SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

Vira Bismillah…25 Haziran 2019 - 03:14, Salı


İsmail MÜFTÜOĞLU

23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi yapıldı. Kazanan belli, kaybeden de belli oldu. Kazananın sevinmesi, kaybedenin de üzülmesi gerekmez. Çünkü kazanan çok büyük bir mesuliyetin altına girdi.

Kaybeden bu yükten şimdilik kurtuldu.
Kazanan eski tas, eski hamam devam ederse, çalanı, çırpanı, soyanı, soyduranı, sömüreni, sömürteni görmez veya göz ardı etmeye çalışırsa, teşekkür konuşmasında belirttiği hususlara riayet etmez, eski CHP zihniyetiyle inançlara müdahale ederse, kendisine emanet edilene karşı uygun hareket etmezse, hemen belirtelim ki, aldığı oy kadar insanın vebalini yüklenmiş olur. 
Onun için kazanan icraatlarında tertemiz bir sayfa açarak, işe besmele ile başlamalıdır. Çünkü besmelesiz başlanan işten hayır gelmez.

Yandaş, karındaş, partidaş anlayışından uzaklaşarak, hak edene hakkını vermede adil davranmalıdır. 
Ayrıca kamu mallarını korumalı, çeşitli ahlak dışı hukuki düzenlemelerle kamu mallarına sahip olanlardan, bu mallar mutlaka geri alınmalı ve milletin hizmetine sunulmalıdır.
Diğer önemli bir husus da, İstanbul’u beton yığınından kurtarmak olmalı, yeni projeler üreterek, nefes alınabilecek yeni bir İstanbul meydana getirmelidir. Bu konuda yapacağı çalışmalardan ve hizmetlerden rant beklentisi asla olmamalı, sadece milletin duasını almaya çalışmalıdır. 
Zira Karunlaşmanın,

Firavunlaşmanın, tiranlaşmanın dünyevileşmeden öte, ahret yurdunda hiçbir faydası yoktur. Yönetici olaylara hakkın gözüyle bakmalı, haksızlıklara asla prim vermemelidir. Kimsenin yaptığı haksız iş yanında kâr olarak kalmamalıdır.

Bir başka ifadeyle, uydum eski imama, Allah-u Ekber denmemeli, tadil-i erkâna riayet edilmeli, böylece kul hakkı mutlaka korunmalıdır. 
Diğer bir açıdan diyebiliriz ki, bunca zahmete katlanmak, Allah rızasını kazanma amacı dışında mümkün değildir. Onun rızasını kazanmak da, her tasarruf da adil davranmakla mümkün olur. Her işte temkin esas olmalı, gönül terazisinin ibresini saptırmamak için büyük gayret gösterilmelidir. 
Çünkü gönül ibresi sapanlardan, iyi yöneticilik beklenemez. İyinin, güzelin tespiti de zor değil, işe nefsi emmare karıştırılmazsa, kolaydır. 
Seçimi kaybeden de üzülmemeli dedik, zira kaybeden aslında kazanan demektir. Çünkü bunca mesuliyetten, vebalden, kul hakkından kurtulmuş demektir. Ayrıca her attığı adımın kontrolünden de, devamlı gözaltında tutulmaktan da azade olmuş demektir. 
Her ne kadar seçimi kaybetmeyi hazmetmek kolay değilse de, olan da hayır vardır. Unutmamak gerekir ki, “Hayrihi ve şerrihi minallahi Teala.” Bu sebeple kazanan şımarmamalı, kaybeden şükretmelidir. 
Demokrasilerde seçim sonuçları ebedi değil, seçilenler de baki değildir. Baki olan hayırlı işlere imza atarak, gök kubbede hoş seda bırakmaktır. Onun için yeni seçilene ‘vira Bismillah’ derken, seçimi kaybedene de ‘hayırlısı’ diyoruz.

Seçim sonuçları itibariyle tarizlerden, tahriklerden, memleketin huzurunu bozucu söylemlerden herkes uzak durmalıdır. 
“Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olma”yalım. 
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Bu yazı toplam 2274 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar