SRT Yayın Akışı - 02.04.2020
Son Dakika

Virüs korkusu21 Mart 2020 - 02:30, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

İlk çıktığı yerin adını alan virüs salgın bir hastalıktır. Geçmişte virüsün çeşitlerini gördük. Kuş, domuz gibi. O zamanlar grip deniliyordu. Şimdi ise grip ve yüksek ateş belirtileri ile gelen virüs oldu. Virüsün yegane tek sebebi pisliktir. Pis yerler, biz yiyeceklerle daha çok yaygınlık kazanıyor. Hatırlayalım bizim dinimizde temizliğin önemi nedir. Rabbimiz buyuruyor ki; muhakkak ben iki kişiyi çok severim 1) temiz olanları 2) Tevbe edenleri.

Dikkat ederseniz her iki maddenin temelinde temizlik vardır. Allah cc nin bizlere verdiği en aziz nimet su’dur.

Su ile yıkandığımızda azalarımız, bedenimiz temizlenir. Tevbe ettiğimizde ise günahlarımız temizlenir. Böylece hem maddi, hem de manevi temizlenmiş oluruz. Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Sizlerin kapınızın önünden bir su aksa, sizde o temiz akan suda günde 5 defa yıkansanız, sizde pislik kalır mı? Bunu duyan sahabe efendilerimiz pislik kalmaz Ya resulallah dediler. Peygamberimiz SAV bu cevabı alınca şöyle dedi. İşte aynen böyle günde 5 defa abdest alanda da günah geri kalmaz zira abdest suyu az ağlarınız daki hem maddi hem de manevi kirleri temizler

Cuma günü başta olmak üzere her Müslümanın haftada en az 3 defa banyo yapması şarttır.Tıraş yerlerinin temizlenmesi şarttır. Peygamber efendimiz SAV temizlik imandandır diyor. Ellerimizi yemekten önce ve sonra yıkayınız, tırnaklarınızı haftada bir defa kesiniz. Yatmadan önce dişlerimizi misvak veya fırçalayınız diyen bir peygamberin ümmetiyiz.

Bu ikazlara uyan bir kişinin virüs kapması mümkün değildir.

Aziz kardeşlerim

Yiyeceğimiz, içeceğimiz gıdaların genlerini bozdular. Ekmeğe varıncaya kadar hile karıştırdılar. İnsanlığı zehirlediler. Bunları yapanlar canidir, katildir. Bunlara insan denemez. Canavar, kan emen vampir bunlar. Bunların ahirette cehennem azabı sonsuz olacaktır. Bütün insanların sağlığını altüst edenler, zalimlerin ta kendisidir. Amellerin kötüleşmesi nedeniyle Rabbim virüs musibetini bize gösterdi. İnşallah ders alırız. Yakın zamanda bu bela başımızdan gider. Aman kardeşlerim, temizliğe dikkat edelim. Abdest ve gusül Peygamberimizin tavsiyesi olan temizliğe uyuyalım. Hem madden hem de manen temiz olalım.

Bir virüs daha var ki, o daha tehlikeli. Dedik ki virüs çıktığı yere göre isim alır. Şimdi bu daha tehlikeli olan virüsleri anlatalım.

1) yalan virüsü: Dilde olur. Dilimiz yalan için dönünce virüs başlar. Ne yapar; seni münafık yapar. Yalan yere yemin edersen, evliysen nikahını götürür. Yalan yere şahitlik yaparsan, sendeki imanı götürür.

2) gıybet virüsü: yanında olmayan birisinin arkasından kötülemenin adıdır gıybet. Gıybet virüsünü peygamberimizden (sav) dinleyelim.

Bir müslüman yanında olmayan birine arkasından kötülerse gıybet günahı defterine yazılır. Gıybet edenin varsa namaz, oruç, hac, umre, zekat gibi sevapları da aleyhinde konuştuğu kişinin amel defterine yazılır.

Şimdi soruyorum size gıybet virüsü kadar tehlikeli başka bir virüs var mı?

3) göz virüsü: Bir Müslümanın gözü harama bakarsa o gözdeki Nur yok olur. Dinimize göre kendine ait olmayan komşu ve başka bir evin açık olan kapı ve penceresinden içeriye bakan gözün dinen çıkarılması câizdir. Peygamberimiz buyuruyor ki harama bakan göz şeytanî gözdür ve o bakış şeytanın oklarıdır.

Son olarak Müslüman örnek insandır. Ne maddi ne de manevi kendisini kirletmez. İslami kurallara riayet etmeyen ise her türlü virüse yakalanır. Rabbimizin kulluğunda daim, yolunda kaim olalım. Peygamberimizin ahlak ve yaşantısını örnek alalım.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 796 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar