilki olduğumdan iyi bilirim. Neyse inşallah sistem çok iyi olur bizde boşa endişelenmiş oluruz ancak genellikle yeni sınav sisteminin farkları, öncelikleri ve incelikleri bilinmediğinden gençlerin kafası karışabiliyor.

Şu an mevcut sistemin, eski adı YGS ve LYS olan sisteme benzerlikleri pek fazla ancak YGS ve LYS sınavları arasında aylar var İdi. TYT ve AYT arasında sadece bir gün var. Bunların yanı sıra derslerin soru ağırlıkların da değişiklikler mevcut. Hangi derse çalışmalı, hangi konulardan ne kadar ağırlıkla çıkar, hangi dersin sorusu kaç puan getirir, istediğim bölüme gitmek için hangi sınavlara girmeliyim? vesaire. Bu soruların cevaplarını öğrenciler ve veliler mutlaka rehber öğretmenden almalılar. Gençler bu detayları bilmeli ki hangi derslere ve konulara öncelik vermesi gerektiğini bilsin.

Kısaca özetlemek gerekirse temel yeterlilik testinde (TYT):

 • 40 Türkçe
 • 40 matematik
 • 20 sosyal bilimler
 • 20 fen bilimleri soruları mevcut bu sınava tüm adaylar

giriyor ve bütün soruları cevaplaması bekleniyor.

Alan yeterlilik testinde(AYT) ise:

 • 40 edebiyat ve sosyal bilimler 1
 • 40 matematik
 • 40 sosyal bilimler 2
 • 40 fen bilimleri soruları mevcut.

‘’Aman Allah soruların hepsini   ben mi çözeceğim ya da çocuğum mu çözecek?’’ diye düşünüp endişelenmeyin. Sadece tercih yapılacak alana göre yalnızca iki bölüm de ki sorular çözülecek. Mesela sayısal puan ile tercih yapacak öğrenciler, matematik ve fen bilimleri. Eşit ağırlık alanından tercih yapacak öğrenciler, matematik ve Türk dili edebiyatı 1.  Sözel alandan tercih yapacak öğrenciler, edebiyat ve sosyal bilimler 1 ve sosyal bilimler 2 sorularını çözecek. Yani aslında AYT de her bir öğrenci yalnızca 80 sorudan sorumlu. Tabiki tercih edilecek bölüme göre rehber öğretmene danışmakta büyük fayda var.

Bu detayları bilmek öğrenciler için zaruri, veliler için gerekliliktir. Veliler eğer bu detayları iyi bilirlerse çocuklarını doğru yönlendirebilir ve başarı takibini de yapabilirler. Ayrıca dersler konusunda yardım almak ve iyi bir yayınevinin kitaplarından faydalanmak çok önemli. Yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilerimize, bilhassa artık lise son sınıf öğrencisi olan öğrencilerimize ve üniversiteye hazırlanan tüm gençlere başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 1062 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar